NK anahtar ile transistör tetikleme

Başlatan sarikayamusa, 07 Aralık 2014, 19:31:47

sarikayamusa

Arkadaşlar merhaba,
Aşağıda cümle alemin bildiği basit bir anahtarlama devresi var.

Benimse Normalde Kapalı bir anahtarım var istiyorumki anahtar açıldığında transistör tetiklensin ters çalışsın yani. Fakat burada önemli olan anahtar kapalıyken devrem akım çekmesin çünkü pil ile çalışacak devamlı akım çekmesini istemiyorum. Bu amaçla aşağıdaki devreyi kurdum ancak devrem boşta 0,50mA çekiyor. Geçmişe dönük bütün bilgilerimi gözden geçirdim ama yapamadım yardımcı olabilir misiniz? Nasıl bir değişiklik yapmalıyım nasıl bir devre kurmalıyım?

mistek

Ic akımı ne kadar olacak?
Hfe yi yüksek transistör kullanarak base akımını düşürerek daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Mesela 10k yerine 100k taktığınızda da transistör yeterli Ic akımı akıtabilir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

sarikayamusa

Alıntı yapılan: mistek - 07 Aralık 2014, 19:39:00
Ic akımı ne kadar olacak?
Hfe yi yüksek transistör kullanarak base akımını düşürerek daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Mesela 10k yerine 100k taktığınızda da transistör yeterli Ic akımı akıtabilir.
Led yerinde başka bir devre var kafa karışıklığı olmasın diye o kısmı çizmedim. Dediğin gibi 10k yerine 33k denediğimde boşta akan akım 0,15mA' e kadar düştü. Ama boşta hiç akım çekmemesi gerekiyor aksi halde pili durduk yere bitirecek. PNP tip ile bir model derdime çare olmadı. Burdaki sorun anahtar olarak kullandığım tilt switch'in normalde kapalı (NK) çalışması. Nasıl yaparım bulamadım.

mehmet

Devre varsa P-ch mosfet daha mantıklı.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr