Ynt: Atmega Harmonik Belası

Başlatan Farukc, 01 Ekim 2014, 17:00:14

erhanmete

100 nf isini zerre kadar anlamamışsın.
mevzu 1 tane 100nf takmak değil. dekuplaj yapmak. öyle bir dakikada falan olmaz.
ayrıca şu izoleli ac-dc kaynağın marka modeli varsa bende kullanmak isterim. onu paylaşabilirmisin.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 21:02:37

Büyük ihtimal ticari bir proje yapmadığınız için veya yaptığınız projelerin hassasiyeti düşük olduğu için böyle konuşuyorsunuz. Ayrıca çelişen kısım neresi?

Hocam bi tutturdun ticari amaçlı şöyle amaçlı böyle amaçlı.Be kardeşim bu forumda senin yaptığın kıçı kırık pompa kontrol kartının alasını yapacak adamlar var korkma senden pcb nin çıktı formatında paylaşımını yapmanı isteyen yok.Heleki sorunlu haliyle...Sakın başka forumlarda anlatma gülerler..

Senden sadece bi ekran alıntısı koyup sıkıntı daha görsel ifade etmeni bekliyorlar.Olay bu..

Şu meslekte şunu hiç bir zaman unutma ticari kaygılarını dile getirdiğin her ortamda dışlanırsın.Ayrıca yardım istediğin ve sana yardımı dokunacak olan insanlara da saygısızlık etmiş olursun.

Sana burada kimse yardımcı olmak zorunda değil.Ama herkes elinden geleni yaşadığını tecrübesini paylaşıyor fakat sen her ne ikmetse ukalık ile bilmişlik arasındaki o ince çizgide sekiyorsun.

O olmaz ondan değildir bu böyle şunu şöyle yaptım yanlış biliyorsun gibi tavırlar ile bir yere varamazsın........

Bence de sen bu işi bırak bilenler yapsın kardeşim...

Bak benimde başıma aynı durum geldi.Araştırdım ettim ama bana kimse böyle davranmadı.Söktüm kartlarımı yenilerini yapıyorum.Ve canavar gibiler..

Sana son tavsiyem Bu işlerin içinde isen sakın ola ben biliyorum diye atlama her işe bi yapalım deneyelim görelim diye yaklaş yoksa böyle nereye kıvıracağını şaşırısın.Baştan kendine çıkacak olan sorunlar için alan ve zaman bırak.

Hadi hayırlı işler..

Karamel

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Ekim 2014, 20:47:00
@Karamel pcb guzelmis. Neyle cizdin?

mesaj birleştirme:: 04 Ekim 2014, 20:50:06

Dedimya ayni Tarantino filmi.

hocam devreyi altium ile cizdim ama bircok hata yapmisim. forumda zaten bunu patasana ve mustafaelektro hocam ile konusmustuk. bu gectigimiz yaz siz buyuklerimden vede pcbdeki hatalarimdan kendimce cok sey ogrendim. sizlere cok tesekkur ederim. semalari hazirlarken sizede danismistim. stm32f103 un pcb si bu :)

LukeSkywalker

Teknik anlamda incelemedim fakat gorunusu guzel.

Farukc

Bakın burada bana verilen tavsiyelerin hepsini dikkate alıdım ve güzelce yorumlamaya çalıştım.(Elimden geldiğince). Dahar sonra bir arkadaş çıktı dediki hiçbirini ciddiye almıyorsun. Buna cevaben ciddiye almasam burada olmazdım dedim. Daha sonra bu mesajın devamı niteliğinde mesaj yağmaya başladı.
Alıntı yapılan: Karamel - 04 Ekim 2014, 23:54:18
hocam,

ile elektronik muhendisi Bulent hocama,

ilede mikroc for arm kitabi yazari Mehmet hocama garip mesajlar yaziyorsunuz. siz daha dekuplajin ne oldugunu bilmiyorsunuz. elektronigin kitabini yazmis ustadlara saygisizlik yapiyorsunuz. cok yanlis yoldasiniz hocam. bu kafayla bilgili buyuklere bilmislik yapmaya devam ederseniz mesleginizde yukselemezsiniz...... (bu her meslek icin gecerli)

Adam LGPL lisansından bir haber. Eğer büyük üstadlar benimle dalga geçme çabası içindeyse hiç kimse kusura bakmasın. Haa eğer cidden yanlış yaptığım bir bölüm varsa alıntı yapıp gösteriniz. Yanlışlık yaptığım kişiden direk özürdileyeceğim. Haa eğer bunları gösteremiyorsanız böyle mesajlar atmayınız.. Dediğim gibi bana yanlışlık yaptığım yerleri gösteriniz. Ve şu işde tatlıya bağlayalım artık. Benim burada bu insanlara sert cevap vermemin nedeni benim diğer kullanıcıların mesajlarını ciddiye almadığımı söylemeleri.

z

Ben buyuk ustad değilim ama bu baslik altinda seninle dalga gecerim. Kalorifer dairesindeki motorlarin verimini artirmaktan bahsediyorsun ama bir parazit problemiyle basedemiyorsun.

Ustelik harmonik diye baslik atmissin. Karsilastigin sorunun Harmonikle alakasi bile yok.

Eger o kontrol ettigin motorlar zamaninda durmazsa yada zamaninda calismazsa ve eger bazi canlar tehlikeye girerse seni de o is yaptigin firtmayi da tespit etmek zor olmaz.

Once piş sonra proje yap derim. Elektronik bilmeden islemciye kod yazarak proje yapilmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Farukc

Alıntı yapılan: z - 05 Ekim 2014, 09:57:22
Ben buyuk ustad değilim ama bu baslik altinda seninle dalga gecerim. Kalorifer dairesindeki motorlarin verimini artirmaktan bahsediyorsun ama bir parazit problemiyle basedemiyorsun.

Ustelik harmonik diye baslik atmissin. Karsilastigin sorunun Harmonikle alakasi bile yok.

Eger o kontrol ettigin motorlar zamaninda durmazsa yada zamaninda calismazsa ve eger bazi canlar tehlikeye girerse seni de o is yaptigin firtmayi da tespit etmek zor olmaz.

Once piş sonra proje yap derim. Elektronik bilmeden islemciye kod yazarak proje yapilmaz.

İlk olarak cihazın normal durumlarda çalışması çok iyi benim parazitlerle başedememem bu cihazı yapamayacağım anlamına gelmez. Ayrıca bu cihaz kilitlendiğinde(parazitlerden etkilendiğinde) bu cihazı devre dışı bırakacak ve başka bir moda alan sorunsuz çalışan bir panomuz var. Yani canların tehlikeye girmesi gibi bir olasılık yok. Hem pano hem cihaz arıza çıkarsa bile bu seferde pompalar manuele geçiyor. Burada bir parazit ile elektronik bilmiyor etketini yapıştırmanızı doğru bulmuyorum. Evet parazit işinde çömezim ve buyüzden burdan yardım istiyorum. Ama prazit işinde çömez olmam mal etiketi yememi gerektirmiyor.

Tekrar tekrar sözylüyorum yanlış yaptığım noktayı gösteriniz. Özür diliyeceğim çünkü bu durum hem benim hem sizin canınızı sıkıyor.

LukeSkywalker

:)
Ben arduino ile ticari projenin yasal olmadigindan bahsetmedim, arduino ile bu kadar gizli ve calismayan bir ticari proje gelistirmenin sanatsal olmadigindan bahsettim. Hem arduino kullanacaksin hem calistiramayacaksin hem de her soylenene bir cevabin olacak buradakiler az bile yapiyorlar dalga gecmekle.

Farukc

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 05 Ekim 2014, 10:23:29
:)
Ben arduino ile ticari projenin yasal olmadigindan bahsetmedim, arduino ile bu kadar gizli ve calismayan bir ticari proje gelistirmenin sanatsal olmadigindan bahsettim. Hem arduino kullanacaksin hem calistiramayacaksin hem de her soylenene bir cevabin olacak buradakiler az bile yapiyorlar dalga gecmekle.

Arduinonun çalışmadığı yok çalışıyor sadece 1. günün sonunda parazitlerden etkileniyor. Evet her söylenene cevabım var burada kendimi savunuyorum ve diyorum ki hatalarımı alıntı yapark gösterin çatışan kısımları herkes görsün ben de özür diliyeceğim diyorum. Daha açık nasıl ifade edbilirim ki?

Erol YILMAZ

F : Araba gitmiyor...
A : Debriyaja bas, Vitese tak,
F : Debrijaya basmak gerektiğini düşünmüyorum, vitese de geçmiyor...
A : Depoda yakıt var mı?
F : Depoya bakamıyorum
A : Akü sağlam mı ? Marşa basınca akü gerilimi ne oluyor ?
F : Akü boşta iken 12V gösteriyor, Marşa bastığında ne oluyor ölçü aleti ile birşey anlaşılmıyor.

ŞİMDİ TAVSİYE VERİYORUM...

Böyle olmaz,
Her bir konunun testi, bilgi ister,
bilgi yetmez, test etmek, ölçmek, görmek ister..

- Girişler 2 hatta 3 kat filtreli ...
- Biz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık.
- Bizde açıkçası gnd hattını çok önemsemedik. Girişler falan filtreli diye. Bana öyle geliyorku en büyük problem gnd hattında.
- Kristal ve boşta pinler var...

Cımbızla seçtiğim bu eksikler, senin iyileştirmelerinin %80 ini sağlar.
Yazılım konusunda ise "Şuanda Python, ANSI C, C++, Java, PHP dillerini biliyorum."
dediğin dillerin en hakim hissettiğin ile olanından bir kod oturtmak, ayrıca anlamlı olur.

Farukc

Allah sizden razi olsun. Ne kadar tesekkur etsem azdir. En hakim oldugum dil tabiki C. Zaten kdlarida Cde yazmistim. Hatalarimi bana gosterdiginiz icin sagolun. Eger size karsi bir hatam varsa ozur dilerim. Verdiginiz tavsiyeleri kullanarak projeyi yeniden tasarlamayi dusunuyorum. Sonuclari burada paylasacagim.

Karamel

hocam yaptiginiz projeyi kabaca ikiye bolebiliriz. pcb ve yazilim diye. isi iki kisimdada mahvedebiliriz ki yukaridaki sizin cizdiginiz bir pcb nin ekran goruntusu var. buyuklerim daha iyi bilgilendirirler sizi ama ortaya cikarttiginiz sey pek iyi bir sonuc degil.

yazilim kismindada yaptiginiz kodlar bir yerde takilabilir vs. buda yazilimi yapan kisinin uzman olmasi gereken seyler. kodlarinizi goremiyoruz ama anlattiklariniz ve forumda paylastiginiz fotolar uzerinden yorumla pcb nizin pek iyi olmadigi acikca goruluyor. ikisinide siz yaptiginiza gore devrenizin belli sartlar altinda calismasi icin hem yazilimin hemde semalarinizin ve pcbnizin belirli niteliklerin uzerinde olmasi gerekir.

son olarak hocam boyle bir ticari projeyi yapacak kadar elektronik bilginiz yok gibi gozukuyor(dekuplaj a gelen yanittan sonra bunu daha iyi anladim) z hocamin dedigi gibi herkes her projeyi yapamaz, yapmak zorundada degil.

Alıntı YapBüyük ihtimal ticari bir proje yapmadığınız için veya yaptığınız projelerin hassasiyeti düşük olduğu için böyle konuşuyorsunuz. Ayrıca çelişen kısım neresi?

ticari proje yapmadigim icin cok mutluyum. cunki onu yapacak kadar elektronik bilmiyorum.........

Farukc

Bu cizdigim devrenin berbat oldugunu biliyorum.Fakat bu devre ile bunun uzaktan yakından alakası yok. Forumdaki diğer iletilerime bakıp ona gore bu iletiyi yorumlamak burada saçma olacak. çünkü çizdiğim o devre taslaktı. O devrenin kötü çizilmesi bununda kötü olmasi anlamina gelmez..Ayrıca devreyi tek basima çizmedim.Yazılımda takılma olabilir. Ama timer vs kullanmadım ve elimden geldigince kısır döngü ve dallanmalardan kactım. Suan yazılımı kontrol ediyorum. Fakat bana ters gelen birkısım yok şuanlık..

Bu arada naçizane bir tavsiye veriyim başka bir frimaya proje yapmaktan kaçın sonra benim durumuma düşersiniz.kıçı kırık bir kartın testi için 1 hafta beklersiniz. Ve testi yapmanız için yarım saat verirler. Gerçi bunlar benim yaşadıklarım. Ama özetle insanlarla uğraşmak projeler üretmekden cok daha zor.

mustafa_cmbz

Bende aynı sıkıntıları yaşadıktan sonra ev ortamında çalışan devreler ile başladığım için gnd hattını pek önemsemezdim.Fakat sahada işler böyle gitmiyor..

bundan dolayımıdır nedir alışkanlık oldu akü ile çalışacak olan bir devrelerimi bile bu şekilde tasarlamaya başladım.Ve çok faydasını gördüm.Özellikle analog kısımlar varsa kartta.

Bu arada kart deneme amaçlı basılmış bir karttır gnd hatlarını belirtmek için örnek olsun diye koydum resmi.Hatta maliyet sıkıntı değilse çift kat pcb yaptrılıp üst katmanı komple gnd yaparak alt katman ile birleştirebilirsiniz..Daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyim..

http://www.williamson-labs.com/480_byp.htm

ve aynı zamanda 100nf olayının besleme girişindeki istediğin kadar filitre olsun sana faydasının kart üzerindeki faydalarını anlatacak güzel bir site.

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2014, 17:57:11

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 17:39:37
Bu cizdigim devrenin berbat oldugunu biliyorum.Fakat bu devre ile bunun uzaktan yakından alakası yok. Forumdaki diğer iletilerime bakıp ona gore bu iletiyi yorumlamak burada saçma olacak. çünkü çizdiğim o devre taslaktı. O devrenin kötü çizilmesi bununda kötü olmasi anlamina gelmez..Ayrıca devreyi tek basima çizmedim.Yazılımda takılma olabilir. Ama timer vs kullanmadım ve elimden geldigince kısır döngü ve dallanmalardan kactım. Suan yazılımı kontrol ediyorum. Fakat bana ters gelen birkısım yok şuanlık..

Bu arada naçizane bir tavsiye veriyim başka bir frimaya proje yapmaktan kaçın sonra benim durumuma düşersiniz.kıçı kırık bir kartın testi için 1 hafta beklersiniz. Ve testi yapmanız için yarım saat verirler. Gerçi bunlar benim yaşadıklarım. Ama özetle insanlarla uğraşmak projeler üretmekden cok daha zor.

Bu işlerin hala acemiliğini üstünden atamamışsın anlaşılan.Yada çalıştığın ortamda kendini kanıtlama gibi bir çapa içindesin o yüzden bu sıkıntıları yaşıyorsun.

Sana yarım saatmi verdiler test için.Orada bu iş böyle olmaz kardeşim.Bana müddet verin denemelerimi sağlıklı bir şekilde yapayım öyle üretime geçelim vs. deseydin.Şimdi bu sıkıntıları yaşamıyordun yada çıkacak olan sıkıntılarda kendine tekrar söylüyorum hareket edebilecek alan bırakmış olacaktın.

Bu işi bilmek meslekte üstün bilgiye sahip olmak la olmuyor veyahutta tecrübe ile de olmuyor.Birazda insanlar ile edilenilen tecrübeler önemli.Buna piyasada yetişmek diyorlar.

Yukarıda bir hocamız sana pişmekten bahsetmiş ya işte tam olarak sana anlatmaya çalıştığımız şeyi tek kelime ile özetliyor.

Tabi anlayana...

Atlatırsın merak etme ve bu da sana çok iyi bir tecrübe olur.

Şu saatten sonra senin yapman ve yapacağın tek şey adamlara durumu izah etmem ve müsade tanımalarını istemen.Daha da diyecek birşey yok aslında sana.

Allah kolaylık versin.Yolun açık olsun..

Karamel

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 17:39:37

hocam pcb cizimi zihinsel mantik ile yapilan birsey. herkesin pcb ye olan yaklasimi farkli oldugundan herkes farkli farkli pcb ler ciziyor. duz yolu ben sola goturuyorum. size mantikli gelmiyor ve saga goturuyorsunuz gibi. ayrica her yapilan pcb deki hatalardan ders alip bir sonrakinde bu hatalari yapmiyorsunuz. forumda patasana ve mustafaelektro hocam var. onlara sorun belki 100 lerce pcb tasarlamislardir ama en son yaptiklari pcb dende birseyler ogrenmislerdir. sizin pcb ye olan yaklasim mantiginiz 3 ayda tamamen degismeyecegine ve 3 ayda 100 lerce pcb tasarlayamayacaginiza gore 3 ay onceki ciziminizi base alarak konusmak mantiksizca bir hareket degil....

neyse hocam insallah basarir sorunu cozersiniz ama sizden yasca kucuk bir kardesiniz olarak benimde size nacizane tavsiyem. buyuklere ve bu isin kitabini yazmis ustadlara saygisizca ve patavatsizca davranmayiniz. cunku siz bilmiyorsunuz onlar biliyorlar. ogrenmek istiyorsaniz once ogrenci olmayi ogrenmelisiniz. kendimizi gelistirmenin ozu bu.....