4-20mA 'i 0-5V'a dönüştüren güvenilir bir devre şeması paylaşabilirmisiniz?

Başlatan musti463, 11 Eylül 2014, 19:51:21

musti463

4-20mA 'i 0-5V'a dönüştüren güvenilir bir devre şeması paylaşabilirmisiniz? Pratikte denenmiş ve sonuç alınmış bir devre olursa daha iyi olur. (RCV420 entegresi pahalı geldi)
Mustafa Emir SADE

Mr.Java

makdeniz

Alıntı yapılan: Mr.Java - 11 Eylül 2014, 20:15:46
250 ohm direnç iş görür kanımca.

Mr. Java ustamın da dediği gibi aynen 250 ohm direnç şekilde ki gibi size yardımcı olacak.

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

musti463

Mustafa Emir SADE

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

cetinkaya

Maxim

yukarda yazildigi gibi
cikisa 250 ohm direnc takarsin (%1)
cikista 1-5 volt alirsin
isini gorursun

makdeniz

http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/823

şuradaki adreste istediğiniz bir devre var sanırım entegre olarak 3€ u geçmez diye düşünüyorum bu arada RCV420 sanırım 10€ civarı

Leodes

Benim de bir sorum olacaktı bu konuda .

Daha önce dirençle ben de gerilime çevirip ADC den okumuştum. Gaz sensöründe kullanmıştım. Fakat aynı sensörün RS485 çıkışlı dijital olanı da vardı.

Dirençle ölçüm yapınca direncin Toleransı, sıcaklıkla direnç değişimi vs. sensörün çözünürlüğünü etkileyecektir .
Bu 4-20 mA çıkışı RS485 e nasıl çevirebilirim acaba , RS485 bana daha güvenilir geliyor. Direnç olayı birazcık kafamda soru işareti bıraktığı için sordum.

Salih

Alıntı yapılan: Leodes - 12 Eylül 2014, 11:59:19

Daha önce dirençle ben de gerilime çevirip ADC den okumuştum. Gaz sensöründe kullanmıştım. Fakat aynı sensörün RS485 çıkışlı dijital olanı da vardı.

Dirençle ölçüm yapınca direncin Toleransı, sıcaklıkla direnç değişimi vs. sensörün çözünürlüğünü etkileyecektir .
Bu 4-20 mA çıkışı RS485 e nasıl çevirebilirim acaba , RS485 bana daha güvenilir geliyor. Direnç olayı birazcık kafamda soru işareti bıraktığı için sordum.

4-20 mA RS485'e çevirme diye bir işlem olmaz. Veya böyle ifade etmek yanlış olur.
4-20 mA analog bilgisini RS485 haberleşmesi ile iletmek istiyorum, daha doğru olur.
Böyle bir şey yapman için bir mdenetleyici kullanacaksın.
Ve akımı mdenetleyici ile ölçmek için yine akımı gerilime çevirmen gerekecek.
Bu sefer fazladan RS485 ile uğraşacaksın.

makdeniz

Alıntı yapılan: Leodes - 12 Eylül 2014, 11:59:19

Bir çok ürün var bu işi yapabilecek örnek  :

http://www.wayjun.net/index.php?main_page=product_info&products_id=13