Doğal gaz sayacı doğru ölçüyor mu , nasıl anlarız?

Başlatan Andromeda, 17 Ocak 2015, 12:44:53

z

Banane devletin bilmem nerede yaptığı sıcaklığın aylık ortalamasından. Beni sayacımdan geçen gazın sıcaklığı ilgilendirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Akademik fizik kariyeri olan biri  varsa aslında bu konuda yardımcı olabilir..
tanıdığınız varsa hızlı bir cevap alabiliriz diye düşünüyorum..
mesela suyun sıcaklığının belli değere ulaşması, boru çapı, gaz basıncı (bellidir sanırım),alevin boyutları,
ocaktaki beklerin deliklerinin çapı, vesaire..
saydıklarım rastgeledir..birbirleri ile ilişkili mi değil mi bilmiyorum.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 17 Ocak 2015, 16:21:37
Yani gazın kalitesi her ay değişiyor. Gene de sayaçların doğruluğunu bir kontrol etmek lazım.

Üstelik "Düzeltme Katsayısı" kim bilir nasıl elde ediliyor. Tam çalıp çırpmaya izin veren bir katsayısı.

Bilimsel ise başım gözüm üstüne ama bilmsel olarak elde edilmiyorsa hırsızlık katsayısı gibi duruyor.

http://www.bursagaz.com/k-faktoru
Alıntı yapılan: diot - 17 Ocak 2015, 16:55:32
Gaz düzeltme kat sayısı hava sıcaklığına göre yapılır. Fatura dönemindeki aylık ortalama sıcaklığa göre hazırlanıyor. Yazaylarında  katsayı 1 in altında kışın 1 in üstünde oluyor. Çünkü gaz sıcaklığa göre genleşip veya büzülüyor. Buna göre 1 metreküp teki gaz değişiyor.

epdk ve igdaş ile birlikte bu konuda birçok çalışma yapmış biri olarak, bildiklerimi ve düşüncelerimi paylaşmak isterim;

bu düzeltme kat sayısı sıcaklığa göre kompanze etme işidir. sıcaklık hava sıcaklığı değil, toprağın 80cm altındaki toprak sıcaklığıdır. dağıtım boruları 80cm den gider.
kullanılan sayaçlar mekanik bir ölçüm cihazıdır. gaz sıcaklığına göre kompanzasyonu kendisi yapan sayaçlar üretilebilir ama şuan dünyada kullanılan sayaçlar mekaniktir bunu yapamaz.

sayaçlar mekanik olduğu için yani karşınızda dikey dönen bir numaratör olduğu için tam olarak 1m3 geçişini tespit etmek çok zordur, okumanın doğruluğu tartışılır.

bu sebeple ocak yada kombiye debimetre takıp bir aylık yada 100m3 ölçüm almak gerekir. bunun yanında kalibrasyonu türkak tarafından yapılmış yüksek doğruluklu bir termometreyi kapınızın önünde 80cm ye gömerseniz ve bunu noterin gözü önünde yaparsanız!!!

aylık kullanımı ve ortalama aylık toprak sıcaklığını kaydedip, formülde yerine koyup, gelen faturayla karşılaştırıp, fark varsa ve bizim aleyhimizeyse :-) dava açılabilir.

ozaman bugünki elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelleri gibi, doğalgazda da birsürü geri ödeme yaşanabilir.

Andromeda

92 yılında üretilmiş sayacı değiştirdiler, ama 92 yılında üretilmiş başka bir üzerinde kalibre edildiği yazan sayaç taktılar.Sayacın eski olması sorun yaratır mı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"