5V besleme, Röle, Supercap

Başlatan mcn, 27 Ekim 2014, 11:41:59

mcn

fikir veren herkese çok teşekkürler,

Röleli sistem de sorun kapasitör şarj eden rölenin tetik ucunun kesilmesi olduğu için onu mikroişlemci ile kontrol ettim ve arkadaşların önerdiği gibi boşalan kondansatör voltajını takip ederek o rölenin tetiğini kapatmaya çalıştım. Ancak bu devreme gelen 5 V sistem de başka devreleri ve en kötüsü 240x128  LCD yi de beslediği için kapasitörler çok hızlı boşalıyor sağlıklı bir sistem olmuyor.

7805 in GND sine diyot bağlamayı kendi kullandığım LD1083 ile denedim dediğiniz gibi 3.3 V çıkış gerilimi 4 V a yükseldi. Ancak ihtiyacımız olan şey örneğin 4.6 ile 10V arası çıkış 3.3 ise şimdi 4.0 V oldu ve 3.3 ü 4.3 voltta sağlıyor kapasitörler boşalmaya başladığında lineer şekilde azalıyor.
Biraz karışık olmuş olabilir, burda ihtiyacımız 4.6 V olan minium giriş gerilimini mesela 3.6 ya düşürmek.

Dropout voltajı çok düşük bildiğiniz regülatör var mı?

Buradan bu sistemi bu şekilde tasarlayıp 5V u dağıtana saygılar sevgiler,çok gıcık bi iş, kafam durdu artık...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

JKramer

Discovery kit'de gördüm az önce: LD3985
Alıntı YapUltra low-dropout voltage (60 mV typ. at 150 mA load, 0.4 mV typ. at 1 mA load)

mcn

Bende LDO ları inceliyordum tam.

Sanırım schottky diyotlarla 4.5 V seviyelerine inip oradan 3.6 V ve 3.3 V elde edebilirim.

Bu LDO ların çoğunda bulunan Vbias ne oluyor onu tam anlayamadım.

Şu güzele benziyor.
http://www.ti.com/product/tps74901

r32mp

Alıntı yapılan: kantirici - 27 Ekim 2014, 21:45:07
min Vf   0.6 verilmiş datasheet te.

Daha önce kullandığım bir diyod. giriş ve çıkış farkı milivolt seviyesinde idi. Ölçüm daha önce. Hatta elimde 2 tane vardı ikisininde giriş çıkış değerleri aynı idi. İlginç olmuş o zaman. İkiside bozukmu acaba ?
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

mcn

Konu ucu açık kalmasın.

Öncelikle yardımcı olan ve LDO ları hatırlatan JKramer hocam çok teşekkürler.

Diyot olarak MBRS340 kullandım ve 3.3 için LD39150  3.6 V içinde LT1764AEQ kullandım.

Kartın ana beslemesi kesildikten sonra kapasitörlerdeki enerji ile yaklaşık 1 dk boyunca GPRS üzerinden veri göndermeye devam ediyor.

herkese kolay gelsin.