Röle Kontaklarının Kararması

Başlatan G-Kocak, 28 Ocak 2015, 20:31:44

G-Kocak

Selamlar

Yaklaşık 6 ay kadar önce yapmış olduğum cihazların bir kısmında kontak sorunu nedeniyle geri dönüşler yaşanmaya başladı. Röle kontaklarında yük olarak Schneider lc1d25 220V AC kontaktör bağlı. Geri dönüşü olan cihazları incelediğimde çok azda olsa kontaklar arasında kararmalar olduğunu gördüm. Röleleri değiştirip makina üzerinde test ettiğimde ise kontaktörün çekmesi sırasında bazen role kontaklarında ark oluştuğunu görüyorum. Bunu engellemek ve role kontaklarını korumak için ne gibi önlemler alabilirim.

İyi Çalışmalar

Kabil ATICI

Yüksek güç çeken devre ise veya endüktif yük bulunuyorsa olabilir. Ya yüksek kontak gücü gereken bir röle kullanabilirsiniz, ya da snubber devresine bir bakabilirsiniz. İnternette oldukça bulacaksınız.

Gerçi kontaktör üzerinde o tür bir devre vardır ama galiba yeterli değil.

Alternatif olarak triak kullanımını düşünebilirsiniz. Gördüğüm kadarı ile sadece on/off olarak çalışıyor.  sıfır geçişi bile sorun olmaz.
Sadece seçeceğiniz triak'ın  kontaktörün gücünü karşılayabileceğinden emin olun.
ambar7

G-Kocak

Selamlar,

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Cihaz set ettiğim değere geldiğinde röle çekiyor ve buna bağlı olarak kontaktörü çektiriyorum. Sizinde dediğiniz gibi röle sadece on/off çalışıyor. Röle yerine başka bir eleman kullanmam mümkün değil. Sorunu kontaktör üzerinden veya tasarımını yaptığım cihaz üzerindeki klemens üzerinde snubber devresi ile çözmeyi hedefliyorum. Ancak daha önce bu tip çalışmalarım olmadı. Bu veya buna benzer alternatif ve pratik çözümler arıyorum.

Kabil ATICI

Elektronik anahtarlara güvenmiyor olabilirsiniz.

Aynı güce sahip çift kontaklı röle kullanabilirsen, kontakları seri bağla. Böylece daha hızlı açılıp kapanacağı için ark yapma süresi kısalır. Kontakların dayanma süresi artır.
ambar7

mustafa_cmbz

buna benzer sıkıntıyı bende yaşıyorum.Şayet röle kontaklarından geçen akım ac ise kararma çok sorun olmalası gerekiyor ama dc akım sürüyorsanız sorun teşkil eder diye tahmin ediyorum.Bunun yerine solit satate röleler tercih edebilirsiniz.

Bunun haricinde arkadaşlarında tarif ettiği şekilde kontaklara direnç kondansatör bağlayarak arkın önüne geçebilirsiniz.

Çift kontak röle olayı şuan yaşadığımız sıkıntıda benimde aklıma geldi fakat şöyle bir durumda mevcut.Gözünüzde canlandırın çift kontaklardan illa bir tanesi röle çektiğinde diğerine göre erken kapanacaktır.Ve bu zamanla kontaklardan birinin kararmasına sebep olacaktır.Daha sonra ise diğeri aynı şekilde kontak ömrünü yitirecektir.Bu sadece geçici bir çözüm olabilir.Bunun dışında bana mantıklı gelen 2 yöntem var solid state yada direnç kondansatör ile snubler devresi

kontaklar ile sürdüğün nedir ac midir dc midir ?

94220039

Genellikle, Seri bağlı 100R 5W Direnç  ile 1 mikroFarad 275V Kondansatörü kontak uçlarına paralel bağlıyorum.

Sozuak

Röle kontaklarına paralel varistör, yüke seri NTC de kullanılabilir. Ark oluşumu kontaktör bobinindeki indüklenen zıt emk olduğundan oluşan yüksek gerilimi varistör ile bastırabilirsiniz. Zamanında kullandığımız bir sistemde  kontaklara paralel bağlı seri RC ile varistör mevcuttu. Böylelikle az yer kaplayarak ve düşük maliyetle çözüm bulabilirsiniz. Yalnız varistörün değerlerini dikkatli seçmelisiniz ki işe yarasın. Gereğinden biraz yüksek olursa hiçbir işe yaramaz.