embedded linux egitim video?

Başlatan mir_as82, 21 Temmuz 2014, 21:21:40

mir_as82

Arkadaşlar son zamanlarda embedded linux a ilgi duymaya başladım. Bunun ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Tabi bu olmadi : ). Soruyu ozellestirelim biraz.
1- Hangi firmanın geliştirme kiti ile baslamaliyim? Ve bu kitin eğitim videoları olsa daha iyi olur. İngilizce de olabilir.
2- Hangi IDE yi tavsiye esersiniz?

Bu isi egitim almadan ( kurstan) by sekilde halledebilir miyim?

Firzen

Hocam en basiti raspi.
Bende BBB BBWhite Intel galileo Beagleboard RadxaRock var.
Arkadaşta da Raspi vardı

Sonuçta Türkçe kaynakta var bence senin için en rahatı raspi olur.

Dipnot : Eğer port sayısı ve dışa bağlılık senin için önemli ise BBB daha iyi olur tabiki.
Kararsız...

unknownperson

Alıntı yapılan: mir_as82 - 21 Temmuz 2014, 21:21:40
Arkadaşlar son zamanlarda embedded linux a ilgi duymaya başladım. Bunun ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Tabi bu olmadi : ). Soruyu ozellestirelim biraz.
1- Hangi firmanın geliştirme kiti ile baslamaliyim? Ve bu kitin eğitim videoları olsa daha iyi olur. İngilizce de olabilir.
2- Hangi IDE yi tavsiye esersiniz?

Bu isi egitim almadan ( kurstan) by sekilde halledebilir miyim?
Konu hakkında bir bilgim yok sadece sizin işinize yarayabilecek bir yazı okudum size iletmek istedim.
http://www.chip.com.tr/haber/linux-icin-degerli-turkce-kaynak_29551.html

mir_as82

Black beagle bone alsam bunu sifirdan nasil ogrenecegim? Linux ta ogrenmem gerekecek tabiki. Yani sunu soylemek istiyorum. Bu kart a destek veren kac ide var? Hangi program lama dili kullanabilirim? C veya C++ a destek veren ice var mi?

ArifAhmet

Alıntı yapılan: mir_as82 - 21 Temmuz 2014, 21:58:04
Black beagle bone alsam bunu sifirdan nasil ogrenecegim? Linux ta ogrenmem gerekecek tabiki. Yani sunu soylemek istiyorum. Bu kart a destek veren kac ide var? Hangi program lama dili kullanabilirim? C veya C++ a destek veren ice var mi?
Zaten bütün bu sistemlerin %99'u C/C++ kullanıyor. Gömülü linux için Çizgi-Tagem'in güzel eğitimleri var. "Hangi kartı seçeyim?" demeden önce "En çok hangi kitin dökümanı bol" demen gerekiyor.
Yaşasın Open Source!

Tagli

Öte derleme (cross compiling) ve sıfırdan sistem kurma konusunda deneyim kazanmak için LFS'yi incelemeni tavsiye ederim. Doğrudan PC üzerinde yapılıyor, kite falan gerek yok. Ancak dikkat: İnsanı bu işten soğutabilir.

Elbette normalde bu kadar kökten girmeye gerek de yok bu işe. Ama yine de fikir vermesi açısından tavsiye ettim.
Gökçe Tağlıoğlu

Firzen

Çapraz Derleme ( Cross Compiling ) illa da C / C++ ile olacak diye bir durum yok.
Hem ayrıca bende BB ve BBB kullanıyorum hepte PYTHON dili ile yazıyorum. İşletim sistemi olarak Ubuntu Precise kullanıyorum. Gayet de güzel çalışıyor.
Kaynak için zaten forumda bu konu da da çok fazla paylaşım var.
Yakın bir zaman da 1-2 ay içinde bir tanede e-pdf çıkacak. Hem linux komutları anlatan hemde python ile Beaglebone kullanımı hakkında onu da takip edebilirsin.
Ama dediğim gibi o zamana kadar raspi daha iyi gözüküyor ama sonuçta karar senin sonuçta kullanacak olan sensin.
Kararsız...

Erhan YILMAZ

Al bir Beaglebone Black yada white kur sanal makineye ubuntu 12.04 yada en son çıkanı. 12.04 diyorum çünkü video anlatımında 12.04 kullanılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Derek amcanın videolarında hepsi var. Ben önce BBB içine java sanal makine kurup java kodu denedim. Çok basitti. Java sevmediğim için C++ videosunu izledim. Eclipse üzerinde C++ çapraz derleyiciyi kurana kadar 5-6 tane ubuntu versiyonu denedim. Sonunda 14.04 64 bit ile derleme yapabildim. Sonra gdb debugger ile BBB içindeki kodu bilgisayardan debug ettim. Sonra gpio, pwm, uart gibi donanımlarını C++ ile test ettim. Biraz aşama kat ettim sayılır. Büyük çoğunluğu da Derek amcanın videoları sayesinde.
Phyton'a hiç bulaşmadım C'den aşinalık var diye C++ ile kurcalıyorum.
Hatta Derek amcanın qt ile ilgili videosu da var. BBB için lcd cape alırsam onu izleyip görsel bir uygulama yapmak istiyorum asıl amacım bu.
Zaten o komut neydi bu komut neydi derken linuxta öğreniliyor.
Birde ben başlamadan önce Nazım Koç'un Gömülü Linux sistemleri kitabının bir kısmını okumuştum. Oradan da biraz linux aşinalığı var.
http://derekmolloy.ie/beaglebone/

@ArifAhmet %99'u C/C++ kullanan bütün sistemler hangisi oluyor Ahmet açsana biraz? Hangisinin dokümanı bol dese cevap verebilecek misin? Hiç yol gösterici bir yorum olmamış.

@Firzen Hocam RadxaRock var demişsiniz. Baktım quad işlemcili bir kartmış. Nerden buldunuz onu ilk defa duydum napılıyor o kadar çekirdekle. :D

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Temmuz 2014, 01:49:35
Al bir Beaglebone Black yada white kur sanal makineye ubuntu 12.04 yada en son çıkanı. 12.04 diyorum çünkü video anlatımında 12.04 kullanılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Derek amcanın videolarında hepsi var. Ben önce BBB içine java sanal makine kurup java kodu denedim. Çok basitti. Java sevmediğim için C++ videosunu izledim. Eclipse üzerinde C++ çapraz derleyiciyi kurana kadar 5-6 tane ubuntu versiyonu denedim. Sonunda 14.04 64 bit ile derleme yapabildim. Sonra gdb debugger ile BBB içindeki kodu bilgisayardan debug ettim. Sonra gpio, pwm, uart gibi donanımlarını C++ ile test ettim. Biraz aşama kat ettim sayılır. Büyük çoğunluğu da Derek amcanın videoları sayesinde.
Hatta Derek amcanın qt ile ilgili videosu da var. BBB için lcd cape alırsam onu izleyip görsel bir uygulama yapmak istiyorum asıl amacım bu.
Birde ben başlamadan önce Nazım Koç'un Gömülü Linux sistemleri kitabının bir kısmını okumuştum. Oradan da biraz linux aşinalığı var.

@ArifAhmet %99'u C/C++ kullanan bütün sistemler hangisi oluyor Ahmet açsana biraz? Hangisinin dokümanı bol dese cevap verebilecek misin? Hiç yol gösterici bir yorum olmamış.

@Firzen Hocam RadxaRock var demişsiniz. Baktım quad işlemcili bir kartmış. Nerden buldunuz onu ilk defa duydum napılıyor o kadar çekirdekle. :D

Efendim siz benim mesajlarıma karşı çıkmak için neden bu kadar uğraşıyorsunuz? Cevap verebilirim demedim. Hangi konu olursa olsun, her zaman bol dökümana sahip olan tercih edilir.
Yaşasın Open Source!

mcankaya

arkadaslar benim tavsiyem; linux ogrenin, linux kullanin embedded linux deyince cok birsey degismiyor. paketleri ogrenin kullanimlarini ogrenin cli komutlarini ogrenin vs bunlarin sonrasinda crosscompiler filan ugrasmayin bunlari ilerde yaparsiniz hatta kernel derleme islerinede girmenize gerek yok elinizdeki kartlara hazir kerneller sunuluyor onlari kurup gcc yukleyip kodunuzu yazin ssh uzerinden kodda yazabilirsniz orda derleyin calistirin. eger ticariyse kod yazarken incelikler var onlari arastirin ogrenin onlari uygulayin, memory kullanimini aza indirgeyen cpu performansini iyi yonetecek sekilde kod yazarsaniz uygulamaniz daha elegance olur.

bu asamalari gecerseniz; crosscompiler hazirlarsiniz hatta hazirlari var indirirsiniz (mentorgraphics, angstrom toolchains vs mesela). kodunuz buyuyunce crosscompile yaparsiniz ki hizli derlemek icin, arm kartta derleyince yavas oluyor cunku.

bunu da astikdan sonra kernel derleme isine girebilirsiniz kerneli modifiye edersiniz gereksiz modul ve paketleri cikartirsiniz amaca ozel kernel olur.

ama bu islemlerin cogu sancili gecer. arkadasin onerdigi LFS yolundan gidilebilir size cok sey katar ama cok sancili olur, bu yuzden ben size archlinux oneririm, pcnize kurun kullanin hatta sanal makinayada olabilir,  wikisi cok detayli anlatiyor herseyi sahane bir kaynakdir, emek verirseniz guzel seyler yaparsiniz.

bence bu is ekip isi olmali cunku burada ucbes cumleyle anlattigim seyler cok detayli ve dipsiz kuyu gibidir.

bu islemleri asarsaniz kendi tasarladiginiz kartlara linuxu port bile edebilirsniiz

https://git.kernel.org/cgit/linux/kernel/git/arm/arm-soc.git/

orjinal arm linux cekirdeginin git sayfasidir indirip donaniminiza ozel ayarlamalari yapip derlerseniz sisteminizde calistirabilirsiniz, tabi kerneli load edecek bootloadferlarada bakmaniz gerekiyor en yaygin kullanilan u-boot

http://git.denx.de/cgi-bin/gitweb.cgi?p=u-boot.git;a=summary

dokumantasyonu cok guzeldir bunu da tavsiye ederim. ama dedigim gibi ekip isi bunlar hepsini ogrenmeniz cok iskence olur kisa surede de olmaz, yillarinizi alir linuxa yeni baslayanlar icin.
aquila non captat muscas!

Firzen

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Temmuz 2014, 01:49:35

@Erhan Yılmaz Hocam tam bir deli makine üzerinde ne ararsam var :)
Çift işletim sistemi var. Şimdi ingilteredeyim buradan aldım :) Hocam burada üniversitedeki supervisor hocam tavsiye etti. Genelde nöral sistem mantığı bulanık mantık gibi konuları bu tür aletlere uyguluyorlar. Ardından Süper Marketten uydu sistemlerine kadar yapay zekanın önemi nerede varsa orada kullanıyorlar.
Örneğin ingilizlerin havası değişkendir ( İngilizler aslında kendinler bile söyledikleri bir söz vardır onuda anlatmadan geçmeyeyim. İngilizlerin 3 "W" güvenmeyin. Weather, Woman, Word. 1.3. konusunda deneyim yaşadım şükür ki 2. si daha olmadı :D  ) fakat bulut takip sistemi yönelimi ve aerodynamic sistemini incelemek için kullanıyorlar. Supervisor öyle söyledi :)
Bu sistemi daha öncelerde diğer kartlarla da denemişler fakat yüksek kabilet açısından UDOO veya Radxa kullanıyorlar.

BeagleBoard vardı kullandıkları alan " magnetic area " departmanındaydı. Orada da metal kutunun boşluktaki durumunu incelemek için Beagleboard ile Matlab senkronizeli çalıştırarak boşluk sistemi yapıyorlardı. Gerçek bir uydu boşlukta nasıl davranır gibisine.

BBB, BBWhite, Raspi leri ise benim gibi stajyerler kullanıyor hocam :D Bazıları python bazıları C/C++ ama şimdi js kullanmıyor.

mesaj birleştirme:: 22 Temmuz 2014, 04:37:31

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 22 Temmuz 2014, 01:51:30
Efendim siz benim mesajlarıma karşı çıkmak için neden bu kadar uğraşıyorsunuz? Cevap verebilirim demedim. Hangi konu olursa olsun, her zaman bol dökümana sahip olan tercih edilir.

@Arif Ahmet nerede karşı çıkmış şahsen ben anlamadım. Bunu bir eleştiri olarak almanız bence yerinde. ( Kötü manada denemedim. )
Kararsız...

Erhan YILMAZ

@ArifAhmet Hepte sana denk geliyor Ahmet kişisel bir şey değil. Enaniyet gördüm sende Ahmet hiç yapıcı eleştiriye gelemiyorsun.

@Firzen Bu gelişmeleri görmek sevindirici hocam. Bizim üniversitelerde de gömülü linux bir önce yaygınlaşır umarım. Hangi üniversite sizin ki? Misafir öğrenci alıyorlarsa gelebilirim :)

Bu arada BBB'nin SD kartını depolama amaçlı kullanmayı başaran var mı? http://elinux.org/Beagleboard:MicroSD_As_Extra_Storage Burada anlatılanları uygulamadım ama sonuç alamadım.

Amatör falan bir yerden başlamak lazım hocam zaman her şeyin ilacıdır. Sözleri mi şu özlü söz ile bitirmek istiyorum "En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi." :)

Firzen

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Temmuz 2014, 09:49:49
@ArifAhmet Hepte sana denk geliyor Ahmet kişisel bir şey değil. Enaniyet gördüm sende Ahmet hiç yapıcı eleştiriye gelemiyorsun.

@Firzen Bu gelişmeleri görmek sevindirici hocam. Bizim üniversitelerde de gömülü linux bir önce yaygınlaşır umarım. Hangi üniversite sizin ki? Misafir öğrenci alıyorlarsa gelebilirim :)

Bu arada BBB'nin SD kartını depolama amaçlı kullanmayı başaran var mı? http://elinux.org/Beagleboard:MicroSD_As_Extra_Storage Burada anlatılanları uygulamadım ama sonuç alamadım.

Amatör falan bir yerden başlamak lazım hocam zaman her şeyin ilacıdır. Sözleri mi şu özlü söz ile bitirmek istiyorum "En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi." :)

Hocam tam olarak depolama derken eMMC olarak sistemin içinden boot edip ardından SD kartı sadece hafıza deposu olarak mı kullanmak istiyorsunuz?

Bunun yanı sıra şuan Leicester University (England) stajyer öğrenci olarak görev alıyorum. Burada Kontrol Design Departmanında NI DAQ ile sistem tasarımı üzerinde çalışıyorum.
Türkiye'de umarım yaygınlaşır Radxa,Intel Galileo,Beagleboard vs gibi kartlar kullanımı oldukça sağlam sonuçta.
Kararsız...

Erhan YILMAZ

Evet hocam programda sd karta ulaşıp okuma yazma yapmayı düşünüyorum. BBB nand üzerinde angstrom yüklü zaten. SD kartı takıp enerji verince sistem açılmıyor. Boot moduna geçiyor heralde. Fakat sistemi açtıktan sonra sd kartı takarsam sorun olmuyor. uEnv.txt dosyasının içine yazılanlarda bir sorun mu var çözemedim kaldı öyle.

Firzen

Peki hocam herhangi bir boş sd card için geçerli mi?

Bildiğim kadarıyla BOOT ederken sistem öncelikli olarak SD kartı referans alıyordu dolu veya boş olmasına bakmakzısın ama yinede bende araştıracağım merak ettim.
Kararsız...