ALLEGRO ACS712 AKIM SENSÖRÜ !

Başlatan HeCToR, 10 Şubat 2015, 23:57:56

HeCToR

Merhaba Arkadaşlar ACS712 serisi akım sensörü ile uygulama yapanınız oldumu etrafında Yakın manyetiklenmelerden etkilenme durumu varmıdır  ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

veliusta

5 Amperlik modelini kullandım. Okunan akım sabit kalmıyordu. Beğenmemiştim.

FxDev

Yakın manyetiklerden her hall effect sensörü etkilenir. ACS712 nin referans ucu dışarı çıkmadığı için pek önermem. LEM serisine bakmanızı öneririm.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

Lem Serilerinin fiyatlarida çok yüksek hocam başka alternatif olarak ne kullanabiliriz

mehmet

Fiyat / performans açısından AcsXXX
uygun. Akım, ortalama alma yöntemi ile
okunursa daha kesin sonuçlar elde
edilebilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

FxDev

@CORTEX: Hassasiyet = Para. Maalesef hall akım sensörlerinde bundan başka yöntem yok. Yalnız entegre türü olanlar var, onlar ucuz diye biliyorum ve kontak dirençleri 4mOhm civarlarında. Bu konuda yine Allegro'dan bir çok ürün bulabilirsiniz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

@mehmet uygulama yaptinizmi daha once nasildi durumlar ? @FxDev araştıracağım bakalım

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: CORTEX - 10 Şubat 2015, 23:57:56
Merhaba Arkadaşlar ACS712 serisi akım sensörü ile uygulama yapanınız oldumu etrafında Yakın manyetiklenmelerden etkilenme durumu varmıdır  ?

Sensör etraftaki manyetik alanlardan elbette etkilenmekte. Fakat manyetik alan değişken değilse kalibrasyon yapılarak etrafta bulunan manyetik alanın etkisi en aza indirilebilir. Bunun için ilk olarak ACS sensörün prob uçları boştayken ölçüm alınır. Daha sonraki ölçümlerde bu değer ölçülen değerden çıkartılarak sonuçlar karşılaştılır. Fakat manyetik alan değişkense o zaman daha dolambaçlı yollar izlemek gerekebilir. Bir de tabi skalanın daralması gibi durumlar meydana gelebilir etraftaki manyetik alana bağlı olarak.

Analog okumalarda medyan filtreleme yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Çok daha hassas ve doğru ölçümler yapabilirsiniz.

ohacagatay

eğer gerçekten koruma istiyorsan entegrenin üzerine manyetik alloylu shield koy. ACS712 bence gayet iyi eğer high precision istemiyorsan. External distance'da yapılan teste göre ( adamların düzeğine göre ) akım değelerine göre error artmakta Allegronun datasheetinde olan şey 5A 'da max teste göre error 1 Amper 'e dayanmakta bu error 50A seviyesinde ise 10A dayanmakta. ( sensörü shieldsız )
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

HeCToR

@LukeSkywalker Hocam yakınında 20A guç trafosu olacak ve bu trafo U trafo biraz etkili manyetik yayıyor ancak birebir uygulayıp gormek lazim @ohacagatay onerinizi uygulayacagim teşekkurler

LukeSkywalker

Sensörün üzerine shield koyup buna ek olarak da bahsettiğim yöntemleri uygularsanız sağlıklı sonuçlar elde edersiniz diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi pratik denemeler esnasında daha net görülecektir etkiler.

HeCToR

ACS712 20A-T Serisini Denedim Manyetik Alan içerisinde Etkilenme Göremedim yalnız bu DC akım üzerinde denedim şimdi sormam gereken bir konu daha var AC akım için herhangi bir deneme yapmadım AC Akım ile DC akım arasında dikkat etmem gereken noktalar varmıdır ADC ölçüm kısmında değişiklik yapmam gerekiyormu

z

Bir zamanlar motor sürücü tasarlarken motor akımlarından geribesleme yapmak için ACS çiplerden kullandım. Ancak mıknatısı çiplerin civarında hareket ettirdiğimde çip anormal derecede etkilenince derhal bu çipten vazgeçtim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

Benim etkilenebilecek manyetik alan bir 20A yada 50A 24 yada 110vac çıkışlı trafoların etrafıdır kaba taslak denedim ama tam yükte sağına soluna her yerine yaklaştırdım Acsnin çıkış voltajında bir değişim görmedim yinede bu entegreye güvenemiyorum kafam karıştı bu konuda iyice hocam