Bu elektrik panolarındaki toroidler nedir? ne işe yarar?

Başlatan musti463, 12 Ekim 2014, 15:40:07

muhendisbey

Genel olarak soruyorum sadece RaMu için değil.
AC sinyal denince aklınıza ne geliyor? DC sinyal denince aklınıza ne geliyor?
Sadece pozitif ve negatif alternansı barındıran sinyaller mi AC dir? Yoksa negatif alternans olmasa da bir sinyal düz çizgi değilse AC midir? (Ör, clock pulse)
DC sinyal sadece düz çizgi midir? Yoksa dalgalı olabilir mi? Negatif alternans barındırabilir mi?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

RaMu

Benim bildiğim şöyle,
yanlışım varsa öğrenmeye açığım.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Ekim 2014, 10:40:42
AC sinyal denince aklınıza ne geliyor? DC sinyal denince aklınıza ne geliyor?
AC deyince aklıma sinus geliyor, :)
değeri zamanla değişen sinyal geliyor.
DC deyince zamanla değişmeyen sinyal geliyor.

Sadece pozitif ve negatif alternansı barındıran sinyaller mi AC dir?
Hayır.

Yoksa negatif alternans olmasa da bir sinyal düz çizgi değilse AC midir? (Ör, clock pulse)
Evet clock palse AC dir.

DC sinyal sadece düz çizgi midir? Yoksa dalgalı olabilir mi? Negatif alternans barındırabilir mi?
Evet sadece düz çizgidir, dalgalı olamaz, negatif alternansı olmaz, alternansı olsa zaten alternatif olur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mir_as82

Bence olay referans meselesinde çözülür. Eğer sizin bir referansınız yoksa zaten ortada sinyal olamaz bence. O halde sinyalin bir referans zemini üzerinde analiz edilmesi gerekir(referansı olmayan sinyal olamaz zaten).

Bizim bulunduğumuz dünyada referans genelde 0 olarak alınır. Alternatif sinyal ise sonsuz sayıda noktanın orijin etrafında hareketinden ibarettir. (Sinüs dalgası). O halde siz bu sinyali belli bir değer ile toplarsanız sinyalin negatif alternansı diye tabir edilen akımın ters yönde hareketi olmayabilir. Bu şunu gösterir sizin sinyalinizin referansı eğer 0 ise, onun üzerine eklenmiş bir sinyal söz konusudur ve sinyaliniz ile toplanarak sinyalin her noktadaki genliğini yukarı veya aşağı(x-y eksenlerini aklınıza getirin) kaydırması manasına gelir. Yani ben bunu dc bileşenli sinüs diye tabir ediyorum.

learner

AC sinyal zamanla akım yönü değişen sinyaldir. Yani bir süre pozitif bir süre negatif akım söz konusudur.
DC sinyalin akım yönü değişmez. Sinyalin formu nasıl olursa olsun hep pozitif alternansdaysa bu pozitif DC sinyaldir. Dolayısıyla clock pulse DC dir.
Düz bir çizgi halinde olan DC, ideal DC dır. Ve pratikte böyle bir şey yoktur.

RaMu

Clock palse DC ise
o zaman kondansatör DC yide geçiriyor demektir.

Bir soruda benden,
DC sinyal kondansatörden geçebilir mi?

Konuyuda ne dağıttık ama.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

Öncelikle bu soruları neden sordum:
AC ve DC sinyal tanımları bir zümrede  Ramu'nun görüşü gibi savunulmakta diğer zümrede ise learner'ın dediği gibi savunulmakta. Yani ortada kesin bir tanım yok. Ancak büyük bir kısım learner'ın tanımından yana.
Yani kuplaj kapasitörü DC geçirir mi? Evet. En basitinden sızıntı akımı var, idealde pek bahsedilmese de.
ayrıca learner'ın dediği gibi ripple'sız DC'den söz etmek pek mümkün değil. mikrovolt cinsinden yada nanovolt cinsinden de olsa ripple vardır. Sebebi büyük ölçüde termal gürültüden kaynaklıdır. Sıcaklıktan dolayı değişen direnç değeri ripple'a sebep olur. Bunun dışında dış ortamda elektromanyetik dalga gürültüsü de bunu etkiler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

anon

toroid dediğiniz şey, manyetik nüvedir. içinde ferrite veya demir tozu falan olur, tabi bunların karışımları falanda önemdir. oranlar vs.

toroidin etrafına tel sararsanız, ınductor (endüktör mü olur türkçesi, indüktör mü bilemedim). choke'ta denir. devredeki ani akım değişimlerini engellemeye yarar. benzer şekilde kapasitörde devredeki ani voltaj değişimlerine karşı koyar. ayrıca gürültü kapan bir kablonuz varsa, bunu toroidin içerisinden bir kaç sefer geçirerek bağlarsanız gideceği yere gürültüyü filtreler.özellikle yüksek güç olan yerlerde iletişim çok kullanıldığını görebilirsiniz. toroidin etrafına tel sararsanız ve içinden bir güç kablosu geçirirseniz, sardığınız telde enerji oluşur buradan yapacağınız ölçümle kablodan geçen akımı tesipt edebilirsiniz. akım trafoları kabaca bu mantıkla çalışır.