Çok düşük hızda uçuş

Başlatan r32mp, 19 Aralık 2014, 22:54:29

r32mp

Model inşaasında genelde toplam ağırlık kadar yada biraz üzeri güç veren motor kullanılır. Hızlı uçuş yada akrobasi modeli değil ise. Normalde 600 g gelen bir modele 800 g trust sağlayan bir motor yeterli.

Gövde boş. Ancak kanatları sabit flaplar v.s açılıyor. bunların servolarını ve pilleride hesaba katalım 285 g ağırlık demişler.

9 servo *4 gram = 36 g
kanat açıklığı 2 m bunu atlamışız. Ne kadar kanat alanı o kadar kaldırma kuvveti eder. Sürtünme artsa da düşük hızlar için pek önemli değil. kanat airfoil yapısı içe doğru boş delta kanat ve microlight uçakların ki gibi.

mini li-po 450 m pil kullanmış.

yakından bakalım:

"Adamlar yapmış"  :)

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

Karamel

2. resimde. sadan asagiya dogru ucuncu kucuk resim.

"This won't hurt a bit!" Martin fills up the model with helium

mesaj birleştirme:: 21 Aralık 2014, 22:48:40

bu arada yazilari renkli renkli yapinca cok guzel oluyormus :) az once bunu farkettim ::)

Salih

peko

yine de izlemesi keyif veriyor, gerçek bu :)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Andromeda

O kadarcık helyumun kaldırma kuvveti neymiş ki..
hesap yapmadım ama bana hislerim hafif malzeme kullansanda yine süzülür o uçak diyor :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

samandares

Anladığım kadarıyla bu kadar düşük hızda bile uçabiliyorsa durma hızına yakın bir hızda da kalabilir. Hafif olması için ellerinden geleni yapmıslar asıl burda önemli olan helyumun kullanılması. Eğer bunu ticarete uygulacaksanız, asıl mühendisliğe orada başlamalısınız.

gumush

Aslinda bu cokda beklenmedik bir ucus değil sadece modelin cok farkli olmasi ilgi cekici. f3p dedigimiz kapali alan ucus yarismalarinda kullanilan modeller 150gr altinda oluyor genelde. O zaman servolar , hatta kablo uzunluklari bile cok kritik oluyor. Benim kullandigim bir model 145gr agirliginda.

Donatas ve Martin Muller yillarin sampiyonlari  , her ikisininde kendi tasarimlari var , hatta donatas'in bir modelini daha once kullanmistim. Donatas modelleri edinilebiliyor.

Donatas'in yeni bir ucagi var. 80-100gr araliginda ucaklar gormustum ama bu gordugum en hafif olanlari. Ucus hizina bakacak olursak benzer olduklarini gorebiliriz. Sanirim A380'de biraz helium takviyesi ucagin agirligi azaltmak icin kullanilmis.

http://www.youtube.com/watch?v=Hlhw8vbulIY#ws

f3p diye aratirsaniz oldukca yavas ucuslarin oldugu pattern yarismalarini gorebilirsiniz.

Ilgi duyanlar icin ayni yarismalarin muzik esliginde yapilanlari var. yillardir favorim

https://www.youtube.com/watch?v=Ux497FTW_5M

Hikmet Gumus  izmir