PIC BASIC PRO Öğreniyoruz soru cevapları

Başlatan aster, 19 Mayıs 2005, 17:33:33

Veli B.

Tek pic ve 4 bit ile nasıl 0-99 sayıcı yapmayı düşünüyorsun?

cirak05

Alıntı yapılan: "katana"Tek pic ve 4 bit ile nasıl 0-99 sayıcı yapmayı düşünüyorsun?

Yukarıdaki çalışan kodlardan da görüldüğü üzere 2 digit (0-99) arası sayaç yaptım. Yani Proteus'ta simüle ettim, çalışıyor. Birler basamağının 4 bitini PORTB, onlar basamağının 4 biti içinde PORTA 'yı kullandım. Ama portb'nin kalan bitlerinden de buton vasıtasıyla faydalanmak istiyorum. Giriş olarak atayınca sayma işlemi sapıtıyor. Sürekli 0-A arası sayıp duruyor PORTB'nin bitlerini giriş yapınca.

Şemanın linki kodlar da yukarıda yardımlarınızı rica ediyorum.

http://img132.imageshack.us/my.php?image=0993wi.gif

Teşekkürler

CaFFeiNe

olur tabiki ama neden PORTB'ye iki dijiti bağlayıp PORTA'yı ise butonlar için kullanmıyorsun?

cirak05

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"olur tabiki ama neden PORTB'ye iki dijiti bağlayıp PORTA'yı ise butonlar için kullanmıyorsun?

Şu anda bunun nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok.  biraz bilgi yada bir örnek var mı acaba?

Bir tane buldum da kodları pbp değil asm galiba pek anlamıyorum. ve de şu istediğimiz bitleri nasıl değişken atayabiliriz. Yapmasam bile öğrenmek isterim. Teşekkürler

https://www.picproje.org/index.php/topic,5730

cirak05

Son 4 bite "DEĞER" etiketini atamak için
TEMP = DEGER <<4
şeklinde mi yapılıyor ve buradaki "TEMP" değişkeni ne amaçla konulmuştur acaba.

Teşekkürler.

SAYAC VAR BYTE 
TEMP VAR BYTE 
DEGER VAR BYTE 

SAYAC = 0 
DEGER = 0 

MAIN : 

FOR SAYAC = 0 TO 9

TEMP = DEGER <<4

PORTB =TEMP | SAYAC 

PAUSE 100 

NEXT SAYAC 

DEGER = DEGER+1

IF DEGER > 9 THEN DEGER = 0 

GOTO MAIN 
END

CaFFeiNe

TEMP = DEGER <<4

ile DEGER değişkeni sola 4 bit kaydırılıyor ve TEMP değişkenine aktarılıyor örneğin

DEGER = 00000011 olsun 4 bit kaydırınca DEGER = 00110000 olur ve TEMP = 00110000 olur

ardından

PORTB = TEMP | SAYAC

TEMP ve SAYAC değerleri veya işlemine sokularak PORTB ye yazılıyor örneğin

TEMP = 00110000
SAYAC = 00001001

bu durumda PORTB = 00111001 olur
PORTB ye bağlayacağın 2 dijitte ise (BCD->7segment çözücü yardımıyla) "39" değerini görürsün (dijitleri ters koyarsan "93" te görebilirsin tabiki)

bu programa göre  SAYAC değişkeni birler basamağını DEĞER değişkeni ise onlar basamağını tutar

cirak05

Sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

Anlattıkların için çok teşekkürler.

Sayende bu konuyu kavradım.

hakdogan

Selam diyerek yeni bir arkadaşınız olarak ilk sorumu sorayım

Ben PIC Programlama ile yeni ilgilenmeye başlayan birisiyim 2 kitap alıp

PicBasicPro
http://kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=99299

ve Elektronik Hobi
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=80058

olaya Bismillah dedim ve girdim :)

Okduğum http://kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=99299 eserde tavsiye edilen PICMicro PIC16F84, PIC Programlama kartı PPK-U1.00, PIC Deneme kartı PDK-U1.00 (Bu kartlaraa dair bilgiye kitabın yayın evinin sitesi dahil hiçbir yerde rastlayamadım) ilk intiba olarak eski teknoloji gibi geldi, PIC programlama ile yeni ilgilenen birisi olarak şu an kullanılanlar hangisidir ve bu donanımlara dair güncel eserler var mıdır bilmiyorum ve sizlere soruyorum : yeni birşeyler var mı? :)

Sizlere sormak istediğin 2 soru ise acemilik döneminde yazdığım kodları herhangi bir programlama kartı ve deneme kartı almadan simule edebileceğim bir emulator tavsiyesi var mı?

MPLAB içinde bir simülatör olduğunu gördüm ancak çalıştıramadım.

Bu konuda da yardıma ihtiyacım var.

İlgilenen kardeşlerime şimdiden çok teşekkürler...

karabel

Sana picproje.org sitesinde birkaç gün geçirmeni öneririm.

Kısa zamanda, birçok programlama ve uygulama kartlarının yanısıra

Proteus hakkında bilgilere ulaşacağına eminim.

denizhanyerel

Dosyalara ulaşamadım maalesef. Yardımcı olabilirmisiniz?

stormburak

Birkaç gündür picproje netde etenin vermiş olduğu derslere bakıyorum benimde bir ADC projem var.Ses dalgasını alıp dijitale dönüştürüp seri porta göndercem yalnız bikaç sorum var.
1-Aldığım dalgayı herhangi birşeye dönüştürmeme gerek varmı yoksa direk analog girişten alıp dijital girişe verebilirmiyim?
2-Zaman aralığı gibi birşey tanımlamam gerekirmi ben ses geldiği sürece almasını istiyorum sonsuz döngü içinde sadece değişkene alıp çıkışa göndermem yeterli olur mu?

Bu soruları cevaplayabilecek arkadaşlar mail,msn ne olursa bana ulaşırsa çok mutlu olurum teşekkürler.
mail,msn=kurtburak@yahoo.com

laydinata1

Biraz geç olucak ama elinize sağlık..rapid linki ölmüş tekrar upload etseniz çok makbule geçer arkadaşlar..

gunalhakan

selamlar..pic basic notları için öncelikle hazırlayanlara ve bu işle uğraşan arkadaşların ellerine kollarına sağlık.
bu notlar kodlar ve şemalar için gmail den bir mail vermişsiniz ama ben bu mail in şifresini bulamadığım için o dökümanlara ulaşamadım.
bana bu konuda bir yol gösterirseniz çok sevinirim.
herkese çok kolay gelsin

OG

O adres geçerli değil. Notlara BURADAN ulaşabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

esmerim33

sayın ete hocam bir sorum var bir fabrika için bir devre tasarladım devrenin kodunu pic basic pro ile yazıyorum fakat takıldığım bir yer oldu gördüğüm kadarıyla pğic basic pro da değişken olarak bit byte ve word var bunlar bana yetmiyor ben sayıcı olarak 3600000 gibi rakamlar ve daha üstünü kontrol etmek istiyorum fakat değişkenler bana yetmiyor bu konuda bana ayardımcı olabilirimisiniz..?

abdullahcetinel@hotmail.com
abdullahcetinel@gmail.com

saygılar