PIC BASIC PRO Öğreniyoruz soru cevapları

Başlatan aster, 19 Mayıs 2005, 17:33:33

Logan

@esmerim33, aynı problemi bende yaşamıştım ve iki adet word kullanmak zorunda kalmıştım.Benim problemim daha büyüktü çünkü 40.000.000'a kadar ekranda sayı göstermek zorunda kalmıştım.O zamanlar bu soruna bir çözüm bulmuştum fakat iş değiştirdiğim için artık ulaşmama imkan yok.Programı nasıl yazdınız bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim, her hane için bir register yapıp bu şekilde kontrol etmeye çalışabilirsiniz.Kolay gelsin.
İmza.

esmerim33

Alıntı yapılan: "Logan"@esmerim33, aynı problemi bende yaşamıştım ve iki adet word kullanmak zorunda kalmıştım.Benim problemim daha büyüktü çünkü 40.000.000'a kadar ekranda sayı göstermek zorunda kalmıştım.O zamanlar bu soruna bir çözüm bulmuştum fakat iş değiştirdiğim için artık ulaşmama imkan yok.Programı nasıl yazdınız bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim, her hane için bir register yapıp bu şekilde kontrol etmeye çalışabilirsiniz.Kolay gelsin.

register oluşturmayı bilmiyorum ama bu işin mantığı bence bu kadar zor olmamalı daha kolay bir çaresi vardır diye düşünüyorum acaba dıştan library ekleyip komutları çoğaltarak değişken tiplerini arttırma şansımız olamazmı?

Logan

@esmerim33, PBP'de en büyük eksiklerden birisi doubleword tanımının olmamasıdır.Yani bir değişkene max. 65535 sayısını atayabilirsin. Sana anlattığım hanelere register atama yöntemi şu şekilde olabilir;
birler        var yte
onlar        var byte
yuzler       var byte
binler        var byte
on_binler   var byte
yuz_binler  var byte
bir_milyon  var byte
on_milyon  var byte

şeklinde olabilir.Yani kullanmak istediğin değeri hanelere ayırarak işlersin. Fakat programda zaman kaybı ve yığılmalara sebep olur.Bir önceki mesajda dediğim gibi böyle bir ihtimalin varmı bilmiyorum.Bu sadece bir fikir. :?:
İmza.

showtime

a var byte[100]
b var byte[100]

a değişkeninin tüm elemanlarına atama yaptıktan sonra kodun belli yerlerinde b nin tüm içeriğini a 'ya atmak istiyorum.

a=b yaptım ama olmuyor. mecburen for..next ile yapıyorum ama bunun bir kısa yolu varsa onu uygulamak isterim.
saygılar

melihh

Merhaba arkadaşlar pbp ile yazılan program hangi derleyici ile hex e çevrile bilir.Bunun için en uygun derleyici  hangisinidir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

devkartal

selam ,

ustad  yazmış olduğun konuları zaman zaman iş yoğunlugu nedeni ile çok uzakta olsa yada koputa olsa takip etmeye çalişiyorum  

şuan bende sizlere yorum ve dusuncelerimi aktarmak istiyorum fakat konuların tarihleri o kadar eski ki yazacağim cevabın  nekadar anlamlı yada  ne kadar yerine ulasacagi konusunda suphelerim var

Suanda bu konu halen  ders olarak işlenmektemi? bilmiyorum

derslere devam edilmediğini dusunmekteyim  katılımın azlığımı? yoksa baska sorunlarmı var ?

gercekten  ders anlatiminiz çok guzel bulmuştum

umarım  bu derslere devam edilir

kolay gelsin

iyi calismalar

babali

slm.
2 hafta sonra pic basıc ıle ılgılı kıtaplarım gelcek
picbasıc asm. gore zormu asm. baya zorlanıyorum

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "babali"slm.
2 hafta sonra pic basıc ıle ılgılı kıtaplarım gelcek
picbasıc asm. gore zormu asm. baya zorlanıyorum
Bana göre picbasic en kolay ögrenilen ve kullanılan bir dil ama yine bana göre diğer dillere göre en yavaş dil.
Asm tabii ki zor kullanım açısından hepsınden zordur.üst seviy dili olarak C yi tavsiye ederim. Tercihim ise çoğu zaman asm den yana olmuştur.
Saygılarımla...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

babali

c hakkında bılgı bulmas zor bu yuzden basıc secdım

mutta

Alıntı yapılan: "babali"c hakkında bılgı bulmas zor bu yuzden basıc secdım
evet haklısın kişinn c altyapısı olması gerekiyor eğer c bilmiyorsan bende basic derim;)
>>>Her yere imza atmam<<<

babali

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/17/17.pdf
arkadaşlar burda örnek 3 e ait c otları nın yazılışı bukarmı yoksa daha varmı

nightwolf

Selam Arkadaslar ;

Ben pic de yeni sayılırım.
Bende PIC 16F877 ile bi proje gelistiricem ve burada anlatılan örnekleri bread board da kurdum ama olumlu sonuc alamadım. örnekleri 16F84a da denedim oldu. 877 ile tüm baglantılarıinceledim hatalı olanları da düzeltim ama sonuc yok acaba breadboard mı bozuk olabilir diyicem cünki 16f84a yı baska board denedim olmuştu yardım ederseniz sevinirim
Son olarak 877 denedigim board da enerji sorunuda yok...

metek2003

Rapid ile ilgili hiç bir dosyaya erişemiyorum.Ne yapmalıyım
herkese iyi çalışmalar

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.