Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ben küskünüm ST'ye..

Başlatan memo333, 15 Temmuz 2014, 23:46:49

Erol YILMAZ

bu kalıp işleri hep problem demek ki :))

t2

Kalıpçı adam megolaman, manyak oluyor. ben bunu anladım. çok güzel birşey yaptığını filan düşünüyor. başkası olsa şunu şunu yapmaz diyor.

memo333

yarın st'yi tehdit edeceğim..

bir adet 429 evale tavım.. işin ucunda milyon $lar var..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

t2

Bence yarını beklemeden hemen mail yazın. Tarihe geçeceksiniz.

Ödül bile verirler. Fahri bişey ünvanı alırsınız.

Ömür boyu çıkan her üründen 1 tane ücretsiz numune hakkı da verilebilir.

RaMu

Hackaday ede yaz, yayınlarlar bence,
ingilizcede sıkıntı varsa yardımcı olurum,
picprojedende hackadayde birşeyler olsun.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

yamak

Bu konu açıldıktan sonra bu olayı çalıştığım şirketteki mühendise anlattım.Böyle bir olay yıllar önce başlarına gelmiş.Chip sipariş vermişler yanlışlıkla bir alt model gelmiş.Chip olarak üst modeli seçip yazdıkları program ellerine gelen alt model chip yüklemişler ve kodun boyutu flash boytundan büyük olmasına rağmen kod yüklenmiş ve program gayet düzgün bir şekilde çalışmış. Firmanın Amerika'nın tasarım ofisine mail atmışlar ilk cevap vermek istememişler ama sonradan aynen sizin de bahsettiğiniz gibi tamamen ticari sebeplerden dolayı flash'ın boyutunu değiştirmemişler ama atıyorum alt seviye chip kağıt üzerinde yazan flash boyutu 128 kb ise sadece 128 kb'lık kısmını teste tabi tutuyolarmış.
(Hatta şu an genel müdür geldi ve bunları anlatan mühendis genel müdüre bu olayı anlattı :) ve başlarına gelen olayın aynısını st'de olduğunu söyledi genel müdür de geçen st'den elemanlarla böyle bişeyin muhhabetini etmişler.St'den adamlar da aynı şeyi söylemiş.Sadece kağıt üzerinde yazan kısmı test ediliyomuş.Ama buna inanılır mı bilmiyom.Bence aynı chip üstüne sadece farklı isimler yazıyolar. )

z

Iyi diyorsunuz da neden RAM da buyuk degil, diger timerlar ve extra portlar yok?

Kalipta timerlarin, portlarin ve RAMin uzantisinin oldugu yerlere ustupu falan mi tepiyorlar da timerlar vs alt modellerde cikmiyor?

Olay kalip meselesi olsaydi tek bir cip tasarlarlardi sadece bacaklari kilifin disina farkli sayida tasirlardi.

Su anki durum sadece Fllash boyutu ile ilgili.

Eger cip tek bir  filimden ibaret degilse yani MCU kismi bir film flash kismi bir film ise baska.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2014, 10:12:26

Aklima usta cirak iliskileri, aradaki konusmalar geldi.

Cip ustasi bagiriyor. Oglum portlari taktinmi.  Taktim usta.
Laaan timerlar monte ettinmi. Ettim usta.
Kos lan abine bana cay soyle. Tamam usta.
Oglum cikmadan flashlari da takiver. Takarim usta.
....
....
Ne lan mina kodugum bu flash ne 3 16 yi 2 16 ya takmissin. Usta karistirmisim

Ulan zaten iki kurus para alacagiz onun da icine ettiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Alıntı yapılan: z - 17 Temmuz 2014, 09:48:09
Iyi diyorsunuz da neden RAM da buyuk değil, diger timerlar ve extra portlar yok?

Kalipta timerlarin, portlarin ve RAMin uzantisinin oldugu yerlere ustupu falan mi tepiyorlar da timerlar vs alt modellerde cikmiyor?

Olay kalip meselesi olsaydi tek bir cip tasarlarlardi sadece bacaklari kilifin disina farkli sayida tasirlardi.

Su anki durum sadece Fllash boyutu ile ilgili.

Eger cip tek bir  filimden ibaret değilse yani MCU kismi bir film flash kismi bir film ise baska.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2014, 10:12:26

Aklima usta cirak iliskileri, aradaki konusmalar geldi.

Cip ustasi bagiriyor. Oglum portlari taktinmi.  Taktim usta.
Laaan timerlar monte ettinmi. Ettim usta.
Kos lan abine bana cay soyle. Tamam usta.
Oglum cikmadan flashlari da takiver. Takarim usta.
....
....
Ne lan mina kodugum bu flash ne 3 16 yi 2 16 ya takmissin. Usta karistirmisim

Ulan zaten iki kurus para alacagiz onun da icine ettiniz.
:)
Hocam sadece flash'ı değişen chip'lerden bahsetmiştim.

z

Alala varmi oyle cipler. Merak ettim simdi.

Mesela STM32F103C8 in her bir sey ayni sadece flashi daha uzun. Rami portu timeri fazla olmayan cip varmi? Hic dikkat etmedim.

yamak

Hocam mesela stm32f407VGT6 ile stm32f407VET6 arasında sadece Flash boyutu değişiyo.

z

0x1FFFF7E0 adresindeki 16 bit veriyi okuyun.

Okuduğunuz değer Kb cinsinden flash kapasitesi.

Ben 64K olduğu söylenen STM32F103C8 için okudum ve 0x40 buldum. Yani çipe kaç Kb olduğunu sorarsan 64K yım diyor.

Ama içine 128K program yükleyebiliyoruz.

Ben dedim dimi size yarım bit var diye.

Allahım ne oluyor bana eriyorum mu ne?

https://www.picproje.org/index.php/topic,54104.0.html