Proje: D-Class Amplifikatör Yapıyoruz!!

Başlatan FxDev, 28 Kasım 2014, 23:37:45

asma

Ses frekansının 10 katı 20kHz X 10 = 200kHz ise sanırım yeterli olur. Ama ses frekans bölgesinin ortası 1kHz kabul edilirse yani konuşma ve duyma için 200kHz kesinlikle yeter diyebiliriz.
Az önce bir kaynaktan bakınıp bilgi toplamaya çalışıyordum, bas konuş sistemlerde bile alt limit 125kHz demiş. Bizim sistem için ise alt limit 250kHz uygun sanırım.
http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/1760

Sinyali milimetrik kağıtta noktalarla oluştursak, noktaları birleştirdiğimizde oluşan şekil gözümüze hoş görünüyorsa , nokta sayısı kadar karşılaştırma yapsak , elde ettiğimiz ses kulağımıza hoş gelir. Benim mantığım, olaya bakışım bu yönde.

Asıl iş çıkış filtresi ile anahtarlama elemanlarındaki kırpıntıları yok etmekte (LPF ve snubber devreleri) Mühendislik hesaplara girer, ben anlamam.  :D

Entegre kullanacaksak bunların önemi kalmıyor.  ??? 

t2

Ben bu mantığı başka amaçla kullanacam. 555 ile bile oluyorsa süper bir olay.
D-Class Amplifikatör nedir nasıl çalışır hiç fikrim yoktu. Fakat bu bilgi ile Amplifikatör yapmayacağım.  Başka bir devrenin çok önemli parçası olacak.

robomaster

Dostlar ben bir şey ilave etmek istiyorum.
Getirilmek istenen entegre 500kz civarında anahtarlama yapıyor.
Ayrıca T sınıf anfiler bildiğin D sınıfı, anahtarlama frekansları mesela 50Mhz !!! gibi.
Frekansın yükselmesini daha önce örneklenen değerlerin 1 2 3
pwm ile 1111111122222223333333 gibi çıkış katını süremesi gibi benzetme yapmıştık.

Acaba anahtarlama frekansı yükseldikçe kalitemi artıyor?

FxDev

@robomaster. İlk aklıma gelen şeylerden biri sesin örnekleme frekansı arttığı için sinyal neredeyse analoga benziyor. Filtre kısımları için daha küçük elemanlar hatta ciddi ufak elemanlar, RF ile uğraşanların bileceği türden elemanlar kullanılacaktır. Kalitenin ciddi yönde artacağını düşünüyorum.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 02 Aralık 2014, 23:06:06
@robomaster. İlk aklıma gelen şeylerden biri sesin örnekleme frekansı arttığı için sinyal neredeyse analoga benziyor. Filtre kısımları için daha küçük elemanlar hatta ciddi ufak elemanlar, RF ile uğraşanların bileceği türden elemanlar kullanılacaktır. Kalitenin ciddi yönde artacağını düşünüyorum.

Şimdi bir yerde rastladım :

Cevap :
AB sınıfı ses kalitesi ve yüksek verim.

Ayrıca Digital Signal Processing :). Kontrol sinyalleri DSP ler tarafından oluşturulabiliyormuş.
(Herhalde ses effectleri kontrol sinyallerine gömülüyor)

erkan614

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Herkes kullanacağız işlemciyi yazabilir mi acaba? Ya da takip etmek istediği yolu, adc çözünürlüğü vs. Böylelikle çeşitlilik var mı yok mu onu bir ortaya koyalım ya da işlemcisi olmayan arkadaş var mı ortaya çıkaralım.

Bende bir adet NXP'ye ait bir header board var, olmayan ve bu proje kapsamında kullanacak arkadaşa gönderebilirim.

Bunun yanında şu an ESP8266 ile ilgili bir dosya hazırlıyorum, herkes eline aldığında ilk testlerini yapabileceği ve benim gibi en amatörün bile anlayabileceği. Şimdilik burada kaldım, devam edeceğim. Yapabilirsem basit de browser eklemeyi düşünüyorum çağrılan kodu görebileceğimiz.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

Ben STM32L152RE kullanacağım. mbed kütüphane ile çalışacağım bunu araştırmasını yapıyorum. Verilen Blok şemaya sadık kalarak öğretilenleri takip ediyorum.

1x12bit ADC-1Msps

@FxDev Seri port programını beğenerek kullanıyorum elinize sağlık ESP8266 içinde güzel ve kullanışlı arayüz oluyor şimdiden teşekkürler...(Daha önce hiç ESP8266 ilede çalışmadım :) )
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

robomaster

Önümüzdeki hafta fırsat bulursam.
18f4550 ile 10bit adc. Diğer birimler ve özellikler aynı fxdev planladığı gibi.
Power katını kendim tasarlamayı düşünüyorum.

FxDev

@robomaster: Hocam 4550 bu iş için biraz yavaş kalabilir diye düşünüyorum. En azından 16bit işlemciye geçebilirseniz iyi olur. PIC24FJ64GA004 vardı benim zamanında kullandığım. Yine DIP paket onu da kullanabilirsiniz. Ben bununla inverter yapmıştım tezimde. Yalnız her iki işlemcide de DAC yok, bu bir sıkıntı oluşturmasın ileride sizin için?

@mistek: Şu an ESP8266 programı ile uğraşıyorum hatta hackaday'e de koyarım diye düşündüm oraya da bir proje sayfası açtım. Yakında bitecektir. Komut setleri bitti, clint ve server örnek kısımları kaldı.

Bu bitince DAC'taki sinyali alıp yükselten bir yükseltgeç yapacağım. 22kHz hızda çalışabilecek. Lineer bir devre tasarlayacağım burada AB sınıfı, kulaklık ya da küçük hoparlörler için çıkış olacak. Sonrasında da ADC'den artık yavaş yavaş ses sinyalini almak gerekecek.

robomaster

FxDev

Sesi örnekledikten sonra dijital işlemlere tabi tutup sonrasında oynanmış (ya da saf sinyali) DAC'tan tekrar basacağız. Örneğin 10Hz 1V genlikli sinüs geliyorsa, DAC'tanda 10Hz 1V genlikli sinüs basacağız yalnız birisi analog birisi ise dijitale edilmiş olacağından aradaki ses kalite kaybını görmek için iyi bir örnek teşkil edecek bizim için. Bunun için DAC gerekli. İsterseniz PWM to DAC yapabilirsiniz ama pek performanslı olmuyor.

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 07 Aralık 2014, 20:57:39
Sesi örnekledikten sonra dijital işlemlere tabi tutup sonrasında oynanmış (ya da saf sinyali) DAC'tan tekrar basacağız. Örneğin 10Hz 1V genlikli sinüs geliyorsa, DAC'tanda 10Hz 1V genlikli sinüs basacağız yalnız birisi analog birisi ise dijitale edilmiş olacağından aradaki ses kalite kaybını görmek için iyi bir örnek teşkil edecek bizim için. Bunun için DAC gerekli. İsterseniz PWM to DAC yapabilirsiniz ama pek performanslı olmuyor.

Ben pwm to dac daha performanslı olur diye de düşünmedim değil hani mosfetleri sürmek için.
Analog sinyali dijitale çevir, sonra tekrar DAC ile Analog sinyale sonra birde AB sınıfı güç katı , D sınıfından iyice uzaklaştık bence.
DAC daha iyi olabilir ama D sınıfında ne rolü var onu anlamış değilim, Fırat?

FxDev

Daha sonra elde ettiğimiz bu DAC çıktısını D sınıfı yükselticiye verebiliriz. İlk öğrenmemiz gereken şey bence ADC'ye girdikten sonra sesin ne kadar bozulacağı. Ben bunu öğrenmek isterim açıkçası. Daha sonra da ADC'ye sokup ekndi çevirdiğim ve DAC'tan aldığım sinyalle, direkt D sınıfı katın çıkışı arasındaki farka bakıp hangisinin daha iyi olduğunu karşılaştırmak. Ben uzaklaştığımızı düşünmüyorum. Daha ADC'sen sesi alıp, işleyemeden direkt D sınıfına balıklama girmek olmaz diye düşünüyorum.

robomaster

DAC çıkışı analog. Analog sinyal ile mosfetleri nasıl süreceğiz (bana mümkün gelmiyor eğer mosfetleri lineer (aktif) bölgede çalıştırmayacaksak)  o kısım konusunda aydınlatırsan.