27 mhz 15 volt genliğinde sinüs üretmek

Başlatan F.T, 13 Kasım 2014, 23:23:09

F.T

Arkadaşlar 27 mhz 15 volt genliğinde sinüs üretmem gerekiyor.Bunun için kullanabileceğim yöntem ne olmalı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

XX_CİHAN_XX

Eğer sadece sinyal üretimi için ise ve yüksek akım çekilmeyecek ise, DAC çıkışı olan yüksek performanslı bir MCU kullanarak gerekli sinüs formu Look Up Table dan çekilere DAC birimine gönderilir. Bu şekilde basitçe sinüs oluşturmak mümkün diye düşünüyorum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

F.T

Hocam cevap için teşekkür ediyorum.mcu olmadan üretemezmiyiz?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

HexfeT

Tecrübemden değil fikrimi söylemek için yazıyorum. 27Mhz sinüsü mcu ile üretmek için ciddi hızlı bir DAC lazım. Son derece gereksiz ve pahalı olur gibi. Analog çalışan basit bir kristalli osilatörle bu kısım hallolabilir. Daha kararlı bir sonuç istenirse işin içine pll falan girer. Sinyali 15v genliğine yükseltmek ise ayrı bir konu. Bant genişliği yüksek bir yükselteç kullanmak lazım. Ayrıca yükseltecin gereken bant genişliğini 15v genliğe kadar koruması lazım. Slew rate denilen olay sinyal genliği arttıkça bant genişliğini sınırlayacaktır. Konu biraz RF e kaydığı için bu konuda tecrübesi olanlar çözüm önerebilir.

askuzucu

27 MHz bir kristal alırsın, bununla bir osilatör kurup sinyali yükseltirsin. DAC ile 27MHz de sinyal üretmek zordur.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

diot

bigbey

Hurda piyasasından 1 adet CB halk bandı telsizi bulabilirsen bu telsizin kendisi zaten 27 Mhz de çalışıyor.
senin istediğin güç 5 watt'lık bir amatör telsiz ile halledilebilir.
TA6R

M.Salim GÜLLÜCE

Sanırım bu entegre işine yarar.
VCO olarak çalışıyor
MC1648

F.T

arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ediyorum.hazır vcox kristaller var.bunlardan kullansam.acaba bunların çıkış dalga şekilleri kare dalgamı?

kralsam

Alıntı yapılan: F.T - 14 Kasım 2014, 19:40:22
arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ediyorum.hazır vcox kristaller var.bunlardan kullansam.acaba bunların çıkış dalga şekilleri kare dalgamı?
Evet. Ama çıkışını filtreleyebilirsin. Özellikle LC filtre çok başarılı olur. Hesaplamaları nette mevcut.

#düzeltme: Bu arada isimden emin olamadım bir an ama şu 4 ayaklı osc leri düşünerek cevapladım. :)