STM32 geride kalmaya başladı

Başlatan trinity, 25 Kasım 2014, 10:50:09

mistek

Ben konuyu kaçırdım ama bu HAL kütüphanesinin çıkış amacı neymiş? Bize ne gibi kolaylık sağlıyormuş? Standart library ile zaten mutlu mesut yaşıyorduk ST nin MicroXplorer diye bi programı vardı CubeMX gibi ondada kod üretebiliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Çığır açacak ne gibi değişiklik yapılmış bilen birileri aydınlatırsa sevinirim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

trinity

STM şöyle bir düşünceye sahipti, ben HAL kütüphaneleriyle alt donanıma kadar ulaşabilen bir kütüphane yapayım bunu kullanarak şirketler kendi üst kütüphanelerini yazsınlar, birde bunun yanında orta seviye kısıtlı kütüphaneler olsun bununla da son kullanıcı kolayca programlar yapsın. Hepsini birlikte CUBE adıyla çıkarttılar. Tabi sistem değişince eski STD kütüphaneleri meftah oldu.

Burada STM'nin hatası daha ilk başından beri kendi programlama ekibini kurmadan kütüphaneleri 3.parti yazılımcılara ihale ederek yazdırması. Tabi bu yazılımcılarda de ben yazarım paramı alır geçerim gerisini takmam mantıyla iş yapınca uyumsuzlukların ardı arkası kesilmedi. STM'nin bu vakitten sonra durumu toparlaması zor görülüyor, çünkü yeni çıkan CUBE çok dağınık bir yapıda. Eğer STM toparlanmaya sürecine girerse mecbur CUBE gelecekte bir daha değiştirmek zorunda kalacaktır.

Firzen

Kararsız...

Erol YILMAZ

Nxp bin standartlasmis bir kutuphanesi var mi?
Her çip için ayri bir kütüphane yapiyor birileri diye biliyorum.
St aksine güzel bir mantikla başardı bu işi.
Tek basina Stdperipheral bile m0 dan m4 e belki de m7 ye kadar ayni mantıkta bir kütüphane...

trinity

NXP de çok çekirdek destekli geriye doğru kod uyumlu core library var

CLR

ST'nin register mantığı mükemmel,  M3 ve M4 nerdeyse çoğu register aynı isimlere, aynı bitlere sahip, hatta adres sıralaması bile aynı, NXP'de bu durum böyle değildi (ARM7'de), şimdiki chipleri detaylı incelemediğim için bilemiyorum.
Ayrıca nxp'de port akım ve özellikleri çok değişkendi, nerdeyse yarısı 25mA akım basıp alabiliyordu, geri kalan için extra buffer kullanmak gerekiyordu. Bunlar değişmişse Nxp'de iyi firma. 
Knowledge and Experience are Power

hgs

Nxp ürünlerinde donanım uyumluluğu sorunu var ve yeterince çipleride yok zaten.

Yazılımcı arkadaşlar biraz fazla tembellik yapmak istiyorlar bence.

Fiyat konusunda da stm zaten önde gidiyor. NXP ye geçme derdi kimsede yok.

??

pea

Peki ya TI? Kimse sevmiyor forumda adamları.
Stellaris'ten Tiva'ya geçerken biraz rezillik yaşattılar ama ucuz kit, ücretsiz kargo, sample artıları var.

AsHeS

TI nin dokümantasyonu ustune tanımam ama mcu f/p oranı iyi değil. TI  dsp ve processor tarafında çok iyi

hgs

ArifAhmet

Alıntı yapılan: hgs - 26 Kasım 2014, 15:48:08
TI fiyatları nxpdende pahalı.
Hangi ürünlerden bahsediyorsunuz hocam? Stellaris'in 3$'a düştüğünü hatırlıyorum.
Yaşasın Open Source!

hgs

M3, M4 diger firmalardan daha pahalı. Distributorlerle görüşmüyorum. Mukayeseyi digikey üzerindeki rakamlara göre yapıyorum.

Erol YILMAZ

Stellaris flash hafiza hatasından dolayı komple pert diye hatirliyorum...

Erhan YILMAZ

Forumda bir furya mı vardı yoksa ben kendim mi almıştım hatırlamıyorum. İlk çıkan Lpcxpresso kitlerden almıştım LPC1768 vardı üstünde. Kendi idesi yerine Keil ile uğraşayım dedim. O zamanlar debuggeri desteklemeyince soğudum o günden beridir de uğraşasım gelmiyor açıkçası. Çoğu örnekleri de kendi idesi içindi yanlış hatırlamıyorsam. Sonradan bilmiyorum destek vermişler midir ama soğudum bi kere. Uğraşmaktan kastım hobi anlamında tabi. Buda böyle bir anımdır.

Firzen

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 26 Kasım 2014, 20:45:17
Forumda bir furya mı vardı yoksa ben kendim mi almıştım hatırlamıyorum. İlk çıkan Lpcxpresso kitlerden almıştım LPC1768 vardı üstünde. Kendi idesi yerine Keil ile uğraşayım dedim. O zamanlar debuggeri desteklemeyince soğudum o günden beridir de uğraşasım gelmiyor açıkçası. Çoğu örnekleri de kendi idesi içindi yanlış hatırlamıyorsam. Sonradan bilmiyorum destek vermişler midir ama soğudum bi kere. Uğraşmaktan kastım hobi anlamında tabi. Buda böyle bir anımdır.

Erhan Hocam bende nedendir bilmem ama Keilden nefret ettiğim için daha çabuk ısındım lpcxpresso ya. Belkide yeni halini kullandığım içindir.
Kararsız...