Devreyi internete bağlamak ?

Başlatan baran123, 14 Temmuz 2014, 21:24:02

baran123

İyi akşamlar şimdi benim aklımı kurcalayan bir iki şey var ben yaptığım devreleri internete bağlamak istiyorum gördüm demin wireless modulu falan var ama projeme uygunmudur bılmem.Yapmak istediğim ilk olarak devreyi internete bağlayıp her saniye saati güncelleyip ekrana yazdırmak aslında ds13xx kullanıcam ama saniye sapma olayı ömrümü yedi bitirdi yada saat başı güncelleme yaptırrırm ds13xx den devam eder gider devrede mutlu bende mutlu :).Uzatmıyayım bu dediğim olay nasıl yaparım çok minik bir tavsiye bile yeter iyi çalışmalar :)

t2

wireless modülün uygulama notlarına bakarak projenize uygun mu değil mi anlaşılabilir.

Bir de kablolu ethernet modül, kart vardır. Onun da uygulama notlarına bakarak projenize uygun mu değil mi anlaşılabilir.

MrDarK

GSM modülden şebeke saatini alabilirsin ve çeşitli birçok uygulama da yapabilirsin.

Bir başka örnek olarak da GPS diyebilirim uydulardan aldığın atomik saat ile çalışabilirsin :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

एक होना

@MrDarK hocam gsm modül kullanıldığında sim kart kullanılacak mı ? acil çağrı için sim kart kullanmaya gerek yok saat datasını da alabilir mi ?

MrDarK

Emin olmamakla birlikte şart değil diyebilirim. Acil çağrı içinde sonuçta gsm modülün bir şebekeye bağlanması gerekiyor. Cihazı boşta bıraktığında kendiliğinden bir şebekeye bağlanmıyor. Yani sim kartsız bağlandığını görmedim. Fakat çevredeki tüm baz istasyonlarını görebiliyorsun. Belki onlara da bağlansın diye bir ayarı vardır. İncelemek lazım mantığım dediğin gibidir diyor fakat denemediğim için net konuşamıyorum. Şebekeye bağlandıktan sonra tabiki tarih saat bilgisini çekersin. Bu sorduğun soruyu da notlarım arasına alıyorum , yakın zamanda dener bilgilendiririm.

एक होना

hocam cep telefonlarına sim kart takılmadan acil aranıyor test etmiştim zamanında (2002 yılı) ama saat olayına bakmamıştım.

cetinkaya

Raspberry e gec bu Tür sIKintilardan kurtulursun.

MrDarK

Alıntı yapılan: rck8942 - 14 Temmuz 2014, 23:41:44
Raspberry e gec bu Tür sIKintilardan kurtulursun.

Biraz ilginç bir örnek oldu, adam bi saat alabilmek için raspberry kullanacaksa tuhaf olur değil mi (: Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz

cetinkaya

Pic ile internete baglanmasi cok zahmetli bir is bunu en iyisi sizler bilirsiniz,  sonuc bi saat almak ta olsa. Ayrica wifi Modul GPS Modul ile ugrasmasina gerek kalmaz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 14 Temmuz 2014, 21:24:02
İyi akşamlar şimdi benim aklımı kurcalayan bir iki şey var ben yaptığım devreleri internete bağlamak istiyorum gördüm demin wireless modulu falan var ama projeme uygunmudur bılmem.Yapmak istediğim ilk olarak devreyi internete bağlayıp her saniye saati güncelleyip ekrana yazdırmak aslında ds13xx kullanıcam ama saniye sapma olayı ömrümü yedi bitirdi yada saat başı güncelleme yaptırrırm ds13xx den devam eder gider devrede mutlu bende mutlu :).Uzatmıyayım bu dediğim olay nasıl yaparım çok minik bir tavsiye bile yeter iyi çalışmalar :)
Microchip TCP/IP stack kullanarak bu dediğinizi yaptım(şu an detayları hatırlamıyorum). İnternetten SMTP protokolü ile çektiğiniz "unix time" verisini saate çevirebilirsiniz. Örnek kod: http://gokhanbeken.com/unix-timedan-gercek-tarih-zaman-elde-etme

Alıntı yapılan: rck8942 - 14 Temmuz 2014, 23:47:44
Pic ile internete baglanmasi cok zahmetli bir is bunu en iyisi sizler bilirsiniz,  sonuc bi saat almak ta olsa. Ayrica wifi Modul GPS Modul ile ugrasmasina gerek kalmaz.
Aynı cihazdan 1000 tane hatta 10 tane bile yapacak olsa, zarar eder. Ancak sadece 1 tane olacaksa eyvallah. Tabi wifi modül ve diğer modülleri hariçten takması felan gerekebilir. Raspberry'i bilmediğim için modüller hakkında yorum yapamayacağım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Emre MERMİ

hocam neyle yapacaksınız çok fazla değinmemişsiniz yani wireless mi yoksa simkart ile mi bu konuda bir kararınız varmı önce onu sorayım.
Eğer ethernet kablo kullanıcaksanız  arduino kullanmanızı tavsiye ederim. Genellikle çevremdeki insanların mühendisliği ve tasarımı öldürdüğü için uzak durduğu bir platform ama insanlar yapmış abi kolayı varken niye zora kaçasın. pic ile internete bağlancam demek çok büyük sıkıntı yani çalıştırana kadar çok zamanınızı öldürür üstüne bişeyler koyacam diye uğraşacak birde o ayrı bir sıkıntı. Arduino da bir tane ethernet eklentisi bitane arduino uno ile toplam 50-60 liraya istediğiniz devreyi internete bağlayabilirsiniz. Zaten kütüphaneler hazır bolca örnek var. Yazacağınız bir kaç satır kod ile internete bağlanabilir bir sunucu veya istemci oluşturabilirsiniz.

baran123

Yanıtlar için tesekkürler aklımda sey vardı baktım saat kayması var veya guncellemek ıstıyorum ıste modeme takarım ethernetı tak gunceller ethernet kartı kullanmayı dusunuyorum

Gökhan BEKEN

Madem o kadar hassas projen var, internet gidince ne yapacaksın? Benim günde 2-3 kere kesiliyor nerden baksan. Önlem almayı unutma.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

baran123

Hassas değil aslında ds1302 kullanıcam cok sapma veya ayar yapmak ıstedııgımde takıcam kabloyu guncelleyecek sonra dsden devam edıcek yanı ben guncellemek ıcın devreyı ınternete baglıyım cıkarıcam :) mümkünse koordit bilgisinide almayı düşünüyorum

Kabil ATICI

Eğer devren uydu sinyallerini yakalayabilirse, GPS (küresel konumlama sistemi) yapısını kullanabilirsin. Oldukça hassas bir saat sistemi var.
ambar7