yüksek hızlı pıc 120mhz

Başlatan t600, 24 Aralık 2014, 12:04:20

t600

Arkadaşlar PİC Ee yüksek hızlı kıristal takın pll yapın çalışıyor , yani 30 mhz takın 120 mhz de çalışır , ben bir sorun görmedim . Hayırlı olsun :)

t2

Her picde olmaz baZisinda olur diyorlar. Belki çalışması picin ne iş yaptığına da bağlıdır.

LukeSkywalker

18f2550'ye 40MHz OSC bağlamıştım yıllar önce de çalışmamıştı.

t600

çalışmaması için sebep yok , silisyumun işi bu , ama içeride ben hızlı çalışmayacam diye birşey varsa  çalışmaz , buda yok zaten .  olurr oluuur
ben onu yakana kadar çalıştırırım artık 250 mhz mi olur

mistek

Bende bi ara 4Mhz yerine 40Mhz kristal takmıştım. Kodlar doğru işletilmiyordu. Satır atlayarak çalışıyordu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

yamak

Alıntı yapılan: t600 - 24 Aralık 2014, 12:37:17
çalışmaması için sebep yok , silisyumun işi bu , ama içeride ben hızlı çalışmayacam diye birşey varsa  çalışmaz , buda yok zaten .  olurr oluuur
ben onu yakana kadar çalıştırırım artık 250 mhz mi olur

Çalışablieceği frekans critical path deki kapı gecikmesine bağlı.Çalışamaması için sebep bu.

ipek

yıllar evvel yapmaya çalıştığım bir projede,16C74 bir iki tuş basitte bir asm kod vardı.LCD ekran titreyip duruyordu forum'lara sordum kimi LCD'din bozuktur kimi Pic'in sahtedir Kimi 5 voltun dalgalanıyor dedi.

aklıma birden osilator geldi delay rutinlerim 4Mhz'ye hesaplı olmasına rağmen, kristalle oynamaya karar verdim,Pic XTP idi ve üzerinde 4Mhz yazıyordu elimde fazla olarak 10 ve 20 mhz xtal vardı ilk denemede 20Mh'yi taktım ve devre sorunsuz çalıştı,o dönemler bunu kimseye anlatmaya başarılı olamadım,millete haklı olarak ters geliyordu,sonra forumdan bir üye ilginç bir yorum yaptı,aslında bütün pic'ler 20Mhz üretiliyor,testten geçemeyenlere 4Mhz logosu basılıyor diye , e e bende buna inanasım gelmedi ,sonuçta koskoca dev Microchip ,böyle bir uyanıklık yapabilirmiydi ?

diot

@ipek , evet yapabilirler. Bunu intelde amd de yapıyor ne yazıkki.  işlemci 4 çekirdek üretiliyor, bakıyorlar 1 çekirdek de önemsenmeyecek bir sorun var, atmaktansa  kapatıp 3 çekirdek diye sat. 3 çekirde siparişi var ama üretilmemiş, fakat ellerinde üretim fazlası 4 çekirdek cpu var kapat kodunu değiştir sür piyasaya. Bir aralar amd nin 3 çekirdek diye satılan modeli aslında 4 çekirdekti ve 4.çekirdeği açınca  paşa paşa kullanılıyordu .

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ipek - 24 Aralık 2014, 13:12:11
...aslında bütün pic'ler 20Mhz üretiliyor,testten geçemeyenlere 4Mhz logosu basılıyor diye , e e bende buna inanasım gelmedi ,sonuçta koskoca dev Microchip ,böyle bir uyanıklık yapabilirmiydi ?...

Bu firma teknik dökümanlarda verdiğinden sorumlu ise gerisi önemli değilse,
teknik problemler bunu yapmayı ekonomik kılıyorsa neden yapmasın ?

mistek

Alıntı yapılan: ipek - 24 Aralık 2014, 13:12:11
aslında bütün pic'ler 20Mhz üretiliyor,testten geçemeyenlere 4Mhz logosu basılıyor diye , e e bende buna inanasım gelmedi ,sonuçta koskoca dev Microchip ,böyle bir uyanıklık yapabilirmiydi ?

Benzer durumu STM32f1 serisinde de görmek mümkün. STM32f100c6 çipin hafızası 32KB ancak ben 39KBlık kodu derleyip yükledim çalıştırdım.

Bu konuyla ilgilide Aslında ST bütün F100Cx çipleri 64KB olarak üretiyor ancak test ederken F100C6'yı 32KB bölgesini test ediyor geri kalan hafıza bölgesi kontrol etmeden güvensiz olarak bırakıyor şeklinde yorum gelmişti.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Sepiroth

Ayni mantikla bir de su var, bunu direk TI'dan ogrendim..
Ornegin C2000 serisinden bir islemci, normal sinif aliyorsun attik 5$@1k adet. Automative aliyorsun oluyor sana 10$@1k. Military/Aerospace sinifi aliyorsun hop 20$@1k (rakamlar temsili, ama boyle ucuk seyler oluyor bizzat yasadim.)  Dusunuyorsun yahu bunu ucaga felan takiyoruz, muthis uretilmis olmasi lazim. Yok hepsi ayni torbadan cikiyor, siniflar testlerinden hangisi geciyosa o oluyor sana Military sinifi. Yoksa hepsi ayni halt.
Either you feel it, or not...

papsukkal

Military cipleri plastik dgil de seramik uretiyorlar diye biliyorum. En azindan 74xxx lerde böyle.

yamak

Adamlar chip i üretirken zaten paranın çoğunu teste harcıyolar.Adamların bi chipe 64 kb diğer chip e ise 128 kb flash koymaları daha masraflı.O yüzden bi seriye aynı flash ı koyup geçiyolar.Fakat birinin 64 kb lik olan kısmını test ediyolar diğerinin hepsini.

oyaz

Bende 18f46k22 de maksimum 16 Mhz kristal yerine 20 Mhz takıp pll ile 80 Mhz de çalıştırıyorum, hiç bir sıkıntı çıkmıyor.
Become a learning machine...