5V besleme, Röle, Supercap

Başlatan mcn, 27 Ekim 2014, 11:41:59

mcn

HErkese selam, şöyle bir problemim var.

Elimde bir devre var ve bu devre 5 V ile çalışıyor.

İstenen şey, adaptörden gelen 5 V kesildiğinde süperkapasitörler ile biraz daha çalışmaya devam etmesi.

Kuracağım yapı ile elektrik varken hem devre çalışmalı hem de süpercap ler şarj olmalı.
Elektrik kesildiğinde ise devre süpercap ler üzerindeki elektrik ile çalışmalı ve devrenin ana 5v girişine geri 5V gitmemeli ki burayı işlemci ile ölçüp elektrik kesildiğini anlayayım.

Sıkıntı devrenin 5 V ile çalışması ve diyot transistör vb yapılar kullanamıyorum bu yüzden, gerilim düşümünün çok çok az olması lazım.

İlk bulduğum çözüm 2 adet röle ile idi.

http://stg01.resimyukle.org/e58cc.png

Burada ilk röle gelen 5 V besleme ile hem röleyi tetikliyor hemde NO ve C ucu üzerinden devreye 5 V gönderiyor.
2. röle ise 1 ohm direnç üzerinden süperkap ları şarj ediyor.
Burda sıkıntı yok güzel çalışıyor, ancak elektrik kesildiğinde 1 ohm üzerinden geri giden besleme sanki elektrik hala varmış gibi davranıp hem röleleri tetikte tutuyor hem de elektrik kesildiğini anlamama yarayacak ölçümümü engelliyor.
Sorun 2. röle nin tetikleme kısmında, elektrik kesildiğinde o tetiği kapatacak bir yapı kurabilirsem sorunu çözebilirim.

Sizin öneriniz nedir,nasıl bişey yapılabilir. şimdiden teşekkürler.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ayhani

Bunlara ne gerek var anlamadım.
Girişe bir diyot bağla. Süper kapasitörüde 5V uçlarına paralel bağla tamamdır. Süper kapasitörün sürekli gerilim altında kalmasının bilmediğim bir sakıncasımı var?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mcn

Hocam diyot vb baglayamiyorum. Yukardada yazdim Gerilimin dusmemesi gerek. Var mi bildiginiz diyot.gorevi goren ama gerilimi dusurmeyen bir eleman

Kabil ATICI

besleme devren ile süper kondansatör arasına schottky diyot seri bağla. Ölçmeni diyottan önceyi al. sadece 0.2V gibi gerilim düşümü vardır.

Eğer 7805 gibi regülatör kullanıyorsan, GND ucuna diyot bağlarsan çıkış gerilimin diyot gerilimi kadar yükselir.
ambar7

Salih

Kondansatörleri seri bağlamışsın. Bildiğim kadarıyla voltajların dengeli olarak kondansatörler üzerinde düşmesi için
kondansatörlere paralel 1 Mohm gibi direnç bağlaman gerekir.

mcn

@salih hocam simulasyon olduğu için koymamıştım gerçek devrede ekleyeceğim dediğin doğru.

@ambar7 hocam. Girişe 1 tane diyot, sonrasında da şarj ederken akımı sınırladığım direnç üzerinden şarj olması direk gelen 5V üzerinden şarj olmasını engellemek için bir de kapasitörlerden devreye giden kısma diyot eklemem gerek böyle olunca voltajım gittikçe azalıyor ve en iyi ihtimalle 4.6 voltum kalacak. O da akımla sıcaklıkla vs değişkenlik gösterecek ki devremde normalden fazla akım çekebilecek GPRS modül var.
4.9 un altına düşmemem gerek.

Kabil ATICI

power management entegreleri incelemen ve kullanman gerekecek. (ama devrenin girişinde değil, beslemenin girişinde olaması gerekir.
Süper kondansatör bile kullansan, 5V giriş ile direnç ile şarj ettiğinde belirttiğin 4,9V sınırına ulaşman zor.
ambar7

zipzip

Supercap lar üzerindeki gerilimi monitör et. Düşmeye başladığı anda gerilim kesilmiştir olarak yorumla.

kantirici

Bir ara 1f kondansatör ile bir iki deneme yaptım. 1F kondansatörü 5v ile şarj edip enerjiyi kestigimde gerilim hızlı bir şekilde 4 volt seviyesine düşüyor. 3-4V arasında uzun bir süre kalıyor. Kondansatöre yük bağladıgımda da durum böyle. Elinizdeki kondansatörü denediniz mi nasıl bir karakteristigi var.

fbkaya

Eğer 7805 kullanıyorsan 7805in giriş gerilimini direnc ile bölüp kullanabilirsin sanki ?

r32mp

Neden hızlı diyot kullanmıyorsun ? . Voltaj kırımı nerede ise yok gibi. Pc güçkaynaklarında to220 kılıflı olanları var. Marka yada model aklıma gelmiyor ancak kayıp namına bir şey yok gibi. şu olabilir:

RHR30120

Giriş çıkış voltaj farkı milivolt seviyesinde.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

kantirici

Alıntı yapılan: r32mp - 27 Ekim 2014, 20:02:32
RHR30120
Giriş çıkış voltaj farkı milivolt seviyesinde.

min Vf   0.6 verilmiş datasheet te.

HexfeT

Regülatör çıkışı ile devre arasına diyot koyduğunda oluşan iletim gerilimi kaybını kompanse etmenin pratik bir yolu var. Misal 7805 kullanıyorsun diyelim. 7805'in gnd bacağını ayırıp araya diyot giriyorsun. Böylece regülatör çıkışındaki voltaj, araya girdiğin diyotun iletim gerilimi kadar yükseliyor. Regülatör çıkışında kullandığın diyot sonrası yine 5v görüyorsun.

Salih

Anladığım kadarıyla cihazın giriş gerilimine müdahale edilemiyor. Ne yapılacaksa cihaz için de yapılacak.

HexfeT

Bu arada işlemcinin kararlı çalışabileceği min. voltajı göz önüne almak lazım. Kapasitör deşarj olmaya başlayınca voltaj mcu nun çalışabileceği kritik seviyeye inene kadar geçen süre yeterli mi? Amaç kesinti anında en uzun çalışma süresini elde etmekse kapasitör ve mcu arasında step-up regülatör kullanılabilir. Bu sayede mcu nun değil step-up regülatörün çalışabileceği min. voltaj seviyesine kadar zaman kazanılır.