Relay RC Snupper?

Başlatan Mucit23, 25 Eylül 2014, 11:20:44

Mucit23

Pic16F628 in kontrol ettiği basit bir kart var. 220W 2W gücünde çok ufak 220W ac bir motor çalıştırıyor.
Röle ile bu motoru kontrol ediyorum.

Beslemede Trafo ve 7805 üzerinden sağlanıyor. Gerekli filtre önlemlerinide almışım.

Röle devreye girip çıktığında bir iki defa mikrodenetleyici resetlendi. Bende hemen 560R(1W) ve 100nF(630V) kondansatörü seri bağlayıp Röle kontaklarına paralel bir şekilde bağladım.

Fakat şöyle bir sorun çıktı ortaya  ??? Motor okadar az bir enerji çekiyor olsa gerekki motor röle kontaklarına paralel bağlı RC üzerinden enerjisini alıp çalışıyor. Röle çekili olsada olmasada motor normal olarak çalışıyor.  :o

Çözüm olarak(Triyak dışında lütfen) ne yapabilirim? Acaba R-C değerlerimi yanlış. Denemedim ama madem motor RC üzerinden çalışabiliyor. RC'yi motora seri bağlasam faydası olurmu?

kenan_re

Şu an aynı sorun bende de var, varistor denedim snupper denedim olmadı. bu nedenle besleme kısmını yalıtamadığım ( ben yapamadım da  :)  ) için mean well bir güç kaynağını sipariş ettim

t2

snubber'ı röle kontağına değil de yük uçlarına paralel bağlayalım. Belki işe yarar.

z

Evet bu gibi durumlarda motor uclarina snubber baglayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferdem

Snubber ı röleye değil motora paralel bağlayın, motora paralel olarak R-C serisini bağlayın. Kullandığınız yüke(motora) göre tipik R ve C ne olur bilemiyorum, biraz araştırmalı.
Motor kalkış anında trafoya yüklenip beslemeyi çökertiyor olabilir.
7805 giriş çıkışına kapasiteyi arttırabilirsiniz. Girişe induktor ile girip arkasına paralel kapasiteler, çıkışta yine paralel kapasiteler. Aşağıdaki gibi:
http://www.hardwareanalysis.com/images/articles/large/12173.gif

Bildiğim konular değil ama bir AC motorun bir anda 220 ile enerjilendirilmesi problemli bir olay zaten, bir şekilde yumuşak başlatma olmalı.

Motora seri R(veya RC) bağlamak indüktif yükü resistif e yaklaştıracağı için anahtarlama işi kolaylaşır, rölenin işi kolaylaşır ama direnç üzerinde güç harcanacak!

kenan_re

ben triyak sürüyorum, sunuber triyak üzerinde ama yinedesorun çıktı hatta kontoklar üzerinden bir lamba bile yaksam yinede sorun yaşıyorum.

Mucit23

Motora Paralel RC bağlama Epeyce bir fayda sağladı. Yani artık Rölenin devreye girip çıkmasıyla resetlenme olmuyor. 7805'in giriş kapasitesinide arttırdım. Tek bir problem kaldı. Durduk yere bazen LCD de saçmalamalar oluşuyor. (Bu arada 2x16 LCD var.) Biraz Beslemeyi inceleyeyim olmadı trafo yerine SMPS kullanırım. Pic'dede sorun olabilir.

medelog

röle kontak uçlarına (COM , NO )   275V varistor at dene. varistor düzeltmezse sorunu devrede araman  gerekebilir. 

"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

kenan_re

Onuda denedim, neredeyse heryerde varistör oldu artık :)
sabahtan beridir yazılmı düzeltmekel ve eklemelerle uğraşıyorum bakalım ne sonuç verecek.

94220039

Denemelerinizi birde Pic16f628a ile yapıp, Configuration ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.

mustafa_cmbz

pi tipi filitre..

birde 220v girişine lc filitreler var onlardan deneyin..