16f877 osilatör hatası

Başlatan emrah42, 25 Şubat 2015, 17:04:55

emrah42

Alıntı yapılan: ayhani - 28 Şubat 2015, 19:16:47
Hadi geçmiş olsun ☺

teşekkürler şimdiki sorun 16f877 portlardan birine loadsel okuta bilirmiyim ??? birde plc haberleştire bilirmiyim

ayhani

Alıntı yapılan: emrah42 - 01 Mart 2015, 08:16:02
teşekkürler şimdiki sorun 16f877 portlardan birine loadsel okuta bilirmiyim ??? birde plc haberleştire bilirmiyim

LCD'yi yapmak size bayağı güven vermiş :).

Evet plc  ile haberleşebilirsin bunun için flowcode 6 indir kur 1 ay ücretsiz. Flowcode 6'da COMMs başlığında MODBUS elemanları var.

Loadceli zaten adc ile kolayca okursunuz.

Yalnız lehimlere dikkat  ;)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

emrah42

Alıntı yapılan: ayhani - 01 Mart 2015, 12:50:15
LCD'yi yapmak size bayağı güven vermiş :).

Evet plc  ile haberleşebilirsin bunun için flowcode 6 indir kur 1 ay ücretsiz. Flowcode 6'da COMMs başlığında MODBUS elemanları var.

Loadceli zaten adc ile kolayca okursunuz.

Yalnız lehimlere dikkat  ;)
lcd çalıştırınca baya bir güven geldi:) flowcode 6 indirdim ama direk şifre istiyor :) flowcode 5 ile yapılamazmı ?? yada 6 için bir link vere bilirmisiniz :)

Sercan44

16f877A ile daha önce yaptığım bir çalışmada Loadcell okumuştum. Fakat 16f877A nın dahili Analog Digital Converter (Adc) modülü 10bit buda 2^10=1024 step (adım) aralığı yaparki, 5v/1024=4.88mV algılayabileceği en alt seviye gerilim değeridir. Loadcell'lerin çıkış gerilimleri tam yükte bile genellikle bu değerin altında kalıyor, Picin referans gerilimini 5volt yerine 3v'a çekmek bile yeterli gelmiyor. Bu yüzden Loadcell çıkış gerilimi yüksek değilse doğrudan okumak zor; İna122 gibi hazır  instrumentation Amplifier opamp ile kuvvetlendirme yapmak daha sonra Adc ile okumak etkili bir çözüm oluyor. İyi çalışmalar dilerim.
Sercan TÜRKER

ayhani

Alıntı yapılan: emrah42 - 01 Mart 2015, 13:14:36
lcd çalıştırınca baya bir güven geldi:) flowcode 6 indirdim ama direk şifre istiyor :) flowcode 5 ile yapılamazmı ?? yada 6 için bir link vere bilirmisiniz :)

Hocam altıyı indirdiğinizde mail ile kayıt olunca 1 ay süre ile ful kullanabilirsiniz. Onun dışında bildiğim kürek vs yok.

Flowcode 5 ile rs232 ile haberleşebilirsin. Yalnız ben yapmadım bayağı uğraşman lazım gibi.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

emrah42

Alıntı yapılan: Sercan44 - 01 Mart 2015, 14:32:37
16f877A ile daha önce yaptığım bir çalışmada Loadcell okumuştum. Fakat 16f877A nın dahili Analog Digital Converter (Adc) modülü 10bit buda 2^10=1024 step (adım) aralığı yaparki, 5v/1024=4.88mV algılayabileceği en alt seviye gerilim değeridir. Loadcell'lerin çıkış gerilimleri tam yükte bile genellikle bu değerin altında kalıyor, Picin referans gerilimini 5volt yerine 3v'a çekmek bile yeterli gelmiyor. Bu yüzden Loadcell çıkış gerilimi yüksek değilse doğrudan okumak zor; İna122 gibi hazır  instrumentation Amplifier opamp ile kuvvetlendirme yapmak daha sonra Adc ile okumak etkili bir çözüm oluyor. İyi çalışmalar dilerim.
yapmış olduğunuz proğram varmı elinizde hocam

emrah42

şimdiki sorun adc okutma port a 2  nolu ucunadan adc okutmaya çalışıyorum loadsele bagladıgım anda 510 olarak okuyor sıkıntı portun ucu boşken ölcüm yaptığımda 1,5 volt vat bu normalmi ??

emrah42

yadımcı olacak kimse yok mu ???

RaMu

Önce potansiyometre kullanarak adc denemelerini yapmalısın bence.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

emrah42

opamp ın 4 ve 7 nolu uçlarından 12 volt + ve - olarak giriş yapıyorum 4 nolu uç -12 volt 7 nolu uç ise +12 volt fakat 6 nolu uçdan direk 12 volt çıkıyor akabinde 1 ve 5 nolu uçlara 10 k tirimpot bağlıyor sıfırlamak için hiç bir faydası olmuyor  acil yarım gerek  :(

emrah42

Alıntı yapılan: RaMu - 03 Mart 2015, 18:52:47
Önce potansiyometre kullanarak adc denemelerini yapmalısın bence.
potansiyo metreyle adc okutuyorum onda sıkıntı yok sorun opampı doğru çalıştıramıyorum

emrah42

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr