h köprü sürmek için pwm üreten mikroişlemci önerileriniz.

Başlatan ilhan_mkp, 21 Ocak 2015, 22:40:42

ilhan_mkp

üst resimde ki gibi pwm üreten mikro işlemciye ihtiyacım var.
atmelin avrleri bunu yapıyor. fiyatları çok yüksek diye biliyorum.
stm8s elimde birkaç adet var ama oda bu tarz bir pwm üretemiyor gibime geldi benmi yanılıyorum.
bu arada pic haricinde az pinli ne kullanılabilir.

django

yanlış bilmiyorsam atmega üstteki gibi üretebiliyordu ayrıca fiyatlarının da normal olması lazim

ilhan_mkp

hocam asıl ilgilendiğim stm8s bu pwm sinyalini üretirmi önce üretmiyorda emin olursam ikinci aşama olarak alternatif işlemci bakacağım

z

Çipin dokümanında "centering pwm mode" diye araştıracaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

hocam ben phase correct pwm anahtar4 kelimeleriyle aradım atmega serileri çıktı.

birde böyle arama yapayım.

berkay_91

ben Atmega 8A ile ürettim istersen kodları ve sinyal kütüphanelerini koyabilirim üstelik Atmegalar ve Attiny ler o kadar da pahalı değil, fiyatları çoğunlukla 5 ile 10 lira arasında boyutuna ve özelliğine göre değişiyor

z

ilhan_mkp

z hocam stm8s timer1 bu işi yapıyor ama datasheetten ben bu işi kıvıramam gibime geldi.

berkay_91 örnekleri tabikide paylaş ben kullanmasam bile aramalara takılır birilerinin işine yarar.

http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/reference_manual/CD00190271.pdf

linkte ilgili döküman var sayfa 139 dan başlamış anlatmaya.

– Input capture
– Output compare
– PWM generation (edge and center-aligned mode)
– 6-step PWM generation
– One-pulse mode output
– Complementary outputs on three channels with programmable deadtime insertion.

demiş anlayana.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Tagli

Alıntı yapılan: skara1214 - 22 Ocak 2015, 00:12:15
pic18f2431 bundan şaşma
İstenilen "Center Aligned PWM" özelliği bu modelde varmış gibi gözükmüyor.
dsPIC30F2010'da olduğunu biliyorum. Muhtemelen diğer dsPIC'lerde de vardır.

Bu arada, Center Aligned PWM'in, Edge Aligned PWM'den daha iyi olduğunu okumuştum bir yerde ama ayrıntıları incelememiştim. Center Aligned PWM'in neden daha iyi olduğunu benim gibi pek elektronik temeli olmayan birinin de rahat anlayacağı şekilde özetleyebilecek biri var mıdır aranızda?
Gökçe Tağlıoğlu

ilhan_mkp

İşlemci önerisi kenara bıraktık datasheete bakarak bu PWM nasıl üretilir anlamaya çalışmalıyım.

z

Eger birden fazla PWm sinyali kullanılacaksa sola dayalı pwm tekniğinde tüm sinyaller aynı anda aktif olurlar. Yüksek akım uygulamalarında bu daha fazla gürültü yayılacağı anlamına gelir.

Halbuki Center Aligned PWM de sinyaller farklı zamanlarda yükselirler. Dolayısı ile Gürültünün şiddeti düşer.

Merkezden hizali pwm de merkez noktasına göre ölçümler yapmak daha kolaydır. Örneğin 3 fazlı motorun akımları vs merkez noktada tek çırpıda okunabilir.

Öteki türlü sola yada sağa dayalı pwm tekniğinde akımlar zaman ekseninde 3 ayrı noktada ölçülmek zorunda kalınır.

Fakat asıl neden merkez hizalı pwmde harmoniklerin daha az oluşudur.

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

ilhan_mkp

Yanlış anlamayın ama pic haric sorduğum halde niye ısrarla pic öneriliyor anlam veremiyorum

esensoy

Aşağıdaki devre de çalışıyor, aklında bulunsun,

En tehlikeli an "zafer" anıdır.