ebay sorusu

Başlatan Karamel, 23 Temmuz 2014, 03:14:08

Karamel

hocam modul mesafesini astiniz diye boyle seyler olmus olabilir mi? eger normade boyle seyler olsa bu moduller uretilip satilmaz. oyle degilmi?

muhendisbey

Haberleşme mesafesi 20cm~1m de böyle sıkıntı çıkarıyor maalesef. Böyle olunca daha uzakta hiç denemedim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Karamel

hocam beni yanlis anlamayin ama sanirim siz duzgun iletisim saglayamamissiniz. Wireless Digital Audio Streaming Realtime with Arduino and an NRF24 Module bakin burada adam bu modulle ses aktarimi bile yapiyor. Arduino NRF24L01+ using RF24 library with motor motor kontrol ediyorlar. youtube da daha nicesini bulabilirsiniz.

serdararikan

Modulde bi sikinti yok.gayet güzel çalışıyor.sadece döküman Sorunu var.datasheeti anlasilir degil mlsf

muhendisbey

Adresler doğru, sıkıntı çıkmadı
Veriyi gönderiyorum:Problem yok
İş almaya gelince tam bir muamma. Yani modülü koydunuz arada hareket yoksa pek sıkıntı çıkmıyor eski TV antenleri gibi, nasıl ayarladıysanız öyle kalması gerekiyor. Benim tespitim bu.
Arduino kütüphanesiyle düzgün çalışıyor diye onu da denedim. Olmadı.
Yok arduinoda şu kodu deneyin deyin, deneyeyim elimde nereden baksanız 20 tane bu modülden oldu, ucuz diye almıştım, kullanamadım.
Hatta iki tanesi 1000m menzilli.
Şimdi HM-TRP kullanıyorum, sıkıntı yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Karamel

su linktekinleri http://www.ebay.com/itm/10PCS-Arduino-NRF24L01-2-4GHz-Wireless-RF-Transceiver-Module-New-/170819069271?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c59c2557 satin alip denemeler yapacagim. ayni modulu surekli alici. veri gelince kisa sureligine verici sonra yine alici yapamaya calisacagim. yani iletisimi half dublex rs485 gibi yapmaya calisagim.

Karamel

bu siyah modulleri deneyen buyuklerimiz varmi? surada serdar hocam 5-10 mt demis mesafe icin. https://www.picproje.org/index.php/topic,49791.msg409452.html#msg409452. hocam moduller birbirini goruyorken duvarlarin olmadigi acik alanda ne kadar mesafeye ulasabildiniz? ev gibi ortamlarda ne kadar mesafelere ulasabildiniz? surada bir video var. disarida deneme yapiyorlar.

Arduino to Arduino Wireless Chat Communication part I 2.4 G HZ

muhendisbey

Sana ne kadar mesafe lazım?

Karamel

Acik alanda 30 mt. Kapali alanda ise 10 mt hocam.

muhendisbey

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=hm-trp&_sop=15

İstediğin frekanstaki ürünü seçebilirsin. Lehimlemesinde sıkıntı yok. Güzel tarafı istediğin yakın frekansa kontrol yazılımıyla akordlayabilirsin. Seri iletişim kullanır. Açık alanda 1000m kadar olduğu söyleniyor, mesafe testini yapmadım. RP-SMA anten ile kullanıyorum.

istediğin kadar cihazı aynı frekanstan haberleştirebilirsin. Birisi gönderirken diğerlerinin hepsi alır.
En güzeli stabil ve ekonomik.

Zigbee kullanabilirsin, fiyatı tuzlu.
Bluetooth kullanabilirsin, yüksek mesafelileri oldukça pahalı. Ucuz olanlarla da 10-15m sıkıntısız haberleşebilirsin. Ancak 2 cihaz bağlayabilirsin, diğerler için bağlantıyı yapılandırman gerekli.

Bunları projelerimde kullandım. Hiçte sıkıntı yaşmadım. Diğer modüller nedir ne değildir bilmiyorum. Piyasada 100m olduğunu iddia eden bir sürü modül var.

NRF'yi kullanmayı çok istedim, sudan ucuz diye... Olmadı.

Karamel

Hocam nrf leri siparis ettim. verdiginiz lik icin ucuz demissiniz ama fiyatlari inceledinizmi? ben nrflerin tanesini 1.1$ a aldim. Orada oyle bir fiyat goremedim....

muhendisbey

Zigbeenin çifti 100dolar civarında olunca diğerleri ucuz oluyor :)
NRF sudan ucuz, ama düzgün çalışmıyor/çalıştıramadım. Üzerindeki elemanı devre kartını headeri alıyım lehimleyim desen daha pahalıya gelir.

zamzam23

bu nrf ler bence de düzgün çalışmıyor. Dorji-nin ucuz modülleri var gayet düzgün çalışıyorlar.(alıcı-veri ayrı ayrı)

tranceiver olsun diyorsan CC1101 ler iyidir.

Karamel

Alıntı yapılan: zamzam23 - 08 Eylül 2014, 16:40:23
bu nrf ler bence de düzgün çalışmıyor. Dorji-nin ucuz modülleri var gayet düzgün çalışıyorlar.(alıcı-veri ayrı ayrı)

tranceiver olsun diyorsan CC1101 ler iyidir.

hocam neden boyle dediniz ki simdi? yani sizde neden duzgun calismadigini dusunuyorsunuz?

zamzam23

çalısmadı cunku. bir odadan diğerine veriyi bir gönderiyor bir gönderiyor, kafasına göre.