Honeywell Basın sensörü çıkış yükseltme

Başlatan Mucit23, 06 Nisan 2015, 13:07:39

ohacagatay

board'un design'nın nasıl olacağı TL072 ve AD623 'de yazar. Ama  genelde istedikleri şey tam bir gnd plane kesilmeden ve bu gnd plane 'in dijitalden ayrılıp bir yerde birleşmesi. Daha detaylı layout bilgileri datasheetlerde bulunmakta. Ayrıca sırayla yapar mısın yani aynı anda hem TL opampları çıkarıp 7812 'yi koyma önce bir opampları çıkar sonuçları kaydet sonra 7812 koyup tekrar sonuçları kaydet soruna hangisi daha büyük katkı payı yapmış bunu bizle paylaş. Bu topiği takip eden arkadaşlarda  kendi projelerinde bunlara dikkat etsinler iyi çalışmalar
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

ahmet_zxc

amacın kendini geliştirmekse bu yolda devam et.
hızlıca ciddi bir ürün üretmekse
zmd31050
kullan.

erdtur

Amacın kendini geliştirmek değilse

aşağıdakini kullan derim.
MPXV7002
-2 to +2 kPa (-0.3 to +0.3 psi)
0.5 to 4.5 V Output

hem kalibrasyonu yapılmış hem sıcaklık kompanzasyonu yapılmış hemde 10$ civarında fiyatı var

http://www.freescale.com/files/sensors/doc/data_sheet/MPXV7002.pdf

Kolaygelsin
Erdtur

mesaj birleştirme:: 15 Ekim 2015, 15:57:34

ZMD31050 için programlayıcı gerekli, bir iki tane basınç sensörü kullanılacaksa pahalı olabilir. Ayarlarıda ZMD 31050 ayarları ve kalibrasyonu oldukça karışık.

erdtur 

Mucit23

Amacım en hızlı şekilde sonuca gitmek. Fakat ne olursa olsun komplex entegreler kullanmak istemiyorum. Önü açık olması lazım sistemin.

@ahmet_zxc Bu entegre iş görebilir belki ama ne farnellde, ne digikey'de nede mouser'de bulabildim. Hele programlama işi felan varsa çok gereksiz olur. Ben AD623' ile nispeten verim aldım.

Ben TL072'lerin Fet girişli olmasından dolayı eklemeyi düşündüm ama gelen sinyaller çok küçük olduğundan dolayı problem yaratıyordu. @ohacagatay bu yüzden TL072'leri yaptığım PCB ye lehimlemeyip sinyalin doğrudan AD623'e girmesini sağladım. Şuan ölçümlerim doğrusal gibi ama en başta bahsettiğim saçma sensör problemi var.

Frescalenin sensörü fena değil ama 2kpa benim için yüksek bir değer olabilir. Şuan kullandığım sensör 4inH2O max ölçüm kapasitesine sahip. 2kpa yaklaşık 8inh2o yaparki bu benim ölçüm hassasiyetimin düşüşüne neden olacaktır.

Bu kadar hassas ne iş yapılıyor diye soran olacaktır.

Tıpta kullanılan spirometri cihazları var. Bu cihaz ile bir borudan geçen havanın debisi ölçülüyor.
Bendeki sensör aşağıdakinin aynısı.
http://www.vernier.com/products/sensors/spr-bta/
Fakat markası farklı. Sensörün içerisinde ise Honeywell XCXL004DNC diferansiyel basınç sensörü var.

Sistemin çalışma prensibi ise şöyle;

Sensörün ortasında havanın geçişine direnç gösterecek bir malzeme var. Bu malzeme iki yüzey arasında bir basınç farkı yaratıyor. İşte aradaki basınç sensörü bu basınç farkını ölçüp diferansiyel bir çıkış gerilimi üretiyor. Bendeki sensör yani xcxl004dnc +-40mw bir gerilim üretiyor. Ben bu fark gerilime 1.65V ofset ekleyip mikroişlemcinin okuyabileceği seviyeye dönüştürmeye çalışıyorum.

Kullanım yeri olarak yine farklı bir sistemde hava debisi ölçmede kullanacağım.

Ben şimdilik +-12V beslemeyi deneyeyim diyorum. GND konusunda ise durum şöyle Yapacağım karttaki tüm elemanlar analog. Çıkış sinyalini ADC'ye girmek için, AD623'ün çıkışını alıp bir jumper ile deney kartında ADC girişine bağlıyorum. GND leri zaten jumper ile birleştiriyorum.

Yeni yapacağım kartı trafo ile besleyeceğim için köprü diyot, filtre kondansatörleri ve regüle entegreleri ile opamplar aynı kartta olacak. Yanlış bir tercih olmaz umarım.

ohacagatay

hala 0.22 v mu görüyosun tl ler kalktıktan sonra
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

sadogan

@Mucit23 sensiryion firmasının sdp611 sensoru var tam bu iş için hemde ısı
kalibrasyonlu I2C bus ile çalışıyor.

Mucit23

Selamlar,

Yeni bir kart yaptım. Bu yaptığım kartta da aynı şekilde sorunlar devam ediyor. Özellikle sensörün yer çekiminden etkilenmesi 12V beslemede de devam ediyor. Çözemedim o sorunu. Gerçekten çok büyük bir sorun.

Ayrıca SDP611'i not ettim. Honeywell'in ürünlerini sevmedim açıkçası. Çok pahalılar. Eğer dijital bir sensör ile devam edilecekse öncelikle başka firmaların sensörlerine     

Şimdilik eski kart ile devam edeceğim.

engerex

Her ikisini önerdiler hatırlatayım. Freescale'nin 0.2-4.7V analog çıkışlı seçenekleri ~$10 ve Sensirion Analog (0-4V) veya Dijital çıkışlı modelleri $40-$120 arası. Sensirion hata oranları daha düşük.