Elektrik kesintisi - Çaresizlik

Başlatan z, 01 Nisan 2015, 08:17:13

hgs

Elektrik sisteminde uzun süreli ve geniş çaplı arıza oluşmaması verdiğiniz vergilerin gereğidir. Bunu yapamayanların hesap vermesi gerekir. En alttan en üst kademeye kadar hesap verilecek sistemler zorlanabilir.

Felaket durumunda lehim yapma ile insan uğraşmaz. Acil ihtiyaçları giderecek kadar akü şarjlı şekilde tutulması yeterli olur. Acil ihtiyacın miktarı kişiye bağlı.
Sizin yapabileceğiniz en basit çözüm güneş enerjisi ile bu aküleri şarjda tutmak olacaktır.

Güneş ve rüzgar ile  offgrid yaşamak mükün. Hatta geniş arazi var ise doğalgaz ve bitkisel yakıt türevi yeterli miktarda üretmek zor değil. Ama bunu apartman dairesinde yapmayı düşünemeyiz. Tabi ondan dolayı bolca vergi vermeye razı oluyoruz. Ve her şeyden vergi alınmaya çalışılıyor.

z

Dün mum fiyatları arttı. Uzun benzin kuyrukları oluştu. 10:30.... 18:30 arası kesintide bunlar oldu.

Senaryo yazmak lazım.

Ciddi bir şey oldu. Elektrikler kesildi. Haftalarca aylarca...

Tüh keşke şöyle bir şey yapsaymışım demek için çok geç. Elektrik varken devre de kurabilirsiniz, mekanizma da yapabilirsiniz. Silah da yapabilirsiniz.

Ama elektrik yokken yapabilecekleriniz çok sınırlı.

Yer sorunum yok.

Planlarım arasında.

1) Kas gücüyle ufak tefek cihazları çalıştırabileceğim şarj edebileceğim düzenek yapmak.

2) Gaz yağı için büyükçe depo yapmak ve içini doldurmak.

3) Gaz ocağı, Radyo, akü, şarjlı piller depolamak.

4) Kuru bakliyat, makarna, un stoklamak vs vs

Paronaya falan değilim. İhmal edilmemesi gereken şeyler bunlar aslında.

Doğal felaketlerde vs vs hep ihtiyaç.

Bolca led de almayı düşünüyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Ben evde Güneş paneli ve Akü bulunduruyorum. Bu yıl çokca elektrik kesintisi oldu faydasını gördüm.
20-40W bir panel ve İhtiyaca göre 10-50Ah akü işinizi görecektir. Gerekirse inverterda koyulabilir.
Acil durumlar için kullanılır.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

hgs

z
Evin çatısını kullanma sorunumu var ?

muhendisbey

Diğerlerini anladım da gaz yağı ne için?

Lehim de lehim demeye gerek yok. Gazlı havya diye birşey var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Çatı derken güneş paneli ve rüzgar türbininden bahsediyorsunuz.

Param olursa onlara da yatırım yaparım. Fakat kas gücü ile çalışan cihazı kendim de yaparım.

Gazlı havya, yakıtlı jenaratörler falan güzel şeyler tabiki. Benim öngörülerim daha ileri senaryolara yönelik.

Kas gücü ile çalışan şarj aletleri bugün belki 100$'a satın alınabilir. Benim senaryom, kas gücü ile çalışan alete 4..5 Bin dolar para vermek isteyenlerin çıkacağı günlere aittir.

Belki karnım açıkınca sizleri avlayıp yemek isteyeceğim günlere aittir kim bilir?

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2015, 13:52:02

Belki karnım açıkınca sizleri avlayıp yemek isteyeceğim günlere aittir kim bilir?

sayin @z hocam, gecenlerde bahsettiginiz cevredeki kopekleri cagiran cihaz projenizi de bu amaclami dusunmustunuz  ;D
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

X-Fi

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2015, 13:52:02

Hocam böyle düşünüyorsanız birde şu açıdan bakın ya ilerde makineler bizi köleleştirip karın tokluğuna enerji üretmemizi isterse siz bugünden matrixin temellerini atmış olmuyormusunuz?

Düşünceniz garip geldi :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

İnsan avlayıp yeme düşüncesi mi?

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

X-Fi

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2015, 15:15:37
İnsan avlayıp yeme düşüncesi mi?

Hayır uç noktaları düşünmeniz garip geldi. Bence çağı yakalayalım yeter. :)

Dün haberlerde çıktı amerikalılar karanlıkta görmemizi sağlayan göz damlası bulmuş. Led alıp depolamanın geleceğe yatırım olacağını düşünmüyorum hocam. Yanlışsam cahilliğime verin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Alıntı Yap... Led alıp depolamanın geleceğe yatırım olacağını düşünmüyorum hocam....

Makarna, margarin vs kuyrukları yaşadım. Fırsatçıları gördüm.

Daha dün bile gördüm.

Kesinti bir kaç gün daha sürseydi mumdan zengin olanlar bile çıkacaktı. 

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2015, 10:10:47
En çok merak ettiğim konu;

Sıradan bir insan 50W yükle yüklenmiş bir alternatörü bisiklet pedalı ile çevirdiğinde ne kadar zaman sonra kan ter içinde kalır yorulur?

belki fikir verebilir;
https://www.youtube.com/watch?v=WiJuI40qThc
36 kişi 5 günde 17500wh enerji üretmiş.. 3:20 dakikada gösteriyor...

17500/5/36=bir kişi günde 97,22wh günde...
8 saatmi çalıştı bu adamlar, ara verdilermi? bir bilgi yok.

mesaj birleştirme:: 01 Nisan 2015, 16:52:54

bizim firmada 500 amper akü var, birde jeneratör var.

dün aküleri kullandık açıkçası bitmedi, muhtemel bugüne de yeterdi.

interneti 3g kullandık, akşama doğru avea 3g si gitti. elektrik gelince geri geldi.

telefon santralimiz akülü ve hep çalıştı.

aküler bitseydi jeneratörü devreye sokacaktık.

99 depremden sonra yatak odasında bir çantamız vardı, içinde su, piskevüt :-), çukulata, radyo, düdük, ilkyardım seti, elfeneri, pil vs vardı.

yıllarca durdu, birkaç sene önce çoğunun kullanım tarihi bitmiş olarak çöpe attık. açıkçası yerini bile unutmuştuk.

yani biz arada bir musibet olmadan çabuk unutuyoruz.

MC_Skywalker

Ev de 1 tane Tunçmatik Lite 1000 VA UPS ve 2 tanede şarjlı ışıldak var aydınlanma sorununu bunlar ile halettme yoluna gittim.  Apartmanın çatı müsait olsaydı Güneş paneli koyacaktım ama müsait değil.

trgtylcnky

Elle çalıştırılacak jeneratör bence de gerekli. Zaten basit bir şey ve acil durumlar için gerekli. Bir yerde insanın 250 watt güçte bir saat pedal çevirebileceğini (bir saat sonra çeviremez hale geliyor) okumuştum ama şimdi bulamadım. Şurada da şöyle bir şey var: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_power#Available_power

Böyle bir şey yaparsanız mümkün olduğunca ayarlanabilir yapmanız bence iyi olur. Mesela bir kol çevrilecekse uzayıp kısalma özelliği olsun.