Sorun: STM32F4 + MPU6050 ( Farklı kodlar aynı satırda takılıyor)

Başlatan Mtekin5, 06 Temmuz 2014, 13:14:22

Mtekin5

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 08 Temmuz 2014, 17:34:33
Verdigim ornekler calisan kodlardir.

Muhittin hocam yukarıda bahsettiğim gibi uygulamak icinde stm32f4 ıcın scl pb7, sca pb8 atamanız uygun değil gibi bu konfıgurasyonla nasıl calıstırabıldınız birde takılma olayına bir öneriniz varmıdır?
Iyi çalışmalar.

Gökhan BEKEN

Bu kilitleniyor: http://muhittinkaplan.com/2013/07/stm32f4discovery-ile-mpu-6050-3-eksen-gyro-ve-3-eksen-ivmeolcer/
Ama bu çalışıyor: http://muhittinkaplan.com/2013/08/stm32f4-mpu6050-usart-i2c-coide-coos-ile-vb-net-de-3d/

ikinci verdiğim linkteki dosyayı indirip, yeniden derlemeden sadece hex dosyasını atıp, seriport üzerinden verilerin geldiğini ve ledlerin yanıp söndüğünü kontrol edin. Hala çalışmıyorsa, donanımsal bir sorun vardır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mtekin5

Alıntı yapılan: meftun - 12 Ağustos 2014, 10:48:44
Bu kilitleniyor: http://muhittinkaplan.com/2013/07/stm32f4discovery-ile-mpu-6050-3-eksen-gyro-ve-3-eksen-ivmeolcer/
Ama bu çalışıyor: http://muhittinkaplan.com/2013/08/stm32f4-mpu6050-usart-i2c-coide-coos-ile-vb-net-de-3d/

ikinci verdiğim linkteki dosyayı indirip, yeniden derlemeden sadece hex dosyasını atıp, seriport üzerinden verilerin geldiğini ve ledlerin yanıp söndüğünü kontrol edin. Hala çalışmıyorsa, donanımsal bir sorun vardır.

Gökhan Bey cevap için teşekkürler. Kısa 2 sorum var.

1 - Kodda SCL pb7 ye set edilmiş SDA pb8 ancak datasheet ı2c ıcın durum bunun tersi buna göre bağlantımız nasıl olmalı. Vcc- 5v pb7-sda pb8-scl Gnd-Gnd bu sekilde 4 hat ile mi stm32f4 discv. Kite bağlayacağız mpu6050 yi?

2 - 2.bır her dosyası daha var stm32f4CoOS.hex bunuda atacakmıyız yoksa sadece program hex dosyası yeterli mi?

Gökhan BEKEN

Evet söylemeyi unutmuşum, kodda değişiklik yapmanıza gerek yok, sadece pinleri ters kullanın.
PB8'e SCL, PB7'e SDA'yı bağlayın.
Vcc: 3,3V
coocox'u açıp, yükleme tuşuna basmanız yeter, kendisi atar zaten. Bu arada projede Türkçe karakter sıkıntısı var. Siz yeni derleme yapsanız bile yaptığınız değişiklikleri göremiyorsunuz. Yeni hex üretiyor ama eskisini yüklüyor. Bu yüzden proje adındaki "i2c" kısmını sildim ayarlardan. Çünkü 'i' harfini 'ı' olarak çeviriyor ve sorun oluyordu.

Mtekin5

Alıntı yapılan: meftun - 13 Ağustos 2014, 10:45:23
Evet söylemeyi unutmuşum, kodda değişiklik yapmanıza gerek yok, sadece pinleri ters kullanın.
coocox'u açıp, yükleme tuşuna basmanız yeter, kendisi atar zaten. Bu arada projede Türkçe karakter sıkıntısı var. Siz yeni derleme yapsanız bile yaptığınız değişiklikleri göremiyorsunuz. Yeni hex üretiyor ama eskisini yüklüyor. Bu yüzden proje adındaki "i2c" kısmını sildim ayarlardan. Çünkü 'i' harfini 'ı' olarak çeviriyor ve sorun oluyordu.

Güzel tespit olmuş; saolun paylasım için; akşam deneyeceğim.

Gökhan BEKEN

İlk proje çalışmıyor demiştim, aslında çalışıyormuş... Pinlerden dolayı çalışmamış, ilk denediğimde pinleri düzeltmemiştim, o yüzden çalışmamış.
Bilen varsa bir soruda benden gelsin.

muhittin_kaplan

kimin ne soru sorduğunu kimin neye cevap verdiğini karıştırdım.
Meftun sana zahmet şu MPU ile yapılan I2C çalışmalardaki hatalar yazarmısın, ben herzaman giremiyorum net e bu araalr.

Gökhan BEKEN

Öncelikle projende sorun yok abi.
Sadece SDA ve SCL pinlerini ters bağlamak gerekiyor.
Projeyi derleyince hex çıktısını yanlış yere atıyor. Konfigrasyon menüsünden projenin kaydedileceği klasör adını değiştirdim. i harfini ı harfine çeviriyordu ve stm'i programlarken eski hex'i atıyordu, yani yaptığım değişiklikleri göremiyordum.

Bu arada senin vb.net ile yazdığın program çok güzel ama bazen hatalı veri diye hata veriyordu. O messagebox'u kaldırınca sorun olmuyor. Gerçi ben görsel kısmı c++ ile baştan yazdım.

Görsel olarak bahsettiğim, düzeltme şu şekilde:
Proje adı:

Çıktı adresi:

Mtekin5

Alıntı yapılan: meftun - 13 Ağustos 2014, 10:45:23

2 uygulamada sorunsuz çalıştı CoIDE de. Meftun ve Muhittin hocam teşekkürler. STM32f4 discv. kart üzerinde uart a gönderilen ımu verilerini pc ye nasıl taşıyorsunuz ? PC seriportuna tek tek kablo cekerek mi ?

muhittin_kaplan

ben genelde hc05 bt modül kullanıyorum. böylelikle hiç kablo vs uğraşmıyorum.
ama bazende seri-usb dönüştürücü de kullanıyorum.(pc tarafı usb-mcu tarafı seri)

Mtekin5

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Ağustos 2014, 07:16:05
ama bazende seri-usb dönüştürücü de kullanıyorum.(pc tarafı usb-mcu tarafı seri)

Paylaşımlarınız ve destegınız ıcın tekrar teşekkürler hocam. Iyı gunler.

Mtekin5

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Ağustos 2014, 07:16:05

Muhttin Hocam Tekrar Merhaba,
Hc06 bt modülünü aldım,  paylaştıgınız örnekte kullanmak istedim. Ornekteki USART konfıgurasyonu su sekıldeydı:

USART_InitStructure.USART_Mode = USART_Mode_Tx;

Bluetooth module settıng lerınde 2 port olustu birisi gelen (incoming) birisi giden (outgoing). Ben gelen (incoming) port a PC uzerınde bır rs232 takıp programı ıle baglanabıldım port acıldı ama verı alamadım.
Yardımcı olurmusunuz. Tesekkurler.

muhittin_kaplan

hocam hc6 kullanmadım, hc modülün tx pinine stm32nin tx ini bağlayacaksınız, geriye kalan pc oluşan seriport ile alakalı ayarlamalar.

Mtekin5

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Eylül 2014, 18:35:12
hocam hc6 kullanmadım, hc modülün tx pinine stm32nin tx ini bağlayacaksınız, geriye kalan pc oluşan seriport ile alakalı ayarlamalar.

Hocam stm32 üzerinde PA2 pinini TX için konfıgure ediyoruz, ama RX i bos bırakıyoruz kart uzerınde bunuda baglamalyız bir pine yoksa bos mu kalmalı?

muhittin_kaplan

boş kalsın, sadece sensör bilgisini gönderiyoruz. pc den herhangi bir bilgi almıyoruz.