Sabit diskin ömrü

Başlatan t2, 06 Ocak 2015, 10:39:54

birkan

Benim evde 24 saat çalışan micro sd kart üzerinde Linux kurulu beaglebone bilgisayar var.  Üzerinde web, ssh ve FTP sunucu çalışıyor. Bende ne kadar dayanacağını merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar.

t2

Makine 24 saat çalışsa da, diske ne yazdığı ne okuduğu önemli olsa gerek.

Belki sd kartın ömrünü 1 saat gibi sürede tamamlaması için  basit bir program yazılabilir.

Tesla.25

Peki bu disklerin yazma/okuma işlemleri neleri kapsıyor? Yani basit bir metin dosyası oluşturup, birşeyler yazıp, kapttığımda bu okuma/yazma ömründen gidiyor mu yoksa başka şekilleri mi var?

t2

Sanırım ömrünün hızlı azalması için aynı yere sürekli yazmak gerek.

1GB sd kart olsa buna 1kb veri yazsak her defasında farklı farklı hücrelere yazılma ihtimali var. hatta özellikle öyle ayarlanmış olabilir. Ömrünü bitirmek istiyorsak tüm kapasiteyi dolduracak bir dosyayı yazıp yazıp silmeliyiz. 100 bin defa yazıp silersek muhtemelen ömür tamamlanır. bir program ile kolayca yapılabilir.

Burak B

Aslında flash hafızalarda durum şöyle işliyor. Özellikle kullandığımız microSD gibi flash hafıza kullanan ürünlerde ayrıca flash hafıza yönetim algoritması barındıran chiplerde var. Bu chipler gelen verilerin sürekli aynı hücreye yazılmasını engelliyor. Böylece tüm flashin toplam kullanım ömrü artırılıyor. Yoksa arkadaşların da dediği gibi sürekli aynı hücreye yazılırsa o hücre yazım hızına göre belki 10 dakika belki 1 saat belki 1 gün ancak dayanabilir. Şu da göz önünde bulundurulmalı flash chiplerin veri sayfalarında yazan yazma/silme miktarı bilgisi hücre bazında bir bilgidir.

Bu yönteme "Wear Leveling" deniyor. Aşağıdaki wikipedia yazısında detayları var.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle