Elektrik kesintisi - Çaresizlik

Başlatan z, 01 Nisan 2015, 08:17:13

t2

Öneri: 3metre kadar yukarıda su deposu olsun. Depodan akan su aşağıdaki başka depoya dolarken elektrik üretilsin.
Aşağıda biriken su, kas gücüyle, dinlenerek kovayla üst depoya geri doldurulsun. Ya da emme basma tulumba duzeneği de kullanılabilir. dinlenmeye imkan sağlayan, akü gerektirmeyen düzenek.

Karamel

tahminimce su yeteri kadar tazyige ulasamayacaktir. boylece ortaya cikan is gucu verimsiz olacaktir. bunun hesabi olmasi gerekir. ben bi arastirayim.

z

Benzinli ve Diezel jenatör fiyatları makul seviyelerde.

Bunların çok sessiz olanları varmı?

Almış olmak için değil de gerçekten işe yarayacak bir jenarötörün özellikleri ne olmalıdır?

Diezel almak mantıklımıdır?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 03 Nisan 2015, 00:37:54

Almış olmak için değil de gerçekten işe yarayacak bir jenarötörün özellikleri ne olmalıdır?

Hocam sizin için ciddi endişelerim var.

Bu gidişle bu elektrik kesintisinden dolayı  sizi free enerji üzerine çalışmalar yaparken göreceğiz gibi..  :P

mufitsozen

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 03 Nisan 2015, 01:00:12
Hocam sizin için ciddi endişelerim var.

Bu gidişle bu elektrik kesintisinden dolayı  sizi free enerji üzerine çalışmalar yaparken göreceğiz gibi..  :P

bir-iki belediye ile anlassa en azindan daha cok para kazanir  :P

mesaj birleştirme:: 03 Nisan 2015, 01:29:11

hocam 1970li yillarda her gun programli 8 saat elektrik kesintisi varken, sonradan yanan Yiba carsisindan ucuz bir 800w jenerator almistim. Fakat 3 gun sonra bozuldu, hemen dersimi aldim gidip 4 kati para verip HONDA marka bir jenerator aldim. Bakimini, temizligini yaptigim muddetce saat gibi tikir tikir calisti.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

250 TL gibi rakamlara jenaratörler görünce. Evet uzak durmak lazım.

Komşum Çin malı ucuz elektrikli agaç testeresi almış. 250Kg kütüğü bununla kesmeye başlamış ve işi bitiremeden testere bozulmuş.

Fiyattan ziyade marka seçmek lazım o zaman.

mustafa_cmbz

Aklıma şöyle bir şey geldi fakat bu çaplı bir elektrik kesintisi olduğunda bahsettiğim sistem çalışırmı bilmem.Çünki elektrik kesintisi olduğunda uyuyordum.Ama en azından yinede elektrikler varken de şarj olayı yapılabilir diye düşünüyorum.

Mesela evin ana su tesisatı girişine ufak bir pervaneli bir sistem yapsak üzerinde üretecimiz olsa biz her suyu kullandığımızda bu pervane suyun akışı ile dönse ve ürettiğimiz enerji bir yerde depolansa işe yaramaz mı ?

el yıkarken pek işe yaramaz ama çamaşır makinesi bulaşık makinesi çalışırken veyahut manuel elle bulaşık yıkarken yada duş alırken bende belirli bir oranda enerji sağlamış oluruz gibi.

Ama elektrikler kesildiğinde sular aynı tanzikle akarmı veyahutta sular akarmı orasını pek bilmiyorum.

ahmet_zxc

o değilde hayatımda gördüğüm en güzel vumetrelerden biri :-)

https://www.youtube.com/watch?v=J3BraNUj2cY#t=85

engerex

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 03 Nisan 2015, 04:38:28
Aklıma şöyle bir şey geldi fakat bu çaplı bir elektrik kesintisi olduğunda bahsettiğim sistem çalışırmı bilmem.Çünki elektrik kesintisi olduğunda uyuyordum.Ama en azından yinede elektrikler varken de şarj olayı yapılabilir diye düşünüyorum.

Mesela evin ana su tesisatı girişine ufak bir pervaneli bir sistem yapsak üzerinde üretecimiz olsa biz her suyu kullandığımızda bu pervane suyun akışı ile dönse ve ürettiğimiz enerji bir yerde depolansa işe yaramaz mı ?

el yıkarken pek işe yaramaz ama çamaşır makinesi bulaşık makinesi çalışırken veyahut manuel elle bulaşık yıkarken yada duş alırken bende belirli bir oranda enerji sağlamış oluruz gibi.

Ama elektrikler kesildiğinde sular aynı tanzikle akarmı veyahutta sular akarmı orasını pek bilmiyorum.
Biz kaynağın olduğu yere dinamo bağlayalım. :)

Mucit23

Hocam o 285TL ye satılan jeneratörler doğrudan 220 üretmiyorlar. Galiba 48VDC gibi bir gerilim üretip inverter ile AC'ye çeviriyorlar. Çıkışları saf sinüs değil.
Üstelik çoğu iki zamanlı motorlar kullanıyor. Çalıştırmak biraz eziyetli olabiliyor.

4 Zamanlıları olsa alınabilir. Temiz bakılırsa uzunca kullanılabilir.

Mucit23

Çinde elektronik ucuz. İnverter maliyetleri çok düşük.
Birde sanırım DC üretip inverter ile ac yapmak Jeneratörün boyutlarını düşürüyor.

ekrem

2-3 sayfayı okudum. gerisini pek merak etmedim. çünkü ilçin  yorumlar pek göremedim.

daha önce sitelerde ve nette gezerken çok ilginç fikirler görmüştüm onları yazayım bali bulabilir isem onların linklerini atarım buraya.

1. ısıdan elektrık üretimi. atesden güneş ısısından insan vicudundan mumdan elektrık üretimi düşük voltlarda düşük amperlerde ama iş görüyor telefon sarj et. radyo yayını yap sana yeterli en acil durumda yani SAVAŞ LARDA savaşlarda en güvenli alet radyodur. metal cubuklar var ısıdan elektrık üretiyorlar. bunu kamplarda kullanıyorlar telefonları sarj etmek için. ee kampda olmazsa olmazlardan biri ateş yakmak  yada hayatınızda düşebileceginiz en ilkel yer  ıssız adadız agaç varsa birde ateş yakabilecekseniz sorun yok. tabi bu cihaz yanınızda ise.

herkez bir frekans verici yapabilecek durumda ve bununla da burada bu oldu gibisinden yayına girip konuşabilir. yada toplu haberleri alabilrisiniz.   filmde gördüm amerikada holywood (adı yanlış yazmış olabilirim yanlışssa da sorun yok) tamamen çöküyordu wolkan patlamasından falandı galiba orada bir cılgın radyo vericisi yapmış sırt çantalı 30-50 mile kadar yayın yapabiliyor  radyoyuda  aküden besliyor. şehirde kimse kalmadığından tv kanalları elektrık alamayıp yayın yapamıyor falan filan o adam neler olduğunu oradaki topluma aktarıyordu. ve 2-3 kişide kurtulmak için o adamı dinleyip hareket etti.  güzel bir senaryo idi.

2. si jeneratörler genelde yakıt ile çalışırlar herkezin bildiği gibi amam birde degişik yakıt ile çalıştırılanları üretilirse  alkol, gaz yagı, ispirto  falan ile  çeşit çok olunca hammaddeyi belirli bir zaman diliminde karşılayabilirsiniz. yani sokaklarda milyonlarca arac var  bunlar gaz benzin ve mazotla çalışıyor yıllardır ve de hala mazot benzin ve gaz bulabiliyoruz.

3. sü  ufak güneş panelleri. kutuplarda 6 ay gündüz 6 ay gece moduna takılmaz iseniz sorun yok. akü var depola. aydınlatmada led kulan azenerji harca telefonunlada oyun oynayıp gereksiz yere enerji harcamassan sıkıntıya düşmessin.

4. sü rüzgar türbünü elektrikler genelde kış ve sonbahar aylarında gider neden ya agaç devrilir yada rüzgardan illa bir yerler hasar görür. onunda mekanizmasını kur al sana ufak ama ihtiyacını karşılayacak enerji. birde bisikletlerdeki gibi vites yap daha fazla enerji seninle :D

5. si bisikleti sen sürecegine eski çağlarda buğday değirmenlerinde bir sopaya atı bağlayıp atın o tası döndürmesi işini yapması gibi evde yada sokak da bir köpek bul illa komşuda vardır bir tane sırtına hemen bir sopa sopa ucuna bir et hadi olum o eti ye :D deli dana gibi koşsun orada sende daha güzel bir işle uğraş yorma kendini :D baktın yoruldu 2. köpeği sok devreye :D 3 tane köpek bulursan vardiyalı döndürürsün :D

6. si nette bio enerji adı altında ottan gübreden ( kısaca çöpden ve bokdan) gaz o gazdan da elektrik üretiliyor. ama biraz pis bi iş

7 evine kömür sobası kur ateşle sobayı hem ısın hemde ısıdan elektrik üret yemek pişirmek için kullan :D 

çareler çok.

z

Hurdalarımı biraz daha eşeleyince güzel bir oyuncak buldum.

Videomu "Youtube"a ekleyecektim ama bizim çocuklar gene yasaklamışlar.

https://www.facebook.com/video.php?v=847091201994754&set=vb.100000816454603&type=2&theater

https://www.facebook.com/video.php?v=847091201994754&l=2296004323211295413

metaltrrocker

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2015, 17:10:35
Hurdalarımı biraz daha eşeleyince güzel bir oyuncak buldum.

Videomu "Youtube"a ekleyecektim ama bizim çocuklar gene yasaklamışlar.

https://www.facebook.com/video.php?v=847091201994754&set=vb.100000816454603&type=2&theater

Merak ettim tıkladım. Sen de bize yasaklamışsın.

t2

Cep telefonu için harici şarj aküsü var. powerbank. Bimden almıştım. tanesi 30 TL idi.

Bununla beraber kısa şarj kablosu vermişler. şarj edeceğimiz zaman bir ucunu adaptöre diğer ucunu akünün şarj girişine  bağlıyoruz. cep telefonu şarj edeceksek aynı kabloyu aküye diğer ucunu cep telefonuna bağlıyoruz.

İşte çığır açacak fikir (!) kendi kendini şarj edebilen power bank. Lambalar yanıp sönüyor. demek ki şarj oluyor  :)