STM32 ve PIC32

Başlatan trinity, 24 Temmuz 2014, 16:53:46

z

Alıntı Yapbizimkilerin kafa çalışıp zaten bu tür şeyleri kendileri oluşturamayacağı için adamların bu konudaki düzenlemelerini aynen tercüme etmişler ama oradaki tüm rakamlar ile oynamışlar

Bu rakamlarla oynayanlar kim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Bir ürünün belgelendirilmesi için TSE'ye işimiz düşmüştü.
(Gebze ve Ankara)
Ben oraları ciddi kurumlar filan diye düşünürdüm.
Oysa çalışanların akıllarına ihanet ettikleri yerlermiş, hayal kırıklığına uğradım.

Avrupalının çalışarak ürettiği standartların ancak o da belki çevirisinin yapılmaya çalışıldığı noktalar çıktı karşıma.

Bu şekilde olmamalı diyerek donkişot olmanın daha iyi olduğuna karar verdim bende.

z

Hocam simdi ucak konusunda calisma yapmak istersek "bazi rakamlar ile oynanınca da siz bu adamlar gibi uçak yapıp uçamıyorsunuz bizim ülkede. ancak paramotor ya da yelken kanat vs. ile uçabiliyorsunuz."  diyorsun.

Bu bir tercume hatasi ise buna itiraz etmek zor olmamali. Yok bilincli olarak calismalari engellemeye yonelik rakam degisikligi ise bu da ortaya cikartilmali.

Bazi seyleri bildigini dusundugum icin yazmani istedim.

----------------------------

Benim kit bilgimle bu ulkede bir seyler yapilamamasinin en buyuk nedeni malzeme fiyatlari.

Mesela elektronikden ornek verirsek;

elektronik malzemeler sifira yakin vergi ile ulkemize girse devlet bundan ne kaybeder ne kazanir?

Bence cok sey kazanir. Diger muhendislik dallarinda da ayni durum gecerli.

Yurt disina kereste satarsan vergisi cok yuksek olsun. Ama masa sandalye satan firmanin verecegi vergiler dusuk olsun. Yani imalatcidan daha az vergi al.
Yurtdisindan elektronik malzeme getiren firmadan cok az vergi al. Ama cihaz getiren adama daya vergiyi.

Bence bu tip iyilestirmeler yapilmasi lazim.

-------------------

Teknik personel sifati ile calisan is arkadaslarim cok oldu.

Isi bilmeyen daha dogrusu bir sekilde yarim yanlis yapmayi beceren birisinin ustune gidersen koseye sikisan sen olursun. Cunku bunlardan memleketimde cok var. Hangi biriyle basedeceksin.

mozkan87

En basitinden gümrük mevzuatı bombalıyor zaten üzerinde wifi cipi olan basit bir geliştirme kitini bile sokamıyorsunuz ülkeye, adamlar almaya kalktığınızda uyarıyor daha önce  bu kiti alanlar gükrükle vs uğraştılar bilginiz olsun biz sorumluluk kabul etmiyoruz diye bu olay direk digikeyle yaşandı, oysaki kit standart 2.4 GHz lik standart bir cihazdı. Bizde bu tip gümrük tse gibi yerlerde çalışanlar kendilerini tanrı gibi görünüyor o nedenle gümrükteki bay veya bayan sabah eşi ile kavga ettiyse veya herhangi bir sebeple morali bozuksa 40 dereden su getirseniz nafile. Sayın @gerbay hocamın dediği gibi bizde birşeyler sadece gösteriş için yapılıyor, oda olmasa hiç bir şey yapılmayacak. Ben daha 5 tane step motoru uğraşmadan ülkeye sokamıyorken aviyonik parçalarını varın siz hesaplayın.

engerex

Alıntı yapılan: gerbay - 26 Temmuz 2014, 22:48:18
hocam şaka gibi olmuş son yazdığınız. Mehmet Usta mı Airties mi diye sormuşsunuz, Airties zaten Mehmet Usta nın markası :) pardon Bülent usta nın markası..

http://www.airties.com/about/AirTies/

"Executive Team" e tıklayıp bakın..

mesaj birleştirme:: 26 Temmuz 2014, 22:53:29

Bakın asıl problem i tespit etmek lazım;

Silikon vadisinde şirketi olan Türk ler var. Hatta şirket kurup, büyütüp satan Türk ler var. bunlar tek tük de değil aslında. Şimdi bu arkadaşlar silikon vadisinde bu işleri yapabiliyorken Türkiye ye geldiklerinde neden yapamıyorlar. Ya da aynı kişilerin Türkiye de ki sınıf arkadaşları neden yapamıyorlar?

bunu tespit edip aşmak lazım..

ülke kendi kendine otomatik ambargo uygulayacak şekilde konfigüre edilmiş. bunu değiştiremezsiniz. bunu değiştirebilmek için en başta nato dan çokmanız lazım. abd nin uydu devleti olmaktan çıkmanız lazım vs.vs. bir sürü şeyler..

TR de mikroelektronik ve havacalık sektörünün gelişmesine izin verilmez. tüm kanunlar, yönetmelikler, kurallar buna göre özellikle yapılmıştır. hiç bir babayiğit de bunları şu an değiştiremez..

Tayvan'da tasarlanıp Çin'de üretiliyordu. Bu durum  değişti mi?

trinity

Türkiyede üretimin önündeki en büyük engel devlettir, geçen hafta yurtdışından sipariş ettiğimiz ürün 2 ayrı pakette gönderildiği için gümrüğe takıldı. Yurdışından malzeme getirmek zor, vergi oranları yüksek, tse-iso-ce belgelendirmeleri pahalı. Devlet artık üretim sektörünü rahat bırakmalı

t2

Gümrüğe "takılma" şaşılacak durum degil. ciddi işler de problem yok. hobiyse var

magnetron

aselsan da mı hiç bir şey yapmıyor ?

radar yapabiliyor

bir de dün 10 km menzilli füze denemesi haberi vardı gazetede

z

Alıntı YapTR de mikroelektronik ve havacalık sektörünün gelişmesine izin verilmez. tüm kanunlar, yönetmelikler, kurallar buna göre özellikle yapılmıştır. hiç bir babayiğit de bunları şu an değiştiremez..

@Gerbay

Bu iddiani ispatlayabilirmisin?

Ulkemizde en azindan ITU de ucak ve uzay bilimleri fakultesi var. Bahsettigin durum olsaydi en azindan bu universite konuyu dillendirirdi diye dusunuyorum.

http://www.uubf.itu.edu.tr

Bahsettigin durum varsa Basbakanliktan bilgi istenebilir.

YK44

Alıntı yapılan: magnetron - 27 Temmuz 2014, 15:52:55
aselsan da mı hiç bir şey yapmıyor ?

radar yapabiliyor

bir de dün 10 km menzilli füze denemesi haberi vardı gazetede
Atak helikopterde yaptık zaten hemde taarruz helikopteri küçük 1-2 ayrıntıyı saymazsak yani küçücük 1-2 ayrıntı motoru ana gövdesini gibi.
Telsizde üretiyoruz hemde kriptolu hemde Tayvan da.
Televizyonlar için karasal 500-1000 watt vericiler bile ürettik eisman vericinin projesini olduğu gibi kopyaladık bire bir oldu ee o kadarda amatör değiliz ya kasasını  da değiştik ne sandınız.

z

Bak bu yazini sevdim iste. Hakli gerekceler var ve devlete hak verdim. Oteki turlu kafamda, bilimsel calismayi engelleyen tamamen art niyetli zihniyetler var diye bir sey olusuyordu.

Bu 80 li yillarda  radyo vericisi, telsiz yapma yasagina benzer bir yasak.

O halde bu yasagi kaldirmanin yolu alcak irtifa radar sisteminin gelistirilmesinden yada alinmasindan geciyor gorunuyor. Memleketin bir suru sorunu varken de ucbes amator ucak yapsin ucursun diye kimse bu ise el atmaz.

Ote yandan kucuk bir ucak yapip bununla sehirden uzak arazilerde soyle kisa turlar atmak uzere hoby ucuslarina da goz yumulur saniyorum.

z

Ayni sey degil nerden cikartiyorsun.

Ulkenin radar sistemi bu ucaklar icin yeterli guvenligu haber almayi saglamiyorsa sen soylermisin ne yapilabilir?

Bir de su var. Minik ucak sahipleri ilk asamada akli bes karis havada baba parasi yiyen zengin zuppeler olacak. Havali otolarla yollarda yaptiklarini her kes biliyor. Kim bilir sehir icinde havada neler yaparlar.

Turk Hava Kurumunun Turk kusunun ehlilestirilmesi ile bahse konu hoby calismalarinin yolu acilabilir.

Bunun icin de birilerinin (universite vs) onderlik yapip konuyu meslise tasimasi lazim.

Meslektaslarim bile is yerindeki pozisyonumuzu millet meslisine tasimayi basarmislardi. Yeter ki bu ise gonul vermisler, universiteler vs vs konuyu gundeme getirsin.

Firzen

Alıntı yapılan: gerbay - 27 Temmuz 2014, 23:37:39
o zaman memlekette 130 km/h dan daha fazla hız yapabilen oto ları yasaklayalım

Valla haklısınız. Ne gerek var değil mi?

Almanya hız sınırı olmayan otobanları sayesinde bu kadar araba teknolojisini geliştirmişken ve bazı otobalarda hız sınırı tabelası 350km/h yazarken biz de ise en yüksek 90 hadi 100.
O zaman neden hız arabaları sokuluyor.?

Ben kıbrıstayken devlet bu işten para bile kazanıyordu. Gündüz saatinde yarış yasak özel izin gerekiyor. Ama belirli bir kişi sayısı toplanıp hız yarışı yapmak istiyorsa o yolu kiralıyorlar polisler bitiş ve başlangışta oluyor halka uyarı yapılıyor vs... Ama çok sağlam para dönüyor. Devlete sorsanız böyle birşey yapıyor musunuz size hayır öyle şey mi olur diyor ama gözümle şahit oldum.

Bizde de bazı yerlerde böyle olsun izin verilmeleri lazım bence. En azından önümüzü görmemiz lazım.
Kararsız...

t2

bizde sınır şimdilik 120.
120den sonrası yasaksa, daha fazla hız yapılabilen araç yasak olmalı.

Başka amaçla kullanılmaz kesin suç işlenecek.

z

Sevinmedim dersem yalan olur.

Bir Iran,  bir Irak da diyebilirdin.