turkiyeden raspberrypi rakibi poyraz

Başlatan drmp, 21 Şubat 2015, 10:28:56

berat23

ben kahvede oturmuyorum, hasbelkader yerli birşeyler yapan bir ekibin parçasıyım. belki birşeyler söyleyebilirim.

öncelikle herşeye arge deme çılgınlığını bırakalım. bu adamlar işlemciyi yeniden mi keşfetmiş ki arge deniyor? bu hobi sbc'ler dünyada çokça üretilip kullanılan cihazlar. tonla yazlımda var. yani bence doymuş bir alan. bu ekibin getirdiği yenilikte yok. o zaman bu proje çok net ticari bir projedir. milli olma boyutu da projenin kârının ülkemizde kalmasıdır.

bizde hep birilerini taklit etmeyi arge-milli sistem olarak algılama problemi var. çoğunlukla da bu taklit hep devam ediyor, yani bir projede bir kısım yabancılardan alındıysa aynı alanda yapılan bir sonraki projede yine dışarıdan destek alınıyor ve bu duruma çokça örnek var. o yüzden koreden, italyan moda endüstürisinden taklit ve markalaşmaya örnekler vermeyin boşuna.

ayrıca bu millileşme takıntısı nedir anlamıyorum? mesela asm komutları dil öyle seçildi diye değil, kaynağı orası olduğu için ingilizce. türkçeye çevirirsen kopyalamış olursun, dünyada kabul görmek ve domestik kalır. günün birinde kendi dilimizi yazarsak ve bu dünyada kabul görürse ancak o zaman olur. bu işi duran leblebici yıllardır yapıyor ama piyasaya etkisi ne derecede ortada. böyle teklite zaman harcamak yerine özgün geliştirmeye çalışsak belki ilerlerdik.

kısaca bu iş taklittir ve taklit sizi ilerletmez, en iyi ihtimalle faz farkını korursunuz.

FxDev

Alıntı yapılan: berat23 - 23 Şubat 2015, 11:46:27
ben kahvede oturmuyorum, hasbelkader yerli birşeyler yapan bir ekibin parçasıyım. belki birşeyler söyleyebilirim.

öncelikle herşeye arge deme çılgınlığını bırakalım. bu adamlar işlemciyi yeniden mi keşfetmiş ki arge deniyor? bu hobi sbc'ler dünyada çokça üretilip kullanılan cihazlar. tonla yazlımda var. yani bence doymuş bir alan. bu ekibin getirdiği yenilikte yok. o zaman bu proje çok net ticari bir projedir. milli olma boyutu da projenin kârının ülkemizde kalmasıdır.

bizde hep birilerini taklit etmeyi arge-milli sistem olarak algılama problemi var. çoğunlukla da bu taklit hep devam ediyor, yani bir projede bir kısım yabancılardan alındıysa aynı alanda yapılan bir sonraki projede yine dışarıdan destek alınıyor ve bu duruma çokça örnek var. o yüzden koreden, italyan moda endüstürisinden taklit ve markalaşmaya örnekler vermeyin boşuna.

ayrıca bu millileşme takıntısı nedir anlamıyorum? mesela asm komutları dil öyle seçildi diye değil, kaynağı orası olduğu için ingilizce. türkçeye çevirirsen kopyalamış olursun, dünyada kabul görmek ve domestik kalır. günün birinde kendi dilimizi yazarsak ve bu dünyada kabul görürse ancak o zaman olur. bu işi duran leblebici yıllardır yapıyor ama piyasaya etkisi ne derecede ortada. böyle teklite zaman harcamak yerine özgün geliştirmeye çalışsak belki ilerlerdik.

kısaca bu iş taklittir ve taklit sizi ilerletmez, en iyi ihtimalle faz farkını korursunuz.

+500
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

salih18200

Sizin dediğinize göre apple da taklit ürünler üretiyor. Sonuçta oda hazır işlemciler, componentler vs. kullanıyor. Ama dünyanın en büyük şirketlerinden birisi ve şuan kendi teknolojisini üretecek durumda. Ürün üretmekle buluş yapmak arasında fark var. Biz belki buluş yapamayız ama en azından kendi kullanacağımız ürünleri kendimiz üretecek seviyeye geldiğimiz zaman devamında kendi buluşlarımızıda yapacak seviyeye ve bunları dünyaya pazarlama noktasına gelebiliriz. Kim ne üretiyorsa üretsin kendi adıma bir teşşekkürü ve sırt sıvazlamasını çok görmem. Bu ürünü geliştiren ekibede ayrıca teşşekkür ederim.

ayhani

Sorun bence POYRAZI'ın iyi ve kötü olması değil. Bence sorun ülkemizdeki bu istemezük tayfası. Ne yapılsa muhalefet, yerli uydunun yapıldığı haberi geçen forumda adam; "işlemciyi senmi yaptın direnci senmi yaptın" diye eleştiriyor.
Evet poyraz belki raspinin bir takliti olabilir.
Yerli helikopterimiz ATAK italyan helikopterinin geliştirilmişi, altay tankı kore malı bir tankın geliştirilmişi, hurküşta kore malı bir uçağın geliştirilmişidir.
Hiçbiri %100 yerli değil.
Ama unutmayalımki bundan 10-15 yıl önce bunları yapmayı değil hayal etmeyi bile bırakmıştık.
Onun için ben derimki bırakın birileri hayal etsin, birşeyler yapmaya çalışsın belki ilerde ar-gesinide yapıp güzel ürünler ortaya çıkar. Yeterki istemezükler gölge etmesin.
NOT: Mercedesin renodan motor aldığı şu alemde hala işlemciyi senmi yaptın demek abes bence(bir gün işlemcide yaparız inşallah)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

LukeSkywalker

Kendi alanında bence çok iyi bir ürün.

erhanmete

Alıntı yapılan: ayhani - 23 Şubat 2015, 14:54:44
Sorun bence POYRAZI'ın iyi ve kötü olması değil. Bence sorun ülkemizdeki bu istemezük tayfası. Ne yapılsa muhalefet, yerli uydunun yapıldığı haberi geçen forumda adam; "işlemciyi senmi yaptın direnci senmi yaptın" diye eleştiriyor.
Evet poyraz belki raspinin bir takliti olabilir.
Yerli helikopterimiz ATAK italyan helikopterinin geliştirilmişi, altay tankı kore malı bir tankın geliştirilmişi, hurküşta kore malı bir uçağın geliştirilmişidir.
Hiçbiri %100 yerli değil.
Ama unutmayalımki bundan 10-15 yıl önce bunları yapmayı değil hayal etmeyi bile bırakmıştık.
Onun için ben derimki bırakın birileri hayal etsin, birşeyler yapmaya çalışsın belki ilerde ar-gesinide yapıp güzel ürünler ortaya çıkar. Yeterki istemezükler gölge etmesin.
NOT: Mercedesin renodan motor aldığı şu alemde hala işlemciyi senmi yaptın demek abes bence(bir gün işlemcide yaparız inşallah)

+500

LukeSkywalker

Bizim gibi bir forum da destek olacağına köstek oluyorsa böyle gelişmelere, bizden bir cacık olmaz.

hgs

Alıntı Yap
2012 yılından beri gömülü sistemler üzerine çalışan Bilims ekibi, Türkiye'nin ilk "tek kartta bilgisayar" ürününü geliştirdi. Buna ayrıca gömülü sistemler adı da veriliyor. Çünkü bir kart üzerinde bilgisayarda olan her birimi bulabiliyorsunuz.

Bu bir yalandır. Bunu shift delete uydurduysa biraz poh pohlamışlar. Kendileri uydurduysa net olarak yalan söylemekteler.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 23 Şubat 2015, 15:37:36
Bizim gibi bir forum da destek olacağına köstek oluyorsa böyle gelişmelere, bizden bir cacık olmaz.
Bu forumda yıllar önce zaten sbc yapıldı. Hemde donanım olarak özgündü. Üzerinde linuxda koşturuldu. Bir mililik var olacak ise o karta atfedilebilir. Her şeyi açık idi, vs..

Sonra oturup o kolları budadık. Neymiş picproje  yazısı hiç bir yerinde yazılmamış mış mış.. Garip işler.Küçük kafaların küçük ihtirasları. O konuyu deşmek derdinde değilim. Durumumuzu özetlemek için yazdım. Bizden bir cacık olmayacağı kesin, çünkü bugünde türk kafası aynı düz kalıplar içerisinde çalışmakta.

Bu poyrazdan bir şey çıkmaz. Bir takım ticari ihtiyaçlar var. Bu tip iş için geniş kaynaklara ihtiyaç duyulmakta. 1-2 tane geliştirici ile başarıya ulaştırılabilecek meseleler değil bunlar.

ground

Alıntı yapılan: hgs - 23 Şubat 2015, 16:03:29
Bu bir yalandır. Bunu shift delete uydurduysa biraz poh pohlamışlar. Kendileri uydurduysa net olarak yalan söylemekteler.
Bu forumda yıllar önce zaten sbc yapıldı. Hemde donanım olarak özgündü. Üzerinde linuxda koşturuldu. Bir mililik var olacak ise o karta atfedilebilir. Her şeyi açık idi, vs..

Sonra oturup o kolları budadık. Neymiş picproje  yazısı hiç bir yerinde yazılmamış mış mış.. Garip işler.Küçük kafaların küçük ihtirasları. O konuyu deşmek derdinde değilim. Durumumuzu özetlemek için yazdım. Bizden bir cacık olmayacağı kesin, çünkü bugünde türk kafası aynı düz kalıplar içerisinde çalışmakta.

Bu poyrazdan bir şey çıkmaz. Bir takım ticari ihtiyaçlar var. Bu tip iş için geniş kaynaklara ihtiyaç duyulmakta. 1-2 tane geliştirici ile başarıya ulaştırılabilecek meseleler değil bunlar.

Hocam kendi kafanı kendine sakla.. Ne kadarını biliyorsun işin neresinde varsın bilmiyorum.. Foruma yapılan bize yapılan saygısızlıklara tahammülümüz yok artık. Burada ticari bir şey yapmıyoruz hiçbir konuda herhangi  bir menfaatimiz yok. Bunu kaprisle -ihtirasla adlandıra bilirsin. Kimsenin bizi anlamasını da beklemiyorum. Foruma karşı aidiyet duygusu hisseden bizlere uymayan bir konu olduğu için o girişimden uzaklaştık.  O proje farklı bir yerde devam etti inşallah öğrenenler olmuştur. Ama bizim projemiz değildir. Nokta.

Poyraz gibi bir projenin önemi bu ürüne has değildir. Bu ürün gibi ürünlerin çıkması bir arge ihtiyacı yaratacaktır. Benzer ürünler hatta ticari anlamda daha güçlü ürünler çıkarma yarışı başlayacaktır. Ancak bu sayede olay gelişebilir.

Ağız burun kıvıranları anlamıyorum. Yapılan her ürün bir değerdir. Bu değerlerin artması lazım. İster ticari proje olsun ister milli bir proje olsun bu çalışmalara saygımız sonsuz.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

berat23

apple ciddi cihazlar üreten TİCARİ bir kuruluş.öncelikli amaçları kar etmek, %100 usa malı, millileştirdik god blees america vs. gibi bir söylem ve iddiaları da yok. yinede apple birçok patent sahibi ve gerçek ar-ge işlerine bütçe ayırıyor. kıytırık bir sbc ile apple kıyaslaması çok abes.

şimdi atak demişsiniz damardan girdiniz. aslında atak, hürkuş vs. bunlar öncüler. yani günahları afedilebilir bir derece. madem atak dendi şu bilinsin. zamanında cobra'lara dışarıdan yaptırılan ew donanımları neden hala ülkemizde denenmiyor da anlı şanlı şirketler hala aynı dış kaynaktan sistemi alıp atakta kullanıyor bunu sorgulamak lazım. konuyu kısaca böyle özetleyebilirim. o yüzden bana kimse bu ilktir sonra kendimiz yaparız falan demesin. ayrıca yinede atak kısmen fikri mülkiyetinin bize ait olması ve ihtiyacı doldumasıyla da kabul edilebilir. aslında çok konuşasım var ama neyse bu kadar kalsın.

ayrıca benim işlemcisi yerli olsun, motoru yerli olsun takıntım yok. ticarette böyle birşey yok, hangisi uygunsa onu kullanırsın gerek maliyet gerek kalite açısından. ürettiğin sistemin fikri mülkiyeti sende ve istediğin gibi tasarruf hakkına sahipsen sorun yok. ama bu durum silahlı külahlı sistemlerde değişebilir. mesela atak dedik, atakta kullanılan bir komponentin üreticisi der ki bu ürünü yalnız kendi ülkende kullanbilirsin dışarıya da satamazsın, ve bu gibi sözleşmeler oluyor(komplo teorisi falan değil). o zaman o ürüne ben milli falan diyemem.

kendimi tutamıyorum, 10-15 denmiş, 10-15 yıldır geliştirilen, son 5 yılını yerde geçiren anka'ya bakın mesela. bu yıllar içinde diğer ülkeler neler yapmış, biz ne yapmışız bir bakın sonra anka'ya gaz verirsiniz.

özetle bu milli soslu taklitçilikten vazgeçip özgün yeni alanlara yönelmeliyiz. ülkemizde her yapılan taklit işe de hindistan ineği muamelesi yapmaktan da artık vazgeçilsin. mesela bilkentte GaN transistör için bir proje yapıldı ama vatandaş öyle sulandırdı ki sormayın. yok işlemci fabrikasıymış, intelle başedemezmiş vs. vs. ciddi arge buydu ama anlaşılamadı.

Gökhan BEKEN

Ortaya bir ürün çıkarmışlar veya çıkartacaklar, desteklemek zorunda değilsiniz ancak neden ket vuruyorsunuz?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Recep METE

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 23 Şubat 2015, 15:37:36

+1000
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ohacagatay

heycan verici, heycanla bekliyorum umarım OHW olur
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

z

"Bir işi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar" imiş...
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Apple firmasının nerede nasıl kurulduğunu, microsoftun nasıl başladığını, vb. duyup bilip "bu işler olmaz" demek çok saçma. Hiç bir iş olmaz deyince olmaz veya olur deyince olur. Bir iş olur veya olmaz bunu zaman gösterir. Şimdiden ahkam kesmek saçma. Olmaz denilen nice iş olur, olur denilen nice iş olmaz. Olmaz demek için pek çok bahane ve sebep üretilebilir, ama olur diyebilmek için adım atmak gerekir.

Ben bir işe başlayacağım zaman etrafımdakilerin yorumlarını dinlerim ama negatif eleştirileri kâle almam. Yapıcı eleştiriler başım gözüm üstüne ama negatif yorumlar kenarda dursun.