Basınç sensörü kullanımı

Başlatan Emre MERMİ, 27 Kasım 2014, 22:20:02

Emre MERMİ

Merhaba arkadaşlar,

PIC kullanarak hava basıncını ölçüp vbasınç değerini lcd ekrana lcd ekrana yazdıracak bir devre yapacağım.

Mpx sensörlerini kullanacağım basınç sensörü olarak. Herhalde Türkiyede alabileceğim bir tek bunlar var. Gereksiz pahalılıkları var sanki ama neyse.

http://www.direnc.net/index.php?do=catalog/results&q=Mpx

Buradaki sensörlerden hangisini kullanmamı önerirsiniz ?

Teşekkürler.

Emre MERMİ

Birde datasheet okumada çok kötü olduğundan önerdiğiniz sensörün nasıl kullanılcağıyla ilgili (nasıl ölçüm yapılcağı gibi) ufak bir açıklama yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

kudretuzuner

Merhaba,
MPX serisi basınçla analog olarak oldukça linear bir çıkış vermektedir.ADC olan piclerden bu değerleri okumak ve de yazılımla göstermek mümkün.Kendi çalışmamda PİC kullanmadan ADC0804 kullandım.Analog girişi 8 bit (00000000-11111111)arası değer çıkıyor.Dataya göre üç bacak kullanılıyor( +  -   out)
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/P/X/4/MPX4250.shtml
Amatör

Kabil ATICI

Bu sensörler uzama sensörü içeren yapılar. Bunlar için differential kuvvetlendirici ile kuvvetlendirip adc ile ölçeceksin, sadece kalibrasyon konusunda ne yaparsın bilemem.

http://www.direnc.net/BASINC-VE-KUVVET-SENSORLERI,LA_205-2.html#labels=205-2
(en alttakiler)
en azından bunlarda hazır adc var. Sen sadece i2c ile iletişim kurup basınç ve sıcaklık bilgisini alıp veri kağıdındaki  hesaplamaya göre hesap yaptıracaksın...

İŞlemci üzerinde hesaplamayı gözüm yemediği için
http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2011/05/atmega8-ve-hp03s-ile-usb-baglantl.html
işi bilgisayara yaptırmıştım...
ambar7

erolsar

Direnç.net te pusula rakım sensörleri var,direk atmosfer basıncını ölçüyor.

sadogan

Mutlak basıc ölçeceseniz sonu A ile bitenlerden birini
Difarensiyel basınç ölçecekseniz sonu gp ile bitenleri.
Bu secimi yaptıktan sonra ölçmek istediğiniz basınca uygun değerde olan sensörü seçmeniz lazım.
Opamplarla uğraşmak istemiyorun dersenizde Integrated olanları vs diye gider.
En kabaca böyle.

Emre MERMİ

@kudretuzuner hocam pic in ADC sini kullanamazmıyız bu sensörlerde.
@ambar7 hocam hiç i2c bilgim yok maalesef öğrenmeye kalsam proje yetişmez. başka bir öneriniz var mı ?  bir tek 320 voltta bununla ilgili bir proje gördüm orada kullanılan sensörü de bulamadım hiçbir yerde.
@sadogan hocam en basit hangisi olur dersiniz ?

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2014, 00:56:04

@ambar7 hocam hava basıncı ölçümü için en alttaki sensörler uygun mudur  ?

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2014, 01:14:37

açıkcası daha basıncı nasıl ölçeceğimi bile bilmeden sensör seçimine dalmışım,diferansiyel basınç nedir mutlak basınç nedir bunlar hakkında bile bir bilgim yok. 

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2014, 01:20:10

https://320volt.com/pic-18f452-ile-sicaklik-nem-basinc-algilayici/

şu örnekteki gibi adc okuyup bir işlemden geçirip kullanabileceğim bir sensör var mı ? bu sensörden bulamadım hiç bir yerde. benzer sensör olarak direnç.net tekilerden hangisini kullanmam gerekir ?

ard arda soru soruyorum, heyecanımı mazur görün :)

Kabil ATICI

Bu sensörler zaten iki basıncı kıyas edere ölçer. Ortada bir membran vardır ve bunun üzerinde uzama sensörleri veya piezoelektrik malzeme. Membranın gerilme durumunda oluşturduğu elektriğe veya dirence göre bir çıkış verir. Burada senin kullanacağın sensörün  bir tarafında hapsedilmiş gaz vardır. Ve kapalıdır. Sensör bu gazın basıncına göre dış basınç değişimini ölçer.

Şimdi burdan HP01 örneğin, kendisi doğrudan hava basıncını ölçmek yerine örneğin uçak veya planör gibi bir araç  yerde iken bir ölçüm alınır, sonra havalandıktan sonra alınan tüm ölçümler bu yerdeki ölçüme göre değerlendirilir bağıl ölçüm) Sonuç yükseklik ölçümü olarak elde edilir.

HP03 seri bu iş fabrikada yapılmıştır üzerindeki parametreler kullanılarak alınan ölçüm doğrudan hava basıncının verir. Mutlak hava basıncı. (Bu sensör ile de istenirse yükseklik hesaplanabiliyor.) (HP03S ile HP03M arasındaki fark bana kılıf gibi geldi.)
Piyasada bu sensörlerin farklı üreticilerde benzerleri de var.

HP serisinin veya bu tür sensörlerin tek sıkıntısı 32 KHz saat sinyali istemesidir.
ambar7

sadogan

@lethaldream ne ölçececeğini bilmeden yardımcı olmak zor.
Basıç ölçeceğim diyorsun ama ne basıncı maxsimum kaç milibar
bunları belirlersen secim konusunda yardımcı olmaya çalışırız.

Emre MERMİ

@Sadogan hocam, proje şu;
Araba lastiğindeki basıncı ve sıcaklığı ölçmek. Ama böyle birşeyi okulda gösteremeyeceğimiz için bi balondaki basıncı ölçsek veya sensörün üstüne hava üflendiğimdeki basınç değişini görsek yeter. Bu yüzden alt seviye bir sensör olsa yeter kanaatindeyim.
@ambar7 hocam uzun uzun yazmışsınız açıklamışsınız size ne kadar teşekkür etsem azdır. Kafamda birşeyler oluştu ama bu sefer de haberleşmede takılıyorum. Ona da bişeyler bulmaya çalışayım ve bir yandan daha kolay kullanabileceğim bir sensör var mı onu araştırayım.

Kabil ATICI

O zaman senin olayın barometre değil manometre. Benim önerdiğim modeller sana uymaz. Onlar barometrik basınç için.

İşin içine o zaman doğrudan boru takabileceğin modeller girer ve özellikle ölçmek istediğin basınca uygun modelleri seçmen gerekir. Kaibrasyon için bir tane manometreye ihtiyacın olacak.

Bu proje esnasında bolca anacağın basınç birimleri öğren, lazım olacak.
ambar7

Emre MERMİ

hocam şuan herşey alt üst oldu, ayrıca piyasada öyle bir sensör de yok :) kaldım ortada

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2014, 10:57:57

@ambar7 hocam aslında bu mutlak basınç ölçen sensörler kullanılır diye tahmin ediyorum ?

Kabil ATICI

Var diye biliyorum. Ama sorun o basınca dayanması.Araba lastiği kaç bar basanıç var? Yada kilopaskal? İlk verdiğin basınç sensörleri görüntü olarak uygun ama birde o basınca okuması.
Örneğin tüp dolumu, pnomatik sistemler, gibi alanlarda bu tür ürünlere ihtiyaç olduğu kesin.

Birde o senin pahalı dediğin modeller yüksek basınçlı modellerin yanında sakız parası gibi kalır.
ambar7

sadogan

MPX4250gp(dp),veya MPX4115gp(dp) kullana bilirsin.
Bunlar 0..5v arasında çıkış verdikleri için ADC den
gerilim okuyarak yapacaksın.
Otomobil lastik havaları 30 PSI lar civarında
Bu basınca MPX4250 uygun.
Her 2 sensörün proteusta modelleri var .