STM32 ve PIC32

Başlatan trinity, 24 Temmuz 2014, 16:53:46

Firzen

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 25 Temmuz 2014, 01:34:39
Geçen şirkete geldiler mikroelektronikten microchipin distirbütörü. Bizim piclerde mips çekirdek var, bizim ürünler endüstriyel uygulamalar için. Endüstiryel ürünlerde arm vs. göremezsiniz falan filan bir şeyler diyorlardı. Ürün olarak bayağı ürün çıkarmışlar 32bit.

Hocam Affınıza sığınarak soruyorum tam olarak nedir bu " mips Çekirdek " ilk defa duydum :(

Bende genelde arm kullanılır diye biliyorum sadece bir kez bir uygulamada PIC gördüm 1990 model bir Motorola antenli telefonun içinde PIC serisinden çip vardı ( EEVBLOG )
Kararsız...

MC_Skywalker

MIPS( Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages, ) firması da ARM gibi çekirdek üreten bir firma.  Başta IBM/Motorola PowerPC, DEC ve ARM gibi firmalar MIPS çekirdeğinden esinlenerek indiregenmiş komut kümeli(RISC) tasarımlarını geliştirmişlerdir.

MIPS enson satın alma vb. sonucu ---> http://www.imgtec.com/mips/

Nitendo 64, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, Sony PSP içindeki işlemciler MIPS çekirdeklidir.

Firzen

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Temmuz 2014, 10:31:23
MIPS( Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages, ) firması da ARM gibi çekirdek üreten bir firma.  Başta IBM/Motorola PowerPC, DEC ve ARM gibi firmalar MIPS çekirdeğinden esinlenerek indiregenmiş komut kümeli(RISC) tasarımlarını geliştirmişlerdir.

MIPS enson satın alma vb. sonucu ---> http://www.imgtec.com/mips/

Nitendo 64, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, Sony PSP içindeki işlemciler MIPS çekirdeklidir.

Anladim Hocam Sagolun.
Kararsız...

Tagli

Modemlerde (veya network ürünlerinde) kullanımı yaygınmış diye duymuştum. Hala öyle mi bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Temmuz 2014, 11:42:14
Modemlerde (veya network ürünlerinde) kullanımı yaygınmış diye duymuştum. Hala öyle mi bilmiyorum.

Evet Ralink rt5350f MIPS 24KEc çekirdeğini kullanıyor.

trinity

Yeni PIC32MZ serisi ürünler fiyat ve performans olarak STM32F407le başabaş bir duruma gelmiş, belki bu durum ibreyi PIC32 ye çevirebilir.

LukeSkywalker

Microchip gelecekte ARM çekirdekli işlemci üreten firmaları yakalar mı bilmiyorum ama, dökümantasyonlarının ARM çekirdekli mcu üreten firmalara göre daha iyi olduğundan eminim.

Firzen

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 17:02:54
Microchip gelecekte ARM çekirdekli işlemci üreten firmaları yakalar mı bilmiyorum ama, dökümantasyonlarının ARM çekirdekli mcu üreten firmalara göre daha iyi olduğundan eminim.

Sonuna kadar haklisiniz. katalog bilgisi anlasilirligi acisindan Microchip daha iyi.
Kararsız...

speak48

neden arm çekirdekleri tuttuda mips çekirdekleri fazla tutmadı sorusu Zor bir soru.
hayliyle mips çekirdekleri fazla tutmayınca mips32 4k ve microAptiv ile yapılan pic32 lerde pek görünmedi.

aslında çevre birimi*mhz / fiyatı uygun olan pic32 lerde tercih edilebilinir.

şöyle bir baktım microAptiv  coru cortex-R seviyesinde bir core

z

Belkide bu işte de yahudi parmağı vardır...
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Hatta elemanlar Çin'inde arm işine el atacağını yakında piyasanın patlayacağını falan söylemişlerdi. :D

ArifAhmet

Alıntı yapılan: z - 25 Temmuz 2014, 19:24:03
Belkide bu işte de yahudi parmağı vardır...
Yahudimi değilmi bilmiyorum ama adamlar işini çok iyi yapıyorlar :)
Yaşasın Open Source!

LukeSkywalker

Ya bunun yahudilikle ne alakası var abi?  Müslüman yaptı da onu kullanmadı mı dünya?  Yediğimiz salatalığın tohumu bile İsrail'den geliyorsa bunu düşünmek gerek. Almayalım demekle olmaz. 

ArifAhmet

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 22:07:16
Ya bunun yahudilikle ne alakası var abi?  Müslüman yaptı da onu kullanmadı mı dünya?  Yediğimiz salatalığın tohumu bile İsrail'den geliyorsa bunu düşünmek gerek. Almayalım demekle olmaz. 

Türk malı demişken, bi aralar İTÜ'de mikroişlemci üretimine başlandığını hatırlıyorum. Şimdiki durumları hakkında bilgisi olan varmı?
Yaşasın Open Source!

Firzen

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 25 Temmuz 2014, 22:09:26
Türk malı demişken, bi aralar İTÜ'de mikroişlemci üretimine başlandığını hatırlıyorum. Şimdiki durumları hakkında bilgisi olan varmı?

Orada VLSI labı var zaten ama sadece belirli kişilerin giriş çıkışına izin veriliyor. Durumu konusunda tanıdığım bir hocaya sordum ve klasik bir cevap aldım "Gizli Bilgi".
Aslında @Tagli hocam orada araştırma görevlisi durumu hakkında bizi en iyi o bilgi verebilir.
Kararsız...