Transistörlü tetikleme yardım

Başlatan idkuscu, 28 Aralık 2014, 13:20:08

idkuscu

herkese merhabalar arkadaşlar pic 18f2550 ile yapmış olduğum sistemimde bir sorun var sistemimde +5v çıkıyor 330ohm direnç led ve birde switchden geçip port a geliyor lakin voltaj 1,5 civarlarına düştüğü için port giriş portu olmasına rağmen bunu algılayamıyor şimdi onu +5v dan çıkıp porta gireyim diyorum gelen 1,5v ilede transistöre tetik vereyim nasıl bir sistem yapmam lazım? Yardımlarınızı bekliyorum

Salih

opto coupler kullanırsan olur.
Bu şemada R1 direncine senin devre için gerek yok, çünkü led üzerinden
geldiği için aşırı akım çekilmez.
Şuna dikkat etmen gerekir, giriş lojik değer çıkışta terslenmiş olur.

z

Alıntı yapılan: idkuscu - 28 Aralık 2014, 13:20:08
herkese merhabalar arkadaşlar pic 18f2550 ile yapmış olduğum sistemimde bir sorun var sistemimde +5v çıkıyor 330ohm direnç led ve birde switchden geçip port a geliyor lakin voltaj 1,5 civarlarına düştüğü için port giriş portu olmasına rağmen bunu algılayamıyor şimdi onu +5v dan çıkıp porta gireyim diyorum gelen 1,5v ilede transistöre tetik vereyim nasıl bir sistem yapmam lazım? Yardımlarınızı bekliyorum

Kafandakileri yaziya iyi dokememissin. Benim kafamda ne yapmak istedigin sekillenmedi. Led ne zaman yanacak\ butona basinca led isimasi ne olacak? Buton mu okunacak? Biraz detayli yaz. Belki transistore falan gerek kalmayacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

idkuscu

Değerli bilgiler için teşekkürler opto işime büyük ihtimalle yarayacaktır. Ledin ışıması butona basılması vs hiç umrumuzda değil bilgiğiniz üzere pic giriş ucuna +5v u verdiğimiz zaman lojik olarak 1 kabul ediyor benim yazılımımda o portun yüksek giriş olduğunu yazıyor. Şimdi olayımız şu ki ben belli elemanların üzerinden +5v u geçirdiğim için voltajda kayıp oluyor ve 1,5v civarına düşüyor bunuda porta verdiğimde port buraya lojik0 girmiş gibi davranıyor. bu yüzden sabit bir yerden 5v u alıp 1,5v luk tetikleme ile porta girecem ve port lojik1 olacak. Bir nevi röle gibi düşünün 12v ile kontaklayıp 220 cihaz çalıştıracam. Benimkide 1,5 v ile kontaklıyacak 5v cihaz çalıştıracak.