Ynt: Atmega Harmonik Belası

Başlatan Farukc, 01 Ekim 2014, 17:00:14

Farukc

Öncelikle herkese merhaba. Uzun süredir foruma girmiyordum fakat başıma bir olay gelince cevap bulabileceğim tek yerin burası olduğu aklıma geldi.

1 sene önce pompaların basınçlarını kontrol eden bir cihaz yaptım. Ve bu cihazın testlerini atölyemizde yaptık cihaz çok güzel çalışıyordu. Ve cihazda atmega 328p kullanılmıştı. Ardından bu sene cihazın montajını yaptık ve birde ne görelim cihaz 1 saat sonra sapıtıyor. Ekrandaki karakterler siliniyor. Bunun ardından işlemciye faraday kafesi yapıp devrenin Grounduna bağladık. Fakat oda fayda etmedi. Devremizde dijital girişler filtreli(opto). Bugün bir abimle konuştum ve bana şunu dedi:  "Biz PIC kullanıyoruz. Ve bu PIC lerin bazılarının sonunda 'I' harfi var, Bu harf işlemcinin endüstriyel tabanlı olduğunu gösteriyor. Ve ona göre işlemcide filtreler var" dedi.

Acaba Atmelde böyle bir ayrım var mı?
Endüstride bu harmonik belası ile başetmiş arakadşlardan yardım istiyorum. Ama dediğim gibi atölyemizde motorlar frekans invertör çalışırken cihazda sıkıntı yok. Kazan dairesine montaj yapınca cihaz corting Force  :D. Bu arada atmega 328 e yazılım yazarken Arduino kütüphanelerini kullandım.

Teşekkürler...

mesaj birleştirme:: 01 Ekim 2014, 17:16:22

Şuan gördüm Atmega 168A versiyonu var acaba bu endüstriyel tabanlı mı?

parda

Selam;

Zaman baskısı altındaysanız, çözümün zaman alması durumunda geri dönüşü olmayan durumlar yaşanacaksa size önerim hiç vakit kaybetmeden şemanızı ve pcb nizi paylaşın ve gerçekçi cevaplarla sorunun kaynağına ve çözümüne ulaşmaya çalışın çalışalım derim.

Yok ben paylaşamam derseniz; forum da benzer konular var okuyarak kendinize uyarlamaya çalışmak en hızlı 2. yol olabilir.

Kolaylıklar..

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

gumush

Kutusunun disina faraday kafesi mantiginda bir sey denediniz mi ?
Hikmet Gumus  izmir

patasana

Temperature Range:
E = -40C to +125C (Extended)
I = -40C to +85C (Industrial)

Farukc

Keşke devreyi paylaşabilsem fakat cihazı yaptığım frima buna izin vermez. Fakat devrede 2 kat şebeke filtresi var girişler filtreli. Yani girişlerde sıkıntı yok sıkıntı mikrodenetleyicide. Ben bir test yapmıştım. Kazandairesinde 1 saat bıraktığımda cihaz sapıtıyordu. Sonra cihazı yeniden başlattım ve düzgün çalışırken osilatöre, işlemciye dokunup frekansı bozduğumda devre yine aynı hatayı verdi. Bana sorun mikrodenetleyicideymiş gibi geldi.

Atmega 328p ile Atmega 168pa arasındaki fark nedir?

diot

Besleme hattınızıda filitreledinizmi. Genelde bu tür bozucu sinyaller faz yada nötür üzerinden dolanır gelir.
Not boş giriş ve çıkışları şaseleyiniz. kristlide şaseleyiniz.

Farukc

Alıntı yapılan: diot - 01 Ekim 2014, 18:19:10
Besleme hattınızıda filitreledinizmi. Genelde bu tür bozucu sinyaller faz yada nötür üzerinden dolanır gelir.
Not boş giriş ve çıkışları şaseleyiniz. kristlide şaseleyiniz.

Besleme hattı 2 kat filtreli oradan olacağını sanmıyorum hatta 3 kat filtreli. 2 kat devrede filtre var birde güç kaynağında filtre var. Kısacası şebekeden etkilenme ihtimali çok düşük. Ama boş pinlerde ve kristalde şaseleme yapmadık. Acaba bunlar etkilermi.

diot

kritali şaselemelisin. Ben genelde mcu nun kullanmadığım pinlerinide şaselerim. Faydası oluyor.

z

Devreyi bir sure aku ile besleyerek sebekeden izole et. Sorun devam ediyormu etmiyormu ona gore cozum uretirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Farukc

Alıntı yapılan: z - 01 Ekim 2014, 18:51:29
Devreyi bir sure aku ile besleyerek sebekeden izole et. Sorun devam ediyormu etmiyormu ona gore cozum uretirsin.

Maalesef şuan öyle bir imkanım yok, fakat şebekeden geldiğini düşünmüyorum.
Alıntı yapılan: diot - 01 Ekim 2014, 18:30:24
kritali şaselemelisin. Ben genelde mcu nun kullanmadığım pinlerinide şaselerim. Faydası oluyor.

Dahili osilatör kullansam faydası olurmu?

sadogan

Kazan dairesinde kontaktörler varmı ? varsa şebeke üzerinden sizi bozması çok muhtemel.

Farukc

Alıntı yapılan: sadogan - 01 Ekim 2014, 19:20:51
Kazan dairesinde kontaktörler varmı ? varsa şebeke üzerinden sizi bozması çok muhtemel.

Evet var hemde dolu.

ayhani

[quote author=Farukc link=topic=55509.msg425910#msg425910  Sonra cihazı yeniden başlattım ve düzgün çalışırken osilatöre, işlemciye dokunup frekansı bozduğumda devre yine aynı hatayı verdi. Bana sorun mikrodenetleyicideymiş gibi geldi.

[/quote]

Devreye kristtale dokundugunda frekans  bozuluyorsa kristalin lehiminde vs sorun vardir.  Normalde dokunmayla frekans bozulmaz. Bir ihtimall kristali değiştir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Farukc

Alıntı yapılan: ayhani - 01 Ekim 2014, 20:26:23
[quote author=Farukc link=topic=55509.msg425910#msg425910  Sonra cihazı yeniden başlattım ve düzgün çalışırken osilatöre, işlemciye dokunup frekansı bozduğumda devre yine aynı hatayı verdi. Bana sorun mikrodenetleyicideymiş gibi geldi.

Devreye kristtale dokundugunda frekans  bozuluyorsa kristalin lehiminde vs sorun vardir.  Normalde dokunmayla frekans bozulmaz. Bir ihtimall kristali değiştir.

Bu cihazdan 25 adet üretildi hepsin de mi aynısı olur???

EGE

1-Sigorta ayarlarına bakınız
2-Gnd hatlarını kontrol ediniz,
3-Kristal kondanstorlerinin değerini çek ediniz
4-Mcrl direncini çek ediniz
5-Besleme voltajını yükte iken çek ediniz