Filtre tasarımı

Başlatan serter, 10 Kasım 2014, 21:32:02

Hattusa

slm arkadaşlar, konu kirliliği olmaması açısından sorunumu buraya yazıyorum.
sorum şu; analog bir sinyali 1 khz de sample hold yaparak dc ye çevirip bu sinyali bir miktar kazanç sağlatarak ADC okuması yapmak istiyorum. Ancak sample hold yaptığım sinyalin daha stabil bir dc sinyali olması için analog olarak filtre yapmak istiyorum. Zira bir miktar büyütmek istediğimde parazitler aşırı derece belirginleşiyor. tabi ADC okumak istediğimde de parazitten kaynaklı kararsızlıklar oluşuyor. bir miktar analog filtreleme yapmak için opamplarla aktif filtre yapmak istiyorum. elektronik bilgimiz yetersiz olduğundan sizlere sormak istiyorum. bu amaçla çeşitli fitre şemaları ve programları indirdim ve incelemeye çalışıyorum. mesela filterpro programını kullanarak oradaki değerlerle oluşan bir filtreyi denemek istiyorum.burada;
1)low pass filtremi kullanmalıyım, bandpass filtremi kullanmalıyım. yada başka türlü ne tip filtre olmalı?
2)filtre tasarımını gerçekleştirebilmek için min. frekans max. frekans ve kesim frekansı değerlerini neye göre belirlemeliyim.
3)filterpro vb progamlar ile basit bir filtre tasarımı nasıl yapılır?bunlar hakkında bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

seyityildirim

@pro-TR Nasıl bir filtre kullanacağını örnekleyeceğin sinyal ile alakalı. Örnekleyeğin sinyalin band aralığı nedir? İlk önce onu tespit edersin. Daha sonra istemediğin frekans bileşenlerini belirlersin. Ona göre filtre seçimi yaparsın. Tabi kesim frekansı gibi parametreler yine bunlara dayanıyor.

sayangku

Hattusa

açıkcası yanıtlar beni tatmin etmedi, bant aralığı terimini tam anlayamadım. dediğim gibi bir sinyalden 1 khz (1000ms) lik aralıkta 5uS luk süre ile  LF398 sample hold entegresi ile 4.7nF condanstore hold işlemi yapıyorum.çıkan sinyal dc olarak oluşuyor ancak ripple şeklinde 100-200mv luk salınım meydana gelliyor elde ettiğim sinyalide 2-3 kat büyüttüğüm zaman elimde stabil olmayan bir adc değerleri oluşuyor. elbetteki bu değerleri dijital olarak filtreyede sokuyorum ancak tatmin etmiyor.
genelde ses sistemleri ile uğraşan usta arkadaşlar bu tip filtreler konusunda daha bilgili olduğu için yardım istedim. umarım yardımcı olan çıkar
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>