turkiyeden raspberrypi rakibi poyraz

Başlatan drmp, 21 Şubat 2015, 10:28:56

trinity

Benim karşı olduğum nokta italyan alt yapısıyla yapılan helikopteri, kore alt yapısıyla yapılan tankı, %100 yerli diye televizyonlarda tanıtıp halkın gözü boyanması. Bu şekilde projeleri millilikten çıkartıp belli amaca yöneltmiş oluyorsunuz. Bu %100 yerli sözü ve siyaset karışmasaydı, bence bu projeler halkın her kesimi tarafından daha çok benimsenirdi.

Tesla.25

Temel matematik bilinmeden, ileri seviye matematikte bilinmez.

Yani, bu gibi küçük işleri yapmadan, büyük işleri yapamazsınız zaten. INTEL 'e bile kafa tutacak işlemci geliştirmek istiyorsan, çok çok basit bir mikroişlemci geliştirirsin. Pat diye INTEL 'den bile güçlü işlemciler üretemezsiniz ki.

Küçük işlerden edinilen tecrübeler ve bilgiler, yığılır büyük işlere dönüşür.

Haa ama şunu söyliyim, çıkıp da "ilk milli hede", "ilk yerli hede", "%100 yerli hede" derlerse, yeminlen almam, alana da engel olurum.
Amerikan şirketlerinde bile bu mantık yok.

papsukkal

Çocukluğumdan beri "bu memleket adam olmaz" lafını duyarim. Gördüğüm ve okuduğum gene aynı. Skoda da bilmem nerede üretilmesine rağmen wv nin ürünü ve kimse buna itiraz etmiyor. Önemli olan direncin yaha pin headerin nerede üretildiği değil nihayi ürünün arkasındaki beyindir. Bence bu memleket adam olur. Ama bunu bizim istememiz gerek. Bırakın samsungun direncini kullanalım. (I phone daki direncleri apple kendisi mi uretiyor?)(hatta iphone islemci icin samsung ile anlasmaya çalışıyorlardı gecen senelerde. Sonucu takip etmedimdi. Bu durum iphone u kore mali yapmaz).

engerex

İşlemci Samsung Exynos 4 çekirdek.

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar amatörlüğüme ve bilgi eksikliğime verin.Birşey sormak istiyorum.Bu elemanları temin eden herkes baskı devreyi de yaptırıp monte etse iş bitiyor mu yoksa içine çalışabilmesi için bir yazılım falan gerekiyor mu?(işletim sistemini kastetmiyorum).Teşekkürler.
Amatör

Tagli

kudretuzuner hocam, işletim sistemi haricince birkaç katman da bootloader gerekir. Sisteme göre değişebilir ama galiba 3 tane oluyor. Bir tanesi çipin içinde, bunu biz görmüyoruz. Ondan sonra x-loader diye bir şey geliyor (BeagleBone'da MLO diye geçiyor) ve son olarak da u-boot diye bir bootloader çalışıyor. u-boot ise işletim sistemini yükleme işini yerine getirdikten sonra ölüyor. Bu yazılımlar kullanılan işlemci ve karta göre modifiye ediliyor. Bu işi işlemci üreticisi kendisi yapıyor galiba. Hatta bazen o işlemci için özel kernel de çıkarabiliyorlar.

ohacagatay, konu hakkında bilgim yok, sadece tahminlerime göre yorum yapıyorum: Bunlar muhtemelen ufak bir Ar-Ge firması ve haliyle bu işten para kazanmaya ihtiyaçları var. Başlangıçta donanım tasarımlarını açacaklarına pek ihtimal vermiyorum. Bir miktar kart satıp bellerini doğrultmaları gerekir öncelikle.
Gökçe Tağlıoğlu

FxDev

Normal alımda 16Mhz 8k UART/SPI/ADC/I2C/EEPROM barındıran bir işlemciyi 0.15~0.25$ mertebelerine satıyorlar. Arkasında kocaman doküman desteği, örnekler, kullanıcılar, sağlam bir yapı. Gerçek başarı budur.
Bu noktaya gelindiğinde ister milli densin ister mehmet ben kullanırım.

Rasperry Pi'nin aynısını 35$ değil 10$'a yapsınlar yine başarıdır.
Bundan ötesi kuru laf kalabalığı.

Ülkeye, millete faydasından bahsedilmiş. Sorarım bu görüşü savunanlara; açık kaynak kodlarını gördünüz mü projenin, şemasını, PCB'sini, github'a koyulmuş mu!? Bana ne faydası dokundu; neyin millisinden bahsediliyor anlamam. Elin Amerikalının hem daha ucuz, hem kapı gibi destek, hem açık kod, hem milyonlarca kullanıcının geri beslemeleri ile gelişen kartının yerine neden her şeyi kapalı kutu, arkasında desteği olmayan, kullanıcı sayısının az olduğu, yarın ne olacağı belli olmayan, desteğinin yetersiz olduğu ve daha pahalı bir sistemi kabulleneyim. Sırf milli diye cebimden 3 kuruş fazla çıkaramam, itibarımı böyle bir sisteme emanet edemem, kimse kusura bakmasın.

Bizler öğrenci değiliz, kimse de hobi projesiyle uğraşmıyor.

Bu yapının buradaki yok sen haklısın yok ben haklıyımdan öte katkısı yoktur!

Gelelim millileşme meselesine; buradaki çoğu kişi, sizler aşağıladığınız için Türkiye'de bir şey gelişmiyor diyorsunuz; gelişme adım adım olur. Bugün üretilmesi en kolay ve en çok kullanılan ürünlerin başında Elektrolit Kapasiteler gelir. Hem kolay üretilir, hem de kilolarca kullanılır bir devrede. Bugün dünyanın en ünlü kapasitör firmalarına gidip, yılda 1k kullanacağız ama boyu şu eni şu oldu dediğinizde bile üretip veriyor adamlar. Onun için önce buradan girmeli olaya. Aishi kapasitör, Alpha and Omega yarıiletken firmalarına bir bakın. Bu Çinli kardeşler piyasayı nasıl çalkalandırdılar, nasıl yarıiletken fiyatlarının oynamasında rol üstlendiler. Neden!? Çünkü adamlar kaliteli şeyin ucuza yapılacağını gösterdiler, büyük oyuncular da o mertebeye geliverdi. Bu senaryo Türkiye'nin hedef alması gereken senaryodur bence.

Yoksa işlemci yapalım, board yapalım bu işler bitmiştir. Adamlar normal işlemcileri 40-30nm seviyelerine getirdiler. ARM standartı var artık! Power mosfetlerin boyutları inanılmaz ufaldı son yıllarda.

Bu noktada geç kalındığını ve 50 yıl önce bu işe girilmesi gerektiğini söylediğim anda ise hemen siyasi yorumlar ardı arkasına gelecek. Onun için hiç bu konuya girmiyorum, gelişimime hiç bir faydası yok!

Buradaki arkadaşlar, imkanları olanlar, bir gün Almanya'da düzenlenen Electronica fuarına gidin. Türkiye'deki sözüm ona (büyük) fuarlarının fasa fiso olduğunu görürsünüz. (Kişisel olarak bu yüzden Türkiye'de fuar gezmem, gereksiz görürüm!) Electronic'a ya gittiğinizde ya da internet sitesini ziyaret ettiğinizde büyük oyuncuların neler yapabileceklerini gördüğünüzde bu işin çoktan bittiğini acı acı anlarsınız.

Üretim tarafını hiç söylemiyorum bile, bu kartı hadi deyip 1000 adet üretecek adam zor bulunur. Yapılırsa bile başarıdır! Çünkü anladığım kadarıyla üretim bilgileri gerçekten zayıf.

Bilgisizliğimden eleştirmiyorum bu sistemi, aksine üretim bandını gün be gün takip ettiğimden eleştiriyorum, ayrıca benim verdiğim vergilerle bu sistemin finansmanı sağlandığı için eleştirmeye de hak görüyorum kendimde.

Sonuç olarak sistem şudur: Kişisel tatmin, reklam ve başındaki adamın cebine ekstra para.

Tartışma bu noktadan sonra devam edebilir, bu sizin değerli zamanınızdan çalarken, adamların da güzelce reklamını yapmış olursunuz.

Herkese "millileşme" yolunda başarılar!
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Merak ediyorum FxDev

Türkiye'ye faydalı hangi işleri yapıyorsun?

Ve gene merak ediyorum; Yabancı ürünleri değil de çalıştığın firma için tasarladığın ürünleri seçmemiz için hangi sebepler var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhani

Alıntı yapılan: papsukkal - 23 Şubat 2015, 22:14:33
Skoda da bilmem nerede üretilmesine rağmen wv nin ürünü ve kimse buna itiraz etmiyor.

Şkoda deyince dayanadım paylaşayım. Bilmeyenler için karşınızda yeni superb. Konuyu dağıttım ama kusura bakmayın.

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

FxDev

@z: Yaşadığım şehre gelirseniz göstermek isterim yaptığım işleri. Faydalı mı değil mi buna ben karar veremem, sizler karar verirsiniz.
Yine aynı şekilde Türkiye ve Dünya'daki bazı büyük oyuncuların neden çalıştığım firmayı tercih ettiğini de görürsünüz.
Hatta bir çok üretim bandını da canlı canlı görürsünüz. Gezdirmek isterim.

Firmamız dünya devi falan değil, hatta Türkiye devi de sayılmaz fakat;
Şimdi ben size sorayım; yıllık milyon adetler üzerinde hiç üretim yaptınız mı? Böyle bir organizasyonun içinde bulundunuz mu? Komplikasyonlarını öngördünüz mü? Türkiye'deki tedarikçilerle yüz yüze görüştünüz kora kor tartıştınız mı? 52/26/42 hafta teslim süreleri diye bir şey işittiniz mi hiç?

Burada da vardır böyle organizasyonlar içerisinde olanlar, söylediklerim tanıdık gelecektir.

Gelirseniz, bir gün bunlardan da bahsetmek isterim. Ve emin olun alaturka esnaf muamelesi yapmam size.

Teklifim buradaki arkadaşlara da geçerlidir. Mesleğinde ciddi bir adım atmak isteyen herkesi beklerim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Yani bir Türk isterse Türkiye'de güzel şeyler yapabiliyor diyorsun.

Ben de aynısını diyorum. Türkiye'de de güzel şeyler yapılabiliyor. Burada bahse konu kart da güzel bir çalışma. Ancak bu işi yapan arkadaşların arkasında güçlü para babası patronlar yok. Buna rağmen böyle bir işe el atmaları son derece güzel bir olay.

Çalıştığın firma olmasaydı bahsettiğin üretim bandlarındakine benzer ürünleri tek başına yapabilecekmiydin? Hiç sanmıyorum.

Bahse konu özelliklerdeki bir kartı tasarlamak ona işletim sistemi yüklemeye izin verecek kadar sürücülerini yazmak her baba yiğidin yiyeceği yoğurt değil.

TI - NXP vs böyle bir kart yapsa üzerinde durmam ama maaşlı 3 - 5 gencin geliştirme yatırımlarını üstlenip bu ürünü prototip olarak çıkartmaları küçümsenecek bir olay değil.

M3 hatta M0 çipe kod yazmak için soru soran adamların böyle bir karta dil uzatmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tamam atla deve değil ama yapılan iş kedi köpek de değil.

ayhani

Bence hem z, hem de Fxdev ikinizde bu forumaki en donanımlı kişilerdensiniz. Ben Fxdev'in bazı eleştirdiği noktalara katılıyorum ama şuda bir gerçekki bu forum dahil belli bir istemezük tayfası var. Her yapılana muhalefet. Sanki kendi o esnada uzay mekiği tasarlıyor. Bir kendini beğenmişlik, hoca sen ne yaptın desen tık yok.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Bizim milletimiz bizden birilerinin bir şey yapmasını çekemiyor.

Bizim kibrit çöpünü yapmaya ihtiyacımız var. Marş motoru yapmaya ihtiyacımız var. Ne bileyim matkap ucu yapmaya ihtiyacımız var. Nitekim birileri yapıp para da kazanıyor ve üretimin ülkemize faydası da oluyor.

Bu kartı yapmaları da güzel bir şey. 3 - 5 kişi ile ancak bu kadar olur. Zamanla dokümanları da siteleri de olur.

Bir şeyler yapmak dikenli bahçede yürümeye benzer. Teknik olarak pek çok sorunla başetmeleri gerekirken adamların ayaklarına dolaşan dikenlerden olmamak lazım.

Böyle bir kartı çinliden 50$'a satın alabilirken bu arkadaşların 100$'a mal etmeleri aslında büyük sorun değil.

Yüksek adetli işler yapmayacaksanız bu kartla 1000$ lık bir cihaz yapabilirsiniz ve sadece fazladan 50$ zarar edersiniz.

CoşkuN

Alıntı yapılan: z - 24 Şubat 2015, 01:08:40
Bizim milletimiz bizden birilerinin bir şey yapmasını çekemiyor.
En büyük sorunumuz

hgs

Alıntı yapılan: z - 24 Şubat 2015, 01:08:40
Yüksek adetli işler yapmayacaksanız bu kartla 1000$ lık bir cihaz yapabilirsiniz ve sadece fazladan 50$ zarar edersiniz.

Bu tip bir tercihle hiç karşılaşmadım. Yarı fiyatına satsanız dahi büyük şüphe ve güven sorunları, hatta genellikle tercih edilmeme ile karşılaşıyor yerli firmalar.

mesaj birleştirme:: 24 Şubat 2015, 08:34:27