RGB led`le beyaz isik nasil elde edilir?

Başlatan vedo35, 02 Şubat 2015, 17:04:05

vedo35

Google da CCS ile yapilmis uygulama aradim ancak bulamadim. RGB ledle beyaz isik nasil yakalanir? PWM degerleri ne olmalidir? Yapmis olan arkadaslar varsa paylasirsaniz cok sevinecegim. Simdiden cok tesekkurler.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2010/02/atmega8-ve-rs232-ile-3-renkli-led-modul.html

eğer renkler tam ise 3 rengi %100 yakarsan beyaz olması gerekir
ambar7

vedo35

Ambar arkadas allah razi olsun. Bu linkte epey bilgi veriliyor. Bunu kendim pic 16f877 de rs232 siz denemeye calisacagim. Insallah yapabilirim. Tekrar cok tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

polleme

Üç renge eşit PWM değeri uygulandığında siyahtan beyaza gri tonlarla giden renk silsilesi görülür. Hepsi %100 olduğunda rengin beyaz olması beklenir. Hepsi sıfır iken de siyah elde edilir (LED'in sönük olması siyahı ifade eder).

Bunu açıklayan bir link:

http://www.rapidtables.com/web/color/RGB_Color.htm

HeCToR

RGB Programlarida var googleda taratirsaniz istediğiniz rengi seçiyorsunuz Hex kodlarını oluşturuyor
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

vedo35

polleme

एक होना

polleme

एक होना

çalışıyor.

ilk verdiğiniz link daha iyi gibi geldi bana.
http://www.rapidtables.com/web/color/RGB_Color.htm

değer girmeden istenen renk ve tonlarına tıkladığınızda istediğiniz verileri veriyor.

Saygılar.

vedo35

Polleme,cortex ve ambar arkadaslarim tekrar tekrar tesekkur ederim. Polleme ilk ve son verdiginiz linklerin her ikisinide begendim. Arkadasinda dedigi gibi ilk link daha pratik.  Sonki linkte  tum degerleri 255 yapinca beyazi gordum yani hepsi FFFFFF olmasi gerekiyormus. Valla neler ogrenicegiz sayenizde daha. Cumleten iyi geceler.

timpati

RGB ledlere ait renk tonlarının artıklarını görmemek için en iyisi ledlerden belli bir uzaklığa (5-10 cm) "rakı rengi" diye tabir edilen beyazımsı pleksiglas koyun. ledlerin tümü ful ışıldadığında sade beyazı daha iyi göreceksiniz. aynı şekilde, örneğin iki rengi %50 açıp (diğeri sönük diyelim) yarısı ondan yarısı bundan demiyorsunuz o zaman, örneğin bu "tirşe", bu "turkuaz" diyorsunuz (rakı rengi pleksiglasla).

why mr. anderson, why ?

bmutlu

@timpati

Yöntemi pratik yöntem olarak dikkate alınabilir.
Ama geçekte biraz daha teknik olarak yapılması gerekirse beyaz bir çarşaf veya beyaz olduğu bilinen bir noktaya RGB yansıtılır  ve kamera ile bu nokta gözlenir ve buradaki görüntünün beyaz olması sağlanana kadar RGB renklerine ait PWM değerleri ile oynanması gerekir. Tabi ledlerin renklerine ait dalga boyları utgun alındığı varsayılmıştır.
Bu işlemleri yaptığında gerçek beyaz a yaklşmış oluruz..

mehmet

Beyaz ışık kavramı biraz izafi olmaktadır. Neye göre
beyazlık oluşmaktadır. Dayanak noktası bu durumda
ne olmalıdır?

Sinema / fotoğraf filmleri genel olarak iki renk beyaz!
ışık tipinde normal renkleri gösterecek şekilde ayarlanmıştır.
5600°K. ve 3200°K. Bu verdiğim değerler kırmızı - mavi
oranını belirler.
Güneş tepede(gün ortası) gölgede yaklaşık 5600°K. değer
elde edilir. Havanın bulutlu-açık, günün saati buna etki eder.
Ama orta nokta 5600°K. olarak alındığında, gün içinde
değerlendirilen renk farklılıklarıyla, o anki saat ve hava
durumu doğal olarak ortaya çıkar.
3200°K. olan ise daha çok iç mekanlarda, tungusten ışık
kaynaklarıyla yapılan yapay ışıklandırmada kullanılır.
Tv veya iç mekan sinema/fotoğraf işlemlerinde daha
çok 3200°K. kullanılmaktadır.

Teknoloji her ne kadar tıpta daha çok ilerledi ;) denilse de
kamera/fotoğraf makinası gelişimi de bir o kadar olmuştur.
Hele ki cebimizde bile taşır olduk.
Böylece elde edilen görüntü pro seviyelerde oluşabilmektedir.
Ayrıca renk düzeltmesi veya ışık renkleriyle oynanmasına
gerek olmadan güzel resimler almamıza olanak sağlamıştır.

Bir de bu mavi - kırmızı dengesinin yanında yeşil - pembe
renk oranları da bulunmaktadır. Fazla kafa karıştırmak
istemiyorum. Genelde RGB şerit ledlerin tümü tam yakıldığında
renk genelde pembeye doğru yönelir.

Eğer profesyonel bir kayıt ve/veya foğoğraf çekimi yapılmayacak
ise renk tonu göze göre ortalama bir değere ayarlanır. Çok fazla
ayrıntıya girmeye gerek yoktur.

Saygılarımla...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------