3v3 ve 12v icin smps LM2676

Başlatan srtlkn35, 20 Kasım 2014, 21:30:22

ferit06

@srtlkn35

2576 lar yüte ısınıyormu?
Ne ile soğutuyorsunuz? Baskı devrenin soğutması yeterlimi?

FxDev

Çıkışı o tellerle mi yüklüyorsunuz? Tellerin kesit alanları çok ufak geldi, ölçüm noktalarınız neresi?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

CLR

Alıntı yapılan: srtlkn35 - 25 Kasım 2014, 17:13:02
Su anki problemim:

*3v3 ve 5v(bu smps icin adj entegresi yerine LM2676-5V entegresi kullanildi) smps devrelerine yuk bagladigimda cekmesi gereken akimin yaklasik 3te 1ini cekebilmesi. Cikis voltajinda herhangi bir dusmeye yol acmiyor fakat ornegin 600mA cekmek istesem 200mA civarinda akim cekebiliyor.

*12v smps devresi ise 3v3 ve 5v smps devrelerine gore daha stabil calisiyor diyebilirim, 2.4A cekmek istedigimde 2A, 850mA cekmek istedigimde 650mA veriyor.

Akim cekmekte zorlaniyor olsa voltaji dusurmesi gerekmezmi? Sorunun bobin kaynakli oldugunu dusunup degerini arttirdigimda herhangi bir degisiklik olmadi. Pcb uzerinde geriye sadece giris cikis kapasiteleri ve entegre kaliyor. Gelisme oldukca sizlerle paylasacagim.

@srtlkn35

Yukarıdaki yorumun çelişkili 600mA çekmek istiyorum, 200mA alıyorum diyorsun vede çıkış voltajı düşmüyor diyorsun. LM2676'da akım sınırlama olmadığına göre ve LM2676'lı kısımda problem olsa akım basamıyorsa voltaj düşer, muhtemelen senin yükünde veya ölçü aletinde sorun var
Knowledge and Experience are Power

srtlkn35

Degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim,

LM2676 icin olan problemin cozume kavustugu haberi ile baslayayim. bugun guc kaynagimi olcu aletimi degistirerek karttaki malzemeleri sokup yeni karta takarak yeni pcb uzerinde testlerimi yaptim, hazirladigim kartlarda problem yasamadim. Bunun uzerine daha once test ettigim olcu aleti ve guc kaynagiyla tekrardan test ettim yine sorunsuz calistilar. Sorunun kaynagi olarak kesin birsey diyemiyorum cunku eski kartta ne varsa sokup yeni pcbde lehimledim, fakat aklima ilk gelen entegrenin kilifi dolayisiyla padinin lehimlenmesinde problem olmus olabilecegi, yada pcbnin cok kaliteli olmamasindan dolayi da problem olmus olabilir.

ilk mesajimda vermis oldugum malzeme listeleri ile olusturulan smps devreleri yapilan son testler sonucunda 3v3-3A, 5v-3A ve 12v-3A sinirina kadar test edilmis ve calistigi gorulmustur. Yuksek akimlarda elimdeki direnclerin isinmasi yuzunden testleri 10saniyenin altinda tuttum. Uygun wattli  direncleri buldugumda test sonuclarini buraya yazacagim.

LM2696 icin olan karta suan icin vakit ayiramadim.

@ferit06 Entegrede yada diyotta herhangi bir isinma gozlemlemedim.

@FxDev testleri giris ve cikis icin gorulen headerlari 2li 2li birlestirerek ve  Gnd icin ise c3 kapasitorunun 2.bacagini kullanarak gerceklestirdim.

@CLR hocam dusuncelerinizi bizimle paylastiginiz icin size ayrica tesekkur etmek istiyorum.

5V smps icin:

IC: 1x LM2676-5V, Inductor: 1x P0841, Output Cap: 3x 100uF (10V 1.1A(Irms)), Input Cap: 3x 22uF (50V 0.6A(Irms)), Boost Cap: 1x 10nF, Schottky: 1x 40V (3A), FeedBack Res: yok fakat FB pinine VOUT verilmeli

CLR

Muhtemelen elindeki dirençler ısınınca değer değiştirdi bunun için 600mA yerine 200mA ölçtün.
Knowledge and Experience are Power