ebay sorusu

Başlatan Karamel, 23 Temmuz 2014, 03:14:08

t2

Customs-Control warehouse = Gümrük kontrol departmanı

Karamel

Hocam honkong air mail ile pcb ler 13 gunde eldi. Yani gumrugu asti. pttye geldi. oradanda eve kadar 13 surdu. Bu daha 10 gun kadar gelmez bana. :-\

muhendisbey

China Post iyi Honkong kötü diye değil de kara yolu hava yolu diye ayırmak daha doğru. Chinapost olup elime bir haftada gelen de var, honkong olup 2 aydan gelen de. Fark airmail olup olmaması.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

K46

agustos 29da china air mail ile çinden çıkan ürün, eylül 11de Türkiye gümrügüne girmiş nihayet.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

muhendisbey

12 günde sıkıntı yok.
Air mailde 20-30 gün gibi düşün. Daha aşağısı çok nadir oluyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

learner

30 günde gelir diye planlıyorum, eğer erken gelirse seviniyorum :)

Karamel

artik kac gun oldugunu unuttum. hesaplayip canimi sIkmak ta istemiyorum. benim lcd ekranlarin at yada esek ile geldigini dusunuyorum.....

x-nomek

HM-TRP modul 0dbm tx de ne kadar akım çekiyor ?
datasheed - Supply current for Tx 100mA@20dBm, 40mA@14dBm bu var

muhendisbey

Soruyu anlayamadım güç tüketimini mi soruyorsunuz boş konumda?

Karamel

Muhendisbey hocam. Dun gece modulu calistirdim. x-nomek ve OG hocalarimla da modulun mesafesini ve diger duzenlemeleri yaptik. moduller tas gibiler haberiniz olsun. asagidaki kodlari herhangi bir pic mcu ya yukleyip, deneyler yapabilirsiniz.

https://www.picproje.org/index.php/topic,55530.msg426189/topicseen.html#msg426189

muhendisbey

@Karamel demek ki neymiş ben becerememişim. Yiğidi öldür hakkını yeme, sizi tebrik ederim, denemesini yapacağım, umarım sıkıntısız çalışır.
Veri kaybı var mı?
Bir sinyali tekrar edecek şekilde göndermeniz gerekiyor mu? Ben bu haberleşme modülünü kullanamıyor değilim, sadece 5-6 kere gönderiyorum 1 kere alıyorum. Bazen de 1 kere gönderiyorum 6-7 kez alıyorum.
Bendeki modül nrf24l01 yani +'sı yok.

Modülün acaba hangi adreslerinde hangi ayarları kullandınız? Sırf yüksek frekanstan oluyordur diye 250kbps kullandım.

Karamel

Estagfurullah hocam. hocam veri kaybi olmuyor. yani karsi tarafa gidebiliyorsa duzgun gidiyor veri gidemiyorsa gidemiyor. OG hocam o linkte bana bunu anlatti zaten. mesafeyi arttiran seyde bu oldu. rf in mantigi bir kere gonderdim alici verimi al seklinde degilmis. veriyi aliciya ulastirabilmek icin bir sure pompalamakmis. daha denemedim ama mesela veri her gidecegi zaman 10 kez gonderilse alici neredeyse kesin e yakin olarak veriyi alabilir. bir kez gonderirsek etraftaki rf sinyaller yuzunden verimiz aliciya ulasmayabilirmis. OG hocam mesajlarinda daha detayli ve daha dogru olarak anlatmisti durumu. linkteki mesajlari okumaniz daha dogru olur hocam. bu arada modullere resmen hasta kaldim hocam. cok guzel calisiyorlar. ilerleyen zamanlarda cift yonlu iletisim i deneyecegim. bir gelisme olursa forumda paylasirim.

Karamel

hocam az once denemeler yaptim. data yi 100 kez gonderip durmak ile surekli gondermek arasinda mesafe yonunden fark yok. 100 datadan birisi kesin olarak karsi tarafa ulasiyor. ayrica aliciyi okumayip resetlemeyincede 1 den fazla kez IRQ bacagi 0 a inmiyor. sanirim siz vericiden bir cok kez gonderiyordunuz. aliciyida okuyup resetleyince yeniden veri geliyordu.

muhendisbey

veriyi tekrar tekrar göndermeyi düşünmediğimden 1 kez gönderiyor, veri gelince'de alıyor resetliyordum.
Veri değişmiyorsa değerlendirme yapma gibi bir algoritma kullanmanız gerekti mi? Yani atıyorum araba süreceksiniz, 1sn boyunca aynı veriyi gönderdiniz. sonra parmağınızı uzaktan kumandadan kaldırdınız tekrar aynı tuşa bastınız. Bunu okuyabiliyor musunuz?

Karamel

hocam tx veriyi 100 kere basiyor sonrada duruyor. yani birsey yondermiyor. herhangi birisi rx e ulasabilirse(etraftaki rf signaller buna engel olabiliyor) rx onu aliyor. IRQ 0 a gecince tx in en az 100 verisi gonderme suresi kadar(200msn) bekleme koydum. 1. veride alinsa 100. veride alinsa rx fifosunu 1 kere okuyor.

hocam benim suanki algoritmamla(halen iyi durumda değil) 200 msn de 32 byte veri gonderebiliyoruz.  diger kalan kisim program yazan kisiye kalmis.

veriyi 100 kere değilde sureklide gonderebiliriz. boyle cok daha guzel olur ama bu seferde ilgili kanal i isgal etmis oluyoruz. yani cift yonlu iletisimden bahsetmek soz konusu olmuyor.