Ynt: stm32f407 ayarinda arm micrcontroller

Başlatan Karamel, 11 Mart 2015, 23:25:05

CLR

5 tanesi 6.59$, ben bulduğum linki attım araştırmadım 1 tane 1,3$'a geliyor daha ucuz istiyorsan

10 tanesi 5,5$, tanesi 0,5$'a geliyor, daha ucuza da dac bulamazsın
http://www.aliexpress.com/store/product/CS4344-CZZ-CS4344-4344-Maun-CIRRUS-Encapulation-MSOP10-New-and-Good/1088390_1907829482.html

Kullanmak istemiyorsan 12bit yapabilirsin, başka zaman 16bit veya 24bit yapabilirsin
Knowledge and Experience are Power

Karamel

hocam verdiginiz linktekiler ucuzmus gayet. birde datasheetini inceledim aletin. icersinde left and right dac var. yani bir entegre ile stereo surme isi yapilabilir.

simdi aklima takilanlar sunlar.

-12 bit ile yapilabilir demissiniz? bunu nasil yapabilirim? benim ilk aklima 16 bitlik degerleri okuyup bunu 16 ya bolerek 12 bit e sIkIstirma yapabilirim? (16 bit max 65536 deger aliyor. 12 bit ise 4096)

- internette pwm cikisina kondansator ve direnc baglayarak analog voltage elde ettiklerini gormustum. bu yontemle 16 bit cozunurlukte degistirebilecegim cikis voltage i elde edemezmiyim?

- diyelimki yukaridaki iki sorumun cevabida tatmin edici degil. oyleyse bu entegreyi kullanmam lazim. anladigima gore entegrenin icersi shift register gibi. bunu microcontroller ile yazilimsal olarak surmem gerekir? bunu kontrol edebilecek bir donanim yok cunki? dac ve pwm i bir code satirinda degistiriyoruz. ilgili registerina yeni degerini yaziyoruz vede set oluyorlar?

CLR

Alıntı yapılan: Karamel - 13 Mart 2015, 17:28:52
hocam verdiginiz linktekiler ucuzmus gayet. birde datasheetini inceledim aletin. icersinde left and right dac var. yani bir entegre ile stereo surme isi yapilabilir.

simdi aklima takilanlar sunlar.

-12 bit ile yapilabilir demissiniz? bunu nasil yapabilirim? benim ilk aklima 16 bitlik degerleri okuyup bunu 16 ya bolerek 12 bit e sIkIstirma yapabilirim? (16 bit max 65536 deger aliyor. 12 bit ise 4096)

- internette pwm cikisina kondansator ve direnc baglayarak analog voltage elde ettiklerini gormustum. bu yontemle 16 bit cozunurlukte degistirebilecegim cikis voltage i elde edemezmiyim?

- diyelimki yukaridaki iki sorumun cevabida tatmin edici değil. oyleyse bu entegreyi kullanmam lazim. anladigima gore entegrenin icersi shift register gibi. bunu microcontroller ile yazilimsal olarak surmem gerekir? bunu kontrol edebilecek bir donanim yok cunki? dac ve pwm i bir code satirinda degistiriyoruz. ilgili registerina yeni degerini yaziyoruz vede set oluyorlar?

Aynen 16biti 16'ya bölüp 12 bit yapabilirsin.

Evet direnç kondansatörle voltaja çevirip sonra onların çıkışını bir ses amplifier'a girmen gerekiyor. Veya line in girişi olan bir bis ses çalara , mp3 çalar, walkman, pc'ye vs girebilirsin veya bir amplifier yapıpta kullanabilirsin. 
12bit'e çevirirsen analog çıkışında ona göre biraz değişir tabii ki.

Donanım var, I2S diye araştırman gerekiyor, F103 serisinde de var.
Knowledge and Experience are Power