dijital cetvel

Başlatan cann, 02 Kasım 2014, 20:16:56

z

Bu nedenle bunlara incremental tip deniyor.

Frezede vs zaten sabit bir sıfır noktası belirlemek çok zor. Bir gün mengenenin sol alt köşesine 0,0 dersin bir başka gün sağ üst köşesine.

Bir gün tablada gelişigüzel bir yere parça bağlar ve onun bir noktasına sıfır sıfır dersin.

Beni canımdan bezdiren yer de bu 0.0 noktası. Belli bir toleransın altında 0,0 noktası belirlemeye ihtiyacın varsa işin çok zor.

Dansözler düdükler komparatörler neler neler aldım hala da memnun değilim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

frezede sorun olacağını sanmıyorum, en azından benim için. 1000 mm 0.4 toleranslı. ardşık deliklerde 3-5 cm de sorun olacağını sanmıyorum, kumpasla çizip, gözle hizalamaktan iyidir.
ben başka bir sistemde açısal çalışıyorum. onda 50 avroluk pot kullanıyorum, potun mekaniği -ayarı çok problem ondan kurtulup bunu kullanmak isterim ama, enerji kesintisinde bu kaldığı yeri başlangıç sanacak.

z

Paraya kıyıp absolute çalışan ölçüm cihazlarından alabilirsin.

Yada özel sıfırlama sistemleri yapacaksın. Senin toleransın yüksekmiş. Elektrik teması prensibiyle çalışan sıfırlama yöntemini kullanabilirsin.

En son çalışmamda usb mikroskopla bir deneme yaptım çok başarılı ancak yağlı ortamda mikroskop merceklerini korumak zor iş.

Tagli

Aslında bu sistemlerde pil bitmediği sürece (veya o cetvel için konuşursak, gösterge - cetvel bağlantısı kesilmediği sürece) sistem çalışmaya devam ediyor. Bu yüzden sıfır noktasını aklında tutuyor ve sanki mutlak ölçüm yapıyormuş yanılgısı oluşturuyor.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Tesekkurlerimle cetveli aldim.

Acikcasi cetvelin magnetik olacagini saniyordum. Fakat kapasitif calisiyormus.

Aşagidaki de benim yaptigim basarili olmus bir calisma. Fakat cann'in gonderdigi cetvelde cetvele sinyali kablo ile vermek gerekmiyor. Benim yaptigim uygulamada sinyali iki kablo ile uyguluyordum.