Robotikle En İlgili Alan Hangisi?

Başlatan Tesla.25, 15 Temmuz 2014, 01:13:56

Gökhan BEKEN

Türkiye şartlarında, zaten herkes her işi yaptığı için mekatronik normal geliyor bana. Her işi yapamıyorsan işe de giremiyorsun.
ARGE departmanına başvurduğum bir iş yeri, beni SMD montaj depertmanına almaya kalktı.
Yazılımcı adamı altium bilmiyorsa işe almıyorlar.
"PHP" bileni ".net", ".net" bileni photoshop bilmiyor diye almıyorlar.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mustafaelektro

Alıntı yapılan: meftun - 15 Temmuz 2014, 12:09:26
Türkiye şartlarında, zaten herkes her işi yaptığı için mekatronik normal geliyor bana. Her işi yapamıyorsan işe de giremiyorsun.
ARGE departmanına başvurduğum bir iş yeri, beni SMD montaj depertmanına almaya kalktı.
Yazılımcı adamı altium bilmiyorsa işe almıyorlar.
"PHP" bileni ".net", ".net" bileni photoshop bilmiyor diye almıyorlar.

işveren firmasını isviçre çakılarıyla doldurmak ister tabiki :) ama yanlarında mutlaka sağlam bir tornavida, makas, bıçak olmalı.

Sürekli ar-ge yapmak her zaman gerekmiyor veya masraf gibi geliyor işverene, onun için argeci alayım ama tasarımı yapınca üretime de geçsin, yerleri de süpürsün demeye doğru gidiyor.

zengdai

Vijay kumar isimli profun çalışmasını görünce hayran kalmıştım şu agresif quadcopter çalışması.
Makine Mühendisi olduğunu öğrenince dahada şaşırmıştım. Yaptığı yayınları okumak nasip oldu, kanımca kullandığı enstrümanlar ve
haberleşmelerini birilerine yaptırıp kendilerine sadece işin hareket denklemlerini araca gömmeye çalışma kalmıştır diye düşünüyorum

pisayisi

Robotik düzenlerde en önemli kısım elektronik, yazılım ve mekanik gibi görünse de, düzenin kontrol edilebilirliği ve kararlığının hesap kitap edilmesi açısından iyi bir  kontrol teorisi birikimine ihtiyaç vardır. Genelde robotik düzenin oluşturulmasında ekip işinde en iyi işi elektronikçiler çıkarır, sonra yazılımcılar iyi iş çıkarır ve en kötü işi çıkaran hep mekanikçiler olurlar. Bunun tipik bir örneği olarak  nasa nın marsta gezinen atom reaktörlü iki buçuk  milyar dolarlık curiosity robotu gösterilebilir. Bir ara kimyasal analiz lab yazılımında sorun çıkmıştı halledildi. Şimdi de aradan geçen kısa bir zamana rağmen mekanikçilerin malzemecilerin çok övünerek tasarladıkları tekerlekler robotu işgörmez konuma getirmek üzere.  Aracın tüm elektronik aksamı tıkır tıkır çalışmakta. Bu da mekanikçilerin hep daha kötü iş çıkardıklarının resmidir...

Murat

desman

Alıntı yapılan: pisayisi - 15 Temmuz 2014, 16:29:05
Robotik düzenlerde en önemli kısım elektronik, yazılım ve mekanik gibi görünse de, düzenin kontrol edilebilirliği ve kararlığının hesap kitap edilmesi açısından iyi bir  kontrol teorisi birikimine ihtiyaç vardır. Genelde robotik düzenin oluşturulmasında ekip işinde en iyi işi elektronikçiler çıkarır, sonra yazılımcılar iyi iş çıkarır ve en kötü işi çıkaran hep mekanikçiler olurlar. Bunun tipik bir örneği olarak  nasa nın marsta gezinen atom reaktörlü iki buçuk  milyar dolarlık curiosity robotu gösterilebilir. Bir ara kimyasal analiz lab yazılımında sorun çıkmıştı halledildi. Şimdi de aradan geçen kısa bir zamana rağmen mekanikçilerin malzemecilerin çok övünerek tasarladıkları tekerlekler robotu işgörmez konuma getirmek üzere.  Aracın tüm elektronik aksamı tıkır tıkır çalışmakta. Bu da mekanikçilerin hep daha kötü iş çıkardıklarının resmidir...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Tabi bütün genellemeler gibi buda yanlıştır.
A freshman at YTU

trgtylcnky

Alıntı yapılan: pisayisi - 15 Temmuz 2014, 16:29:05

Hocam dediğinizde haklısınız. Fakat bence bu makinecilerin beceriksizliği değil. Mekanikte bir şeyleri teorize etmek çok zor. İdeal modele uymayan bir sürü şey çıkıyor, ve genelde ölümcül kazalardan sonra. Sırf bu kullandıkları malzeme için yeni bir formül bile gerekebilir. Test koşullarında malzeme standart modellere uymuştur belki ama Mars'ta hesaba katılamayan bir etken çıkmıştır. İşin kaderinde bu var. Derslere girdikçe o kadar şaşırıyorum ki gökdelenler nasıl çökmüyor, arabalar nasıl patlamıyor diye. Yani iyi bile yapıyorlar, en dandik sistemde bile bir sürü hesaba katılması gereken şey var.

Tesla.25

Tabi ki tüm mühendislikler önemlidir. Birisini kötüleyip, "bak bu daha süper" demek zaten aptallık.

Benim demek istediğim, günümüzdeki tüm modern cihazlarda en büyük iş elektronik sistemlere düşüyor.

Yılını-ismini hatırlamıyorum, ABD 'nin uzaya gönderdiği bir uydu (idi herhalde), bir yazılım hatası yüzünden daha atmosferden çıkmadan, kendi yörüngesinden sapmaya başlıyor. Ve anında avcı uçaklarla kendileri imha ediyorlar. Yani çok dayanıklı malzemeler de yapsanız, çok verimli motorda kullansanız, tek değişkende yapılacak hata, milyon dolarları çöpe götürüyor. Yani mekatronik sistemlerde en önemli kısım elektronik sistemler sanki.

Elektronik bu kadar önemli ama NASA, Lockheed gibi şirketler neden çok az elektronikçi istihdam ediyorlar?

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 15 Temmuz 2014, 19:06:01
Tabi ki tüm mühendislikler önemlidir. Birisini kötüleyip, "bak bu daha süper" demek zaten aptallık.

Benim demek istediğim, günümüzdeki tüm modern cihazlarda en büyük iş elektronik sistemlere düşüyor.

Yılını-ismini hatırlamıyorum, ABD 'nin uzaya gönderdiği bir uydu (idi herhalde), bir yazılım hatası yüzünden daha atmosferden çıkmadan, kendi yörüngesinden sapmaya başlıyor. Ve anında avcı uçaklarla kendileri imha ediyorlar. Yani çok dayanıklı malzemeler de yapsanız, çok verimli motorda kullansanız, tek değişkende yapılacak hata, milyon dolarları çöpe götürüyor. Yani mekatronik sistemlerde en önemli kısım elektronik sistemler sanki.

Elektronik bu kadar önemli ama NASA, Lockheed gibi şirketler neden çok az elektronikçi istihdam ediyorlar?
Çünkü elektronik ve yazılım sistemlerini yan kuruluşları hallediyor. Asıl yazılımcı ve elektronikçiler yan kuruluşlarda çalışıyor.

Tesla.25

Hmm. O zaman elektronikçilerde robotikte söz sahibi oluyorlar. Sadece makineciler değil yani.
Arkadaşlarım/abilerim herkese çok teşekkür ediyorum cevapları için.

Tagli

Söz konusu robotik olunca, bence herkes söz sahibi olabilir. Çok geniş bir alan çünkü. Otomotiv gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Pisayısı belirtmişti onu unutmayalım. Robotics uygulamalarında en büyük iş kontrol mühendislerine düşüyor.
Elektronik, mekanik vs işin hikaye kısmı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tesla.25

@z;
Abi kontrol mühendisleri tam olarak ne iş yapıyorlar? İnternette yüzeysel saçma sapan bilgiler var.
---------

Derken ekşi sözlükte şöyle bir şeye rastladım. 22 numaralı entry:
https://eksisozluk.com/kontrol-muhendisligi--365085?p=3
Özellikle;
Alıntı Yap
...kontrol mühendisliği-makine mühendisliği olayı da aynı olaydır. makinelerin sistem dinamiğini, kinematiğini, her türlü mekanik aksamını bilmedikten sonra direkt olarak programlamaya gitmek büyük bir boşluk doğurur. yani mesela uzay gemisindeki otomatik kapımıza açıl komutu vermek çok kolaydır fakat açılırken nasıl katlanacağını, her türlü mekanik hesaplamalarını, tasarımını vs bilmeden bunu yapmak hiçbir işe yaramaz....

Vay arkadaş, bu robotik sanırım cidden makinecilerin işi.

z

Kontrol mühendisliği, geri beslemeli sistemlerle uğraşır.

Geri beslemeli sistemlerin kararlılığı, tepki süresi kontrol biliminin alanına girer.

En basit örnek servo sistemlerdir. Mesela tank topunu düşün. Topun derhal istenen konuma yönlendirilebilmesi gerekir. Bu esnada top namlusu salınım yapmamalıdır. Namlu istenen hedefe tam yönelip durduğunda da salınım yapmamalıdır. (Salınımı boşverin top deli danalar gibi kontroldan çıkabilir)

Mekanikçi topdu namluydu kızaktı, dişli sistemiydi bunları tasarlar, elektronikçisi motorlarıydı sürücüleriydi bunları tasarlar, yazılımcısı ekranın klavyenin joistiğin yazılımlarını, işletim sistemini vs tasarlar.

Kontrol mühendisi mekanik ve elektronik aksamdan oluşan tüm sistemin döngü yazılımlarını yazar yada mekanik ve elektronikte ayarlanması gerekeken ayarlı parçaları ayarlar. (Mesela PID kontrollöründe  trimpotların ne kadar çevrileceği  kontrol mühendisinin sorunudur.)

Trimpot ayarlama işini elektronikçiye bırakırsan elektronikçi alır eline tornavidayı çevirir hah oldu der bırakır. ( Doğrumuyum ? )

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Az önce izledim tank namlu stabilizasyon videolarını, bu yazında tam üzerine denk geldi. Aselsanın yapmış olduğu "volkan" atış kontrol sistemi gerçekten çok iyi.
volkan
VOLKAN Atış Kontrol Sistemi

pea

Kontrol mühendisi, sistemin matematiksel modelini çıkarır.
Bilgisayar ortamında bu modeli simüle eder.
Optimum kontrolcüyü tasarlar.(PID, LQR ya da başka bir şey)
Bunun da simülasyonunu yapar. (Ya da elle hesaplayabilir zamanı çoksa)
Gerçek sisteme uygulanması için yazılımcıya, elektronikçiye yardımcı olur.
Sistem istenen tepkiyi vermiyorsa, makineciyle elektrikçiyle oturulur, sistem tekrar elden geçirilir. (Ya model ya da sistem hatalıdır)

Örnek olarak bir ara Mercedes'in horozlu reklamı vardı. Aktif süspansiyon sistemleri. Ya da en klasik konulara girersek; inverted pendulum, kendini dengeleyen robot, ball on plate. Uzar gider örnekler