Microchip MCP3911

Başlatan elektronikDelisi, 20 Mart 2015, 23:54:07

Voltajcı

SPI ile read edebilmek için, Pic tarafından göndermem gereken veri bu resimde gösterildiği gibi detaylarıda aşağıda ki linkte bulunan datasheet' de ki gibi.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20002286C.pdf

Yaz_MCP3911_Register (0x09,B10000000);                      // datasheet :  0x09 GAIN 8 R/W Gain and Boost Configuration Register
Yaz_MCP3911_16bitRegister (0x0C, B00111010,B00000000);     // datasheet :  0x0C CONFIG 16 R/W Configuration Register
Yaz_MCP3911_16bitRegister (0x0A, B11011111,B10111000);   // datasheet :  0x0A STATUSCOM 16 R/W Status and Communication Register

Ben yukarı da ki gibi Pic SDO dan yolluyorum fakat, bu veriler doğru olmadığından sanırım, Pic SDI dan okuma yapamıyorum.
Sizce yanlış yaptığım nokta neresi ?

frederic

Hocam ben sizin yerinizde olsam şu boardı alırdım http://www.microchip.com/DevelopmentTools/ProductDetails.aspx?PartNO=adm00398

Bunu satın aldığınızda microchipin example kodları ile çalışan bir sisteminiz olur hiç olmazsa.

mesaj birleştirme:: 08 Ekim 2016, 23:02:08

Sizin sayenizde bende ilgi duymaya başladım bu işe.

Voltajcı

Alıntı yapılan: frederic - 08 Ekim 2016, 23:01:28
Hocam ben sizin yerinizde olsam şu boardı alırdım http://www.microchip.com/DevelopmentTools/ProductDetails.aspx?PartNO=adm00398

Bunu satın aldığınızda microchipin example kodları ile çalışan bir sisteminiz olur hiç olmazsa.

mesaj birleştirme:: 09 Ekim 2016, 13:02:08

Sizin sayenizde bende ilgi duymaya başladım bu işe.

@frederic hocam aslında kendim yapsam daha hoş olacak biraz da hırs yaptım o yüzden hazır board u almak isteyemiyorum :)
Aslında mantık çok zor değil, Pic den yazma baytını gönderiyorum, MCP3911 in de bana buna bağlı verileri SDO dan vermesi lazım. Ama gelen bir veri olamadı hala. Bakıyoruz bakalım denemelere devam.

Bence ilginizi çektiği kadar var. Bir entegrenin bu kadar şeyi ölçüyor olması gerçekten muhim iş. Gelişme olursa haberdar ederseniz memnun olurum.

Başarılar ;)

frederic

@Voltajcı

Hocam boardı aldığınızda aslında yine kendiniz yapmış olacaksınız, işin matığını öğrenip kodu sil baştan sıfırdan yazarsınız. Yoksa gereğinde fazla emek veriliyor ve işin bitiş süresi uzuyor.

Aslında bu chipin daha basit bir türevi varmı onada bakmak lazım. Mesela true rms olarak ac akım ve gerilim ölçen bir entegre olsa iş tamamdır. Kendimiz de faz açısını ölçer, aktif-reaktif vs. kolayca hesaplarız.

Voltajcı

@frederic
Board' un schematic' in den faydalanarak devreyi kurdum aslında, yazılım kısmını çözmeye çalııyorum. Basit bir SPI haberleşme mantığı var aslında fakat, nanosaniye mertebesinde veri transferlerini tam olarak uyumlu şekilde çalıştıramadığımdan çözemiyorum diye düşünüyorum.

Bu entegrenin daha basiti bunun 1 kanallı olanı, bu da 2 kanallı zaten :) çok bir fark yok aslında.. 8 kanala kadarda gidiyor diye biliyorum :)

skara1214

Alıntı yapılan: Voltajcı - 14 Ekim 2016, 18:25:16
Basit bir SPI haberleşme mantığı var aslında fakat, nanosaniye mertebesinde veri transferlerini tam olarak uyumlu şekilde çalıştıramadığımdan çözemiyorum diye düşünüyorum.
hocam ns seviyesindeki haberleşmeyle sen ilgilenmiyorsun direk işlemci ilgileniyor. Sen master olduğun için sen clku hangi hızla verirsen o hızla iletişim olur. Başka bir sıkıntı olmasın?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Voltajcı

Alıntı yapılan: skara1214 - 14 Ekim 2016, 18:56:03
hocam ns seviyesindeki haberleşmeyle sen ilgilenmiyorsun direk işlemci ilgileniyor. Sen master olduğun için sen clku hangi hızla verirsen o hızla iletişim olur. Başka bir sıkıntı olmasın?

Clock veriyorum öncelikle register ayarlarını yapmak için bir kaç veri gönderiyorum clock ile beraber. Ardından okumak istediğim bilgiyi Spi.Read ile okumak isterken doğru düzgün veri alamıyorum.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20002286C.pdf buradan inceleyebilirsiniz @skara1214

Voltajcı

Erol YILMAZ

MCP3911 yi kullanabildiniz mi ?

Aslında 24 bit çözünürlük ve Dahili REF vs için gayet ekonomik bi fiyatı var.

Yüksek çözünürlüklü True RMS bir Voltmetre/Ampermetre için muhteşem görünüyor...

kantirici

Bu çip genelde elektrik sayaçlarında kullanılıyor. Hassas bir ölçüm için hassas bir kalibrasyon şart. Aksi taktirde default değerlerle çok kötü sonuç alınır.