Müthiş bir problem(web)

Başlatan baran123, 05 Şubat 2015, 20:25:18

baran123

Ccs in  enj projesini çalıştırdım simülasyonda.Baktım ip ile girilebiliyor paldır küldür dedim login yapayım buna (HTML+javascript)asıl olay burada patlıyor.HTML sayfaları pic'in içinde.Şimdi bir login birde main html sayfaları var.Login html den girilen bilgiler pice gönderiliyor.picde karşılaştırılıyor.Doğruysa ok cevabı göndericem login htmlde if(gelen == ok) {git main.html} desem güm olmaz mı ? Sayfaya sağ tıklasa öğeyi denetleden koda baksa ok gelirse maine git var burada o zaman bilgilere gerek yok ip yanına bir ipxxxx/main.html yazıp girilmez mi ?Bu imkanlarla nasıl çözülür bu ?:) php,asp,veritabanı falan kullanmadn bir yordamı var mı ?
Belkide müthiş değil ?:)

Karamel

hocam benimde bu konuda anlamadigim birsey var. yazin enc entegresini ogrenmek itiyorum ama gectigimiz yaz. visual basic ile basit bir html kodu ayni enc entegrenin nin yaptigi gibi bir web tarayicisina gonderdim. web tarayicisindan 192.168....... :12345 diye server a baglandim. opera ve firefox ta sadece html kodlari gözüktü. chrome da web sayfasi olarak gozuktu. bunun tam olarak sebebi ne olabilir? konuyu tam olarak anlayabilmis degilim..?

Kabil ATICI

kullandığın program veya yaptığın web programındaki tag'lar ile ilgili olabilir. Web sayfası için gömülmesi gereken bazı kodlar var bunlar olmadığında ya  derleyici düzgün görüntülemiyor yada başına geldiği şekilde oluyor.
Örneğin windows kodlaması olmazsa ve gerekli kodlamalar (meta) olmasdığında derleyici default olarak iş çevirebilir.
O yüzden bildiğim kadarı ile bilgisayarda web sayfaların değişik derleyiciler ile test edilmesi gerekiyor...
ambar7

ZZombie

Burada web server tarafını kendiniz yazıyorsunuz sanırım.
HTML kodları öncesinde HTTP durum kodları ile haberleşmeniz gerekecektir.
Aksi takdirde browserlarda farklı sorunlar ile karşılaşırsınız.

En basit açıklaması ile "404 Sayfa bulunamadı" hatası bir HTTP durum kodudur. Server olan sistem var olmayan bir sayfa istendiğinde bu kodu geri döndürür, ve de bizim tarayıcımızda "Abi o sayfayı istedik sunucudan ama öyle bir sayfa yokmuş orada." diye uyarı verir. :)

Şurada temel olarak bazı şeyleri açıklıyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/HTTP_durum_kodlar%C4%B1

https://support.google.com/webmasters/answer/40132?hl=tr

MrDarK

Aslına bakarsanız HTTP Header ve request responsu göndermek zorunda olup bunu göndermediğiniz için kod olarak görüyor olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Aşağıdaki kod arduino'dan alınmış, toplantıya gelirseniz bu konuda biraz daha kafa yorarız :)
                    client.println("HTTP/1.1 200 OK");
                    client.println("Content-Type: text/html");
                    client.println("Connection: close");
                    client.println();
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Karamel

hocam ben anlamadim simdi. asagidaki basit kod icin onden yada arkadan neler gondermem gerekli?

<h1 style="font-style: italic;"><strong>PicProje</strong></h1>

MrDarK

Karamel ; Bunlar aslında uzun konular. Bahsetmeye çalıştım buna HTTP Request deniyor. Bir kişi sizin sayfanıza pat diye ulaşamaz. Sen adres satırına birşey yazdığında o yazdığın şey bir link ise sadece adres satırına yazdığın yazıdan "tarayıcı" ana makineyi (hedef site IP)'yi DNS serverdan bulup öncelikle 80 portundan connect oluyor. Ardından GET Requesti ile senin yazdığın linki ona yolluyor ve ardından bir cevap bekliyor. Yani eğer sayfa geçerli bir sayfa ise HTTP 200 OK cevabı verir. Bir önceki mesajda code code arasına eklediğim gibi, peşine bir kaç data yollar connection type vb yine örnekte var. bunların sonunda ise asıl çağırılan sayfayı gösterir.

Sanırım açık olmuştur bu açıklama. Şahsen daha ne kadar basite inebilirim bilemiyorum. Biraz daha pişip öğrenmen gerekiyor. Şöyle düşün ben bu bilgileri üniversite son sınıfta öğrenmiştim :) GSM Modülle bir siteye bağlandıktan sonra hayatım karardı :D

Karamel

hocam soyle yapinca oldu ::)

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: text/html
Connection: close

<h1 style="font-style: italic;">PicProje</h1>

demekki basta 3 satirlik kodu gondermek gerekiyormus. tek anlamadigim birsey daha var ki. telefonda pic proje yazdi ama Turkce karakterler bozuk cikti. acaba onlaridami tanitmamiz gerekiyor?

baran123

direk html attığın için o sanırım önce o utf-8 kodu var ya onu gönder sonra diğer kodlarını at

MrDarK

Gençler sizi biraz araştırma yapmaya davet ediyorum :)

<meta charset="utf-8">

baran123

Karamel benim konumu kaynattın bak şimdi olmadı :D

mesaj birleştirme:: 05 Şubat 2015, 23:06:52

Kendi konunuza gidin :P