MikroC USB sorunu

Başlatan sayment, 16 Aralık 2014, 18:45:41

sayment

Merhabalar,

C# ile mikroC'yi haberleştirerek rgb led kontrol edeceğim. Her iki platform da bitti fakat bir türlü haberleştiremiyorum. Yazmaya çalıştığım usb kodları çalışmadı, pc görmüyor. Malum 'kitap'taki kodları da denedim, internetteki bir çok uygulamayı da. Hepsi çalıştı fakat çalışan her programı kopyalayıp yeni bir proje oluşturduğumda pc devreyi görmüyor. Simulasyonda da board üzerinde de. Örnek kütüphane dosyası bile çalışmıyor. USBdsc.c klasörünü oluşturup da ekliyorum, hazırlarını da kullanıyorum, Proteus'un sanal usb driver'ı da yüklü, konfigürasyon ayarlarını da yapıyorum fakat hala netice aynı. Çalışan kodlar ile hiç bir değişiklik yapmadan yeni proje oluşturduğumda çalışmıyor.

Neyi gözden kaçırıyorum acaba?

sayment

Teşekkürler, hepsini inceledim daha önce. Kitaptan da okudum, mikroelektronica'nin sitesindeki örneklere de baktım, edaboard'dakilere de. Ama o yeni donanım bulundu sesini bir türlü alamıyorum. Ekstra bir şeyler yüklemem, eklemem mi gerekiyor acaba?

selimkoc

48MHz usb frekansı ayarlı mı?

Pinler doğru mu?

USB_Polling_Proc();  fonk. doğru kullanıldı mı?(veya kesme)

sayment

Evet hepsi aynı, sitenizdeki kodu da denedim ayarları ile. Hala aynı..

selimkoc

Bilgisayarınızın USB portunda sıkıntı olabilir. Başka bir bilgisayarda denemediniz mi?

sayment

pax

18f4550 microc kitabındakini yapıyorsanız orada usb pinleri yanlış gösterilmişti. (bendeki baskıda öyleydi ). ben de çok uğraşmıştım sonradan c# ve led yakma işini yapabilmiştim. kitapta usb pinlerini renkleriyle  gösteren küçük bir resim vardı orada d- ve d+ ters yazılmıştı. kitap şu an elimde değil tam sayfasını söyleyemeyeceğim. 

sayment

Kitaba göre yapmıyorum. Isis'te gösteriyor zaten D+ ve D- uçlarını. Board üzerinde de datasheet'e göre yapıyorum.

pax

Alıntı yapılan: sayment - 17 Aralık 2014, 13:19:48
Kitaba göre yapmıyorum. Isis'te gösteriyor zaten D+ ve D- uçlarını. Board üzerinde de datasheet'e göre yapıyorum.
demek istediğim o değildi. isis çizimi doğru zaten . ben pic tarafında usb konnektör kullanmamıştım. herhangi br usb kabloyu kesip kablolu kısmı pic e bağlamıştım. kitapta usb deki yeşil kablo için d-,  beyaz kablo için d+ yazıyordu. oysa yeşil d+, beyaz d- olmalı. ben kitaba bakıp yalış yapmıştım. demek istediğim buydu.

sayment

He yok, zaten daha simülasyon kısmında dahi yeni donanım bulundu sesi alamıyorum. Hazır kodlar çalışıyor ama onlarda sorun yok. Bağlantıda hata olsa onlar da çalışmaz.