Siren devresi

Başlatan akineton, 04 Ocak 2015, 12:49:04

akineton

s.a arkadaşlar elimde  böyle bir siren devresi var ne yaptıysam devre bir türlü çalışmıyor sizce nerde hata olabilir kısa devre v.s bişey yok kontrol ettim ..  hoparlör bağlantısının olduğu yere 3 tane diyot koymuşlar o diyotların amacı nedir acaba ??*

http://www.dosya.tc/server37/QUPVUK/SirenDevresi.rar.html

Kabil ATICI

Çizdiğin devre simülasyonda çalışır ama gerçek hayatta çalışmaz.

Bence D3 yönü yanlış.
Diyotlar orada buzer veya hoparlör bağlantısından dolayı oluşan ters emk olayını sönümlemek ve devreyi korumak için konmuş...

ambar7

akineton

evet D3 diyodunun yönü ters  çevirdim onu diyotların olduğu yere hoparlör bağladım ama yok bu sefer cızırtı daha da arttı...

Kabil ATICI

Bu devreli nerede kuruyorsun bilemem, ama  2 tonlu bir devre gibi duruyor.

R3 yerine 1M trimpot veya potansiyometre bağla, U1'i sök.
Tek düzen tonlu bir ses duyman gerekir. Pot veya trimpotu çevirdikçe sestonu değişmesi gerekir. İstediğin sesi yakaladığında  U1'u tak ve tekrar dene.

Yalnız buradak 2N3055 ile  o hoparlörü nasıl sürersin bilmem 555 için onun baz akımı çok yüksek gelebilir. (kılıf  yapısı uymasa da tıp122 gibi darlington transistör kullanman yerinde olur 1k seri dirençle 555'e bağla.).

Çıkıştaki 555'in ölme ihtimali var.
ambar7

akineton

cümleten gözümüz  aydın devremiz çalıştı 9V pilile besleyince çalıştı devre ben 12 V güç kaynağı bağlıyordum teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.. :)