Step motorun içi - Büyük boyutlu resimler içerir telefondan bakmayın

Başlatan z, 01 Ocak 2015, 21:56:53

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam sanırım sargıları değiştireceksiniz, doğru mu? Doğruysa az da olsa hesabıyla kitabıyla bize de bahseder misiniz?

z

İnternette gezerken gördüm hoşuma gittiği için burada paylaştım.

Cemre.

O zaman ben çok yanlış gelmişim :P Bir ara step motor sipariş edeceğiniz gibi bir şey okumuştum smd dizgi projeniz için, acaba diye düşündüm.
Hiç kirletmeden kaçayım ben, iyi akşamlar..

z

Dur dur kaçma.

SMD makinesi için aradığım step motoru ucuza bulamıyorum. Varsa bildiğin konuşalım.

mesaj birleştirme:: 02 Ocak 2015, 01:37:28

Çinde üreticinin 10$ a veririm dediği ürünü ülkemin satıcılarından 60 TL'ye almam mantıklımıdır?

polleme

Resimdeki motorun benzerini Karaköy'den 10 -15 TL'ye alıyorum. Sıfır değil tabi ki, çıkma motorlar.

z

Yok aradığım motor Nema 17 kılıfında.  42X42X48 mm ebatlarında.

Wantai motor 42BYGHM810

Robotik sitelerinde 42BYGHM809 var. 56...60 TL arasında para istiyorlar.

Kabil ATICI

Fiyatları düşmüş yada bizi kazıklamışlar.
3-4 yıl önce bir proje için aşağıdaki motora 100 küsür lira vermiştik...

SY60STH86
ambar7

cann

hocam bunları eksenler için mi kullanacaksınız, pompa hareketleri için mi?

polleme

Alıntı yapılan: z - 02 Ocak 2015, 08:24:25
Yok aradığım motor Nema 17 kılıfında.  42X42X48 mm ebatlarında.

Wantai motor 42BYGHM810

Robotik sitelerinde 42BYGHM809 var. 56...60 TL arasında para istiyorlar.

Eğer İstanbul'da iseniz veya imkanınız varsa Karaköy pasajına gidin. Orada çıkma motorlar satan bir dükkan var. Nema 17, 23 de olmak üzere her tür motor bulunuyor. Bir bakmanızda fayda var. Ama mutlaka belirttiğiniz marka-modeli istiyorsanız orada bulamayacaksınız elbette.

Cemre.

Step motor hakkında bilgim yokta, bazen hızlı olsun diye sahibinden ilanlara bakıyorum, yok arkadaş bu kadarı da olmaz dedirtiyorlar. Dükkan bile değil adam vergi verdiği dahi yok, ama yurtdışından 5-10TL'ye gelecek ufacık bir servo motoru 2-3 katı fiyatlara satmaktan çekinmiyor.
Ben elimdeki atıl duran, kullanılmamış malzemeleri satayım dedim, kargo dahil alış fiyatıma ucu ucuna eşit oldu satışım. Biz mi yanlış düşünüyoruz, yoksa insanlar bunun haksız bir kazanç olduğunu düşünemiyorlar mı bilemiyorum gerçekten :)

yuppi

Bende bu ara step motor arıyorum.Bende sizlere bir soru sorayım.Motorların kalitesini nasıl anlıyacaz.Wantai için ararken yabancı sitelerin birinde uzak durun almayın gibi bir yazı çıktı karşıma.Şimdi wantai nin fiyatı uygun başka alsam oda çin malı.Ayrıca hocam 1 motora 60 TL isteyen satıcı yerine 140 tl verilip aliexpress den 5 tane alınır kalan 4 ü satıcıya 40 TL den teklif edilir. :)
http://www.aliexpress.com/item/-/1995361008.html

OG

Alıntı yapılan: ambar7 - 02 Ocak 2015, 08:51:04
Fiyatları düşmüş yada bizi kazıklamışlar.
3-4 yıl önce bir proje için aşağıdaki motora 100 küsür lira vermiştik...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
SY60STH86
3-4 yıl once 45-50 euro civarı idi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Alıntı yapılan: yuppi - 02 Ocak 2015, 14:06:50
Bende bu ara step motor arıyorum.Bende sizlere bir soru sorayım.Motorların kalitesini nasıl anlıyacaz.Wantai için ararken yabancı sitelerin birinde uzak durun almayın gibi bir yazı çıktı karşıma.Şimdi wantai nin fiyatı uygun başka alsam oda çin malı.Ayrıca hocam 1 motora 60 TL isteyen satıcı yerine 140 tl verilip aliexpress den 5 tane alınır kalan 4 ü satıcıya 40 TL den teklif edilir. :)
http://www.aliexpress.com/item/-/1995361008.html

Gelişigüzel motor, gelişigüzel sürücü ile çalıştırılmak istenirse olmaz tabiki. Ben Wantai motorlardan çok memnunum. Bir motor nasıl kalitesiz olabilir ki?

Kötü rulman mı kullanmışlar?
Kötü saç mı kullanmışlar?
Sargıları bakır oranı düşük telle mi sarmışlar?
Mili mi eğriymiş?
Mil ile rulman arasında boşluk mu varmış?
Mıknatıslarımı çok zayıfmış?
Torku mu düşükmüş?
Adımları eş mi değilmiş?
Rezonans sorunu mu yaşamış?

Bence sürüsüsü çok ısınmıştır bir başka motoru denediğinde sürücüsü ısınmamıştır sonra da motora .ok atmıştır.

yuppi

Bilmiyorum yazdığına göre tork yok diyordu bende verdiğim linkteki motorları alacaktım aklıma şüphe düştü ve başaka marka varmı diye baktım ama sonuçta o da çin malı. Birde yapısal olarak 0.9 derecemi 1.8 derecemi sizin aradığınız motor 0.9 derece bu seçimi nasıl yapmalı.