yakıcı lazer devresi yapmak

Başlatan SERCE, 25 Ocak 2015, 10:51:33

muhendisbey

Lazer yazıcılardakileri denemedim ancak DVD RW'ler uygun odaklama ile yakabilir.

http://www.ebay.com/itm/16x55mm-Focusable-Housing-w-Glass-Lens-200-1100nm-for-5-6mm-Laser-Diode-/201025043426?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ece06bbe2

Lazer için minimum böyle bir kap gerekli. Bu kaplar da lazer diyotun kılıfına göre  (TO-18, TO-38,TO-5 ... gibi), soğutma tipine göre (aktif, pasif), kullanılabilecek lensine göre  farklılık gösterir. Lazer içerisine monte edilirken termal macun kullanılmalı ve bu macun lazerin penceresine temas etmemeli. Üzerindeki lenste lazerin dalgaboyuna uygun olmalı, aksi taktirde yakamazsınız.

Özellikle disc tattoo özelliği bulunan sürücülerde lazer daha güçlü. Disc tattoo'nun sonraki türevi lightscribe'dır.

5mW lazer ile kibriti yakabildim ancak dediğim gibi uygun odaklama ve soğutma şart.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Alıntı yapılan: SERCE - 29 Ocak 2015, 09:47:58Amacım tahta yakabilmektir.
Tahtayı yaktınız diyelim. siyah  bir iz bıraktı. yeterli olacak mı? bunu zaten havya ile, kızgın telle  yapabilirsiniz. Asıl ihtiyaç,  tahta üzerine lazerle şekil, rakam yazı gibi şeyler çizilmesi değil mi? hem de düzgün olması gerek. dOLAYISIYLA şu makinelerden gerek:
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20150128111934&SearchText=mini+laser+engraving+machine

vedo35

Arkadaslar ben dvd surucuden soktugum laser diyotlara ayarli regulatorle 2.5 volt veriyorum. Ilk basta isik oldukca guclu iken bir sure sonra isik gittikce zayifliyor ve birkac dakika sonra isik nerede ise yok denecek kadar zayifliyor. Bunun sebebi nedir? Bu sorunu nasil giderebilirim?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

skara1214

Alıntı yapılan: vedo35 - 29 Haziran 2016, 15:33:52
Arkadaslar ben dvd surucuden soktugum laser diyotlara ayarli regulatorle 2.5 volt veriyorum. Ilk basta isik oldukca guclu iken bir sure sonra isik gittikce zayifliyor ve birkac dakika sonra isik nerede ise yok denecek kadar zayifliyor. Bunun sebebi nedir? Bu sorunu nasil giderebilirim?
sogutmayi ve daha az güçte kullanmayi deneyebilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

vedo35

Sakara ben 1.5 volttan 2.5 volta kadar yavas yavas ciktim en ideal kuvvetli isigi 2.5 voltta gordugum icin o  voltajda biraktim. Ayarli regulator olarak LM2596 modulu kullandim. CR2032 (3v) pillede denedigimde sonuc ayni oluyordu. Dediginiz gibi ayarli regulatorun verdigi akimmi fazla geldi? Ben olcu aleti ile baktigimda 50ma kadar bir akim olctum.

Muhendisbey galiba haklisiniz simdi CR2032 ile tekrar denedim isigi gene var aam ilk denedigim andaki kadar kuvvetli degil.  :( O zaman bu sorun voltaj ve akim ile ilgilimidir?
Tekrar tesekkurler.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

skara1214

sabit akım sürücü kullanacaksın. En basiti lm317 .50 ma çok 30 ma civarlarında sabitle sogut lazeri birde öyle ömrünü ölç

vedo35

bu Lm2596 larada akimi sabitlemek mumkun degilmi?

muhendisbey

Bir kere parlaklığı düştü mü bir daha toparlayamıyor genelde.
lm317 ile sürücü yapabilirsin. Lazerler sabit akımla sürülür. Sabit gerilimle sürersen ısındıkça akım açlığı artıp yanıyor.

skara1214

Alıntı yapılan: vedo35 - 29 Haziran 2016, 18:08:10
bu Lm2596 larada akimi sabitlemek mumkun değilmi?
Ek devre ile mumkun ama ugrastigina degmez

vedo35

Ben daha once LM2596'li modul almisim, biraz once akim ayarli olanini taktim ama gene ayni. Isigin yuzde 50 si gidik. Cope gidecegi asikar. birde Lm317li akimi ayarlanabilir olanindan alalim. Peki ozaman su laser kalemlerde adamlar ikitane kalem pil koyuyorsun hic boyle bir sorun olmuyor. Onlar ne yapiyorlar?

RaMu

Alıntı yapılan: muhendisbey - 28 Ocak 2015, 23:11:54
...
Lazer diyotlar genellikle akım kontrollü güç kaynağı ile beslenir. DC bir gerilim uygularsanız çok geçmeden yanar.
Lazerin dinlenme süresi vardır. Bir miktar çalıştıktan sonra soğutma sistemine göre bir miktar dinlendirilir.

Lazer diyot sürme ile ilgili faydalanabileceğimiz detaylı veya
kısa yopldan temellerini anlatan döküman site vs. tavsiye edebilir misin?
  Lazer sürme benimde ilgimi çeken bir konu,
daha önce denemiş ve pek başarılı olamamıştım.
  Ayrıca en azından disko ışıklarında kullanılan kadar güçte lazerleri
uygun fiyatlı temin edebileceğimiz bir yöntem önerebilir misin?
  Veya sürücüsü, merceği ve soğutucusu üzerinde olan
bir alternatif çözümde uygun aslında.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

vedo35

Tamada ben lazeri metal bloktan sokmedim. Yani kendi o dokme alaminyum blokun uzerinde duruyor. Sogutucu gorevi olarak zaten o metal blok yeterli. Ben akimi kontrol edilebilen bu LM2596 modulu ile baska bir tane daha deneyeyim elimde baska dvdlerden cikma pickup unitler var. Gerilimi bu defa 2.1volt akimida en dusuk seviyeye cekecegim. Sogutucu olarak  kendi dokme blogunu kullanacagim. Bakalim ne olacak.

z

Akımı sabitleyen devre yaparsan hiç sorun yok. Hatta sıcaklıkla akımı azaltan eklenti daha da süper olur.

Fakat akımı biraz daha artırayım bakalım ne olacak merakı yokmu işte bu merak öldürüyor lazeri.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Lazer sürücüleri çok geniş bir konu açıkçası ihtiyacım olduğunda google amca ile işimi hallediyorum.

https://sites.google.com/site/dtrlpf/home/diodes

Bu arkadaş Lazer diyot satıcısı ve enine boyuna her şeyiyle anlatıyor. Devre şemalarını paylaşmıyor sadece.
LM317 li devre olarak bu devreyi kullanabilirsiniz.
http://laserpointerforums.com/attachments/f42/11711-diy-homemade-laser-diode-driver-lm317_components01_001.jpg

mesaj birleştirme:: 30 Haziran 2016, 00:06:07

Lazerlerden biraz bahsedersek, switch mode regülatör ile kullanım pek istenmez. Çünkü pikleri vardır. Bu pikler lazer gibi hassas elemanın çok kısa sürede bozulmasına neden olur.

LED'ler de normalde tek başına olduğunda sabit akım ile sürülmesi gereken elemanlardır ancak lazer kadar hassas değildirler. Bu nedenle pikler ledlerde önemli kabul edilmez. LED sürücüleri bu sebeple lazerleri bozar.