SPWM ile inverter hakkında birkaç soru

Başlatan certy, 06 Ocak 2015, 20:15:51

certy

Bu yöntemde mosfetler spmw filtre edilince çıkan sinüs ile mi sürülüyor, yoksa spwm ile mosfetler direkt sürülüp mosfetlerin çıkışı filtre edilerek mi yapılıyor?
TA1USS

batigol

Spwm ile sürülüp filtre ediliyor. RL (endüktif) yük varsa filtresiz bağlansa bile akım sinüs oluyor.

certy

Pic ile 1 Hz'de 256 kere duty değeri değişen, 12800 Hz'lik bir SPWM yaptım. Filtre edince 50 Hz sinüs alıyorum. Bunu filtre etmeden normal trafoya girersem çıkıştan sinüs alır mıyım?
TA1USS

batigol

Mikrodenetleyicinin çıkışını doğrudan trafoya bağlamaktan mı bahsediyorsunuz? Trafo gerilime herhangi bir filtreleme yapmaz. Nasıl bir sinyal girerse dönüştürme oranıyla orantılı olarak değişerek aynısı çıkar. Bence normal trafoda denemeyin, elinizde varsa ferit çekirdekli nüveye kendiniz sarıp test edin. Amacınızı merak ettim, trafodan sinüs elde edip nerede kullanacaksınız?

certy

Alıntı yapılan: batigol - 06 Ocak 2015, 22:29:13
Mikrodenetleyicinin çıkışını doğrudan trafoya bağlamaktan mı bahsediyorsunuz? Trafo gerilime herhangi bir filtreleme yapmaz. Nasıl bir sinyal girerse dönüştürme oranıyla orantılı olarak değişerek aynısı çıkar. Bence normal trafoda denemeyin, elinizde varsa ferit çekirdekli nüveye kendiniz sarıp test edin. Amacınızı merak ettim, trafodan sinüs elde edip nerede kullanacaksınız?

Fetleri mikroişlemci ile sürüp çıkışı normal E nüve trafoya girmekten bahsetmiştim. Tam sinüs DC-AC inverter yapacağım. Endüktif yük deyince o şekilde trafonun çıkıştan sinüs alabilirim diye düşünmüştüm.
TA1USS

t2

Nedeni hatırlamıyorum, fakat bu iş için saç trafo kullanılıyordu. Saç trafoya uygun maksimum.frekansta pwm ile tam sinus 50hz çıkış alınıyor.

Daha iyisi, trafosuz sistem. 400v DC, mosfet  köprüyle kiyilarak, 50hz 220v tam sinus yapılabilir.

batigol

Gerilim modülasyonlu olarak kalıyor benim bildiğim. İllaki filtresiz olsun isterseniz çok seviyeli inverter topolojileri var ama uğraşmaya değmez bence çok zahmetli. Henüz ticari uygulamaları da yok pek. Bence normal trafo kullanıp SPWM ile sürün, kondansatörle filtreleyin.

certy

Alıntı yapılan: t2 - 06 Ocak 2015, 23:46:53
Nedeni hatırlamıyorum, fakat bu iş için saç trafo kullanılıyordu. Saç trafoya uygun maksimum.frekansta pwm ile tam sinus 50hz çıkış alınıyor.

Daha iyisi, trafosuz sistem. 400v DC, mosfet  köprüyle kiyilarak, 50hz 220v tam sinus yapılabilir.

Bana da normal trafo kullanmak daha mantıklı geldi. Yüksek frekans zaten trafonun primerinin indüktansı yüzünden kaybolup gidiyor. Sadece duty değerine göre çıkış alınabilmesi gerekir. Trafosuz sistemde yarı iletkenleri hangi yöntemle anahtarlayacağız?
TA1USS

necati

sac trafolu sistemlerin yuksuz harcadıgı enerji daha fazla oluyor
yaklasık 3-4 katı
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

FxDev

Bu iş için UPS sistemlerine bakmanızı öneririm. Nüvenizin karakteristiğini bilmeden frekansları arttırayım olgusu yanlıştır, nüve kaybınız oldukça artabilir. Bunun yanında sistemin çıkışında ufak da olsa endüktans olması taraftarıyım, yoksa sisteminizi kısa devreden hiç bir şey kurtaramaz (kurtaran fikirler var, denenebilir ama zor olur).
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

certy

@FxDev

Kısa devreden kastınız nedir, açıklar mısınız?

@necati

Çıkıştı yük olmadığı durumlarda trafo sürülmeyecek. :)
TA1USS

FxDev

Kısa devre: Akımın en kısa yoldan gitme eğiliminin bir sonucu. Bu inverter devresini yaptınız, çıkışını bir yüke vereceksiniz. Zihnisinirin biri geldi ve o yüke bağlanması gereken yeri kısa devre yaptı, nasıl bir korumanız olacak?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

certy

Akım sınırlaması iş görür diye düşünüyorum.
TA1USS

FxDev

restore

akımı takip eden spwm bu şartlarda imkansız gibi görünüyor fxdev  in önerisi tecrubedir.

en basiti uc3826 akım kontrolünde  incelenebilinir. uc3844 gibi gibi . başlangıç yapabilirsin.