İki Farklı Frekansın Farkını Almak...

Başlatan alayli, 26 Aralık 2014, 13:46:49

alayli

Merhaba;

F = frekans

F2 > F1 her zaman geçerli...
Anlık olarak F2 ile F1 birbirine çok yakın....

F1 min  = 1000 Hz ; F2 min = 1005 Hz 
F1 max = 100 KHz : F2 max = 100.5 KHz

Örnek1:
F1 = 1007 Hz ; F2 = 1009 Hz
F3 = 1009 Hz - 1007 Hz= 2 Hz çıkış verebilecek...

Örnek2:
F1 = 20 KHz ; F2 = 20.2 KHz
F3 = 20.2 KHz- 20 KHz = 200 Hz çıkış verebilecek...

Örnek3:
F1 = 54 KHz ; F2 = 54.3 KHz
F3 = 54.3 KHz - 54 KHz = 300 Hz çıkış verebilecek...

Örnek2:
F1 = 99 KHz ; F2 = 99.9 KHz
F3 = 99.9 - 99 = 900 Hz çıkış verebilecek...

Anlık olarak birbirine çok yakın iki frekansın farkını alıp, fark frekansı hızlıca (~ 250us) çıkış verebilecek analog veya discrete dijital lojik bir çözüm arıyorum. Mikro, çözüm için bir seçenek gibi görünebilir ama yukarıda belirttiğim minimum aralıktaki iki frekansı bu kadar hızlı örnekleyip farkı, PWM olarak çıkmak olası görünmüyor...

F3 = F2 - F1 işlemini yapabilecek bir çözüm devresine ihtiyacım var. F/V - F/V çeviriciler harici pratik başka bir çözüm bilen var mı?

Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

timpati

why mr. anderson, why ?

alayli

Alıntı yapılan: timpati - 26 Aralık 2014, 13:57:29
lojik kapılarla yapılabiliyor.

Hocam örnek bir şema vb. var mı? Proteusta bir çok yöntemi denedim fakat sonuç alamadım. d, jk tip flip floplar74121,74122,74123, ve, veya xor kapıları vb. denedim ama işin içinden çıkamadım bir türlü...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

polleme

Bir mixer devresi olabilir ama sözü edilen frekanslarda çalışabilecek bir mixer var mıdır, bakmak gerek.

Kabil ATICI

NE565

Birkaç metal dedektörü devresinde kullanıldığını görmüştüm.
ambar7

ankyra

polleme

Süperheterodin alıcılarda fark işlemi mixer ile yapılır. Alınması istenilen frekansta RF sinyali ile lokal osilatör mixerde karıştırılınca iki sinyalin toplamı ve farkı frekansında iki farklı sinyal ortaya çıkar. Filtrelerle istenilen sinyal alınıp kullanılır.

ferdem

Frekansların farkını en hızlı görmenin yolu iki işareti çarpmaktır, çarpım sonucunda toplam, fark frekanslar oluşur. İki işareti nasıl çarparsınız? Hazır mixer bulabiliyorsanız ne güzel, bulamıyorsanız kendiniz diyotlu veya transistörlü bir mixer yaparak çarpabilirsiniz, çıkışa 1KHz lowpass filtre koymanız gerekir. Çarpmak, süzmek, çıkış sinyali okunabilir hale getirmek biraz meşakkatli ama yapılır. Aşağıda 1k ile 1k+50Hz in çarpımı yapılıyor.

Spice da buffer koyup lowpass den geçireyim dedim, istediğim sonucu göremedim... ama mümkün.

50 Hz lik bileşen çıkışta görülüyor.

OG

Dengeli modulator ( double balanced modulator ) bu iş için uygun ise de, frekanslar çok yakın olduğundan çıkışta birbirinden ayırt etmek zor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

student

Alıntı yapılan: alayli - 26 Aralık 2014, 13:46:49
Merhaba;

F = frekans

F2 > F1 her zaman geçerli...
Anlık olarak F2 ile F1 birbirine çok yakın....

F1 min  = 1000 Hz ; F2 min = 1005 Hz 
F1 max = 100 KHz : F2 max = 100.5 KHz

Örnek1:
F1 = 1007 Hz ; F2 = 1009 Hz
F3 = 1009 Hz - 1007 Hz= 2 Hz çıkış verebilecek...

Örnek2:
F1 = 20 KHz ; F2 = 20.2 KHz
F3 = 20.2 KHz- 20 KHz = 200 Hz çıkış verebilecek...

Örnek3:
F1 = 54 KHz ; F2 = 54.3 KHz
F3 = 54.3 KHz - 54 KHz = 300 Hz çıkış verebilecek...

Örnek2:
F1 = 99 KHz ; F2 = 99.9 KHz
F3 = 99.9 - 99 = 900 Hz çıkış verebilecek...

Anlık olarak birbirine çok yakın iki frekansın farkını alıp, fark frekansı hızlıca (~ 250us) çıkış verebilecek analog veya discrete dijital lojik bir çözüm arıyorum. Mikro, çözüm için bir seçenek gibi görünebilir ama yukarıda belirttiğim minimum aralıktaki iki frekansı bu kadar hızlı örnekleyip farkı, PWM olarak çıkmak olası görünmüyor...

F3 = F2 - F1 işlemini yapabilecek bir çözüm devresine ihtiyacım var. F/V - F/V çeviriciler harici pratik başka bir çözüm bilen var mı?

Sorunun biraz daha açık sorulması işleri kolaylaştırabilirdi. Bu frekanslarda çalışacak tek bir devre mi aranıyor yoksa soruda bahsedilen frekansların her birinde çalışacak farklı devreler mi?
Kabaca, her hangi bir mikser ve ardına bağlanacak alçak geçiren filtre sizin ihtiyacınızı karşılar. Biraz daha lüks devre isterseniz, çıkışında sinyal ve osc frekanslarını bastırabilen çift dengeli mikser (doubly balanced mixer) kullanabilirsiniz. IF çıkışları DC'ye kadar inebilen DBM' ler var piyasada..

ipek

bu gibi düşük  frekanslarda en verimli mixer'i Laser trimmed olan AD633 ile elde edersiniz.artık kaldımı bilmiyorum,eskiden MC1495 yada EXAR XR2208 ile yapıyorduk.her yerde bulunan LM1496' bastırma eğrisi pek iyi değildir.

ferdem

Yapılmak istenen iş CW Doppler radarının Doppler kayma frekansının bulunmasına çok benziyor. CW Doppler radarında bir taşıyıcı ve hedefin hızına göre taşıyıcı frekansına çok yakın bir frekansta yankı sinyali olur, farkı bulmak için yapılan işlem bu iki işareti çarpmak ve sonucu lowpass filtreden geçirmektir. Fark 10Hz bile olsa çıkışta belirir. Geçenlerde forumda yazmıştım, $5 fiyatında microwave module olarak satılan basit bir CW radar uygulaması var, taşıyıcı 10.525 GHz, elimi hareket ettirdiğimde yaklaşık 2m/s hızda 140Hz civarında Doppler farkına sebep oluyor, 10.525GHz ile 10.525GHz+140Hz çarpılıp lowpass ten geçirilince 140Hz çıkışta beliriyor. Osiloskop görüntüsünü o başlıkta vermiştim. https://www.picproje.org/index.php/topic,56262.msg432862.html#msg432862
Bu sorunun çözümü de mixer ile çarpıp lowpass filtrelemek ama sıkıntı şu ki girişe gelen işaretlerin fark frekansının en büyüğü(~1k) ile girişe gelebilecek en düşük frekans(1k) birbirine çok yakın. Giriş-çıkış izolasyonunun iyi(double balanced bir mixer yapısı bu izolasyonu arttırır) ve lowpass filtrenin keskin olması gerekiyor.

z

Matematik altyapısı şöyle;

cos (a+b) = cos(a) x cos(b) -  sin(a) x sin(b)
cos (a -b) = cos(a) x cos(b) + sin(a) x sin(b)

Bunları toplarsak;

cos (a+b) + cos (a -b) = 2cos(a) x cos(b)

Yani bu ifade diyorki;

cos(a) ve cos(b) şeklinde iki sinyali çarparsan  (1/2) cos(a+b) + (1/2) cos(a-b) şeklinde iki sinyalin toplamını elde edersin.

a ve b mesela 1000 rad/sn ve 1100 rad/sn olsunlar. Bu durumda  (cos(2100) + cos(100))/2 şeklinde bir sinyal elde edilir.

2100 rad/sn ve 100 rad/sn lik iki sinyalin toplamından oluşan siyaller çok kolayca filitre yardımı ile ayrıştırılabilinir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com